عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۵-۰۱ ۰۸:۳۶

ارزآوری بالغ بر ۱۳.۵ میلیارد دلاری در حوزه معدن و صنایع معدنی

طبق آمار سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، ارزش صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور برای نخستین بار در سال ۱۴۰۲، رکوردشکنی کرده و به مرز ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید.طبق آمار ارائه شده از سوی سازمان ایمیدرو، در سال گذشته ارز صادرات تولید در حوزه معدن و صنایع معدنی کشور قریب به ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار ثبت شده که نسبت به ۱۲.۵ میلیارد دلار ارزش صادراتی این حوزه در ۱۲ ماهه ۱۴۰۱، افزایش ۹.۶ درصدی رخ داده است.طبق سابقه صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی کشور، طی چند دهه اخیر، این برای اولین بار است که ارزش صادراتی این حوزه، این چنین رکورد زده است.

طبق آمار از این میزان ارزش صادراتی معدنی‌ها، صادرات زنجیره فولاد به ارزش ۶.۱ میلیارد دلار، بالاترین سهم را در این بخش به خود اختصاص داده و پس از آن، زنجیره مس با صادرات ۱.۶ میلیارد دلاری در جایگاه دوم قرار گرفته است.

به ترتیب صادرات در زنجیره آلومینیوم ۹۰۲ میلیون دلار، روی ۵۴۷ میلیون دلار، زغالسنگ و کک هر یک ۵۰۰ میلیون دلار و سیمان ۳۸۴ میلیون دلار ثبت شده که این صنایع در جایگاه سوم تا ششم ایستاده‌اند.

طبق آمار سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در مقابل این حجم صادراتی، حدود هفت میلیارد دلار (هفت میلیارد و سه میلیون تومان) واردات به کشور در حوزه معدن و صنایع معدنی در سال گذشته صورت گرفته که البته ۳۵ درصد بیش از مجموع واردات در ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۱ بوده است.

البته نکته قابل توجه اینجاست که هر چند میزان واردات نسبت به سال ۱۴۰۱، بیشتر شده اما ارزش صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی کشور، ۹۵ درصد بیش از میزان واردات در این حوزه بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021