عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۶ ۰۵:۴۷

بهره‌برداری از دو طرح آبی در تابستان

رییس حوضه آبریز رودخانه زهره ـ جراحی و حوضه‌های جنوبی از آبگیری و افتتاح دو پروژه آبی تا تابستان سال جاری خبر داد.احسانی رئیس حوضه آبریز رودخانه زهره جراحی و حوضه‌های جنوبی شرکت مدیریت منابع آب ایران در خصوص طرح‌های قابل بهره‌برداری در سال جاری اظهار کرد: آبگیری و افتتاح سد «شهری کور» در حوضه آبریز بلوچستان جنوبی از جمله طرح‌هایی است که به انجام خواهد رسید.مهرزاد احسانی رئیس حوضه آبریز رودخانه زهره جراحی و حوضه‌های جنوبی شرکت مدیریت منابع آب ایران در خصوص طرح‌های قابل بهره‌برداری در سال جاری اظهار کرد: آبگیری و افتتاح سد «شهری کور» در حوضه آبریز بلوچستان جنوبی از جمله طرح‌هایی است که به انجام خواهد رسید.

وی تأکید کرد: با آبگیری و افتتاح این سد، ظرفیت و فرصت لازم برای توسعه بخش کشاورزی و صنعتی در این منطقه فراهم می‌شود.احسانی با اشاره به دیگر طرح‌های آبرسانی وزارت نیرو در حوضه آبریز زهره جراحی افزود: از این میان طرح آبرسانی از «سد باغان» به شهرستان جم در استان بوشهر تا حداکثر تابستان امسال به بهره‌برداری
خواهد رسید.
رئیس حوضه آبریز زهره جراحی و حوضه‌های جنوبی بیان داشت: همچنین تعدادی طرح سد و آبرسانی نیز در دست توسعه است که برخی از آن‌ها ممکن است تا پایان سال بهره‌برداری شود که اطلاعات آن نیز متعاقباً اعلام می‌شود. وی با اشاره به ضرورت احداث سد چمشیر و تأثیرات زیست محیطی این سد که در روزهای گذشته نیز حواشی را به وجود آورده بود، خاطرنشان کرد: تا پیش از احداث سد چمشیر، هیچ گونه تأثیرات کنترلی بر روی رودخانه زهره وجود نداشت، لذا سیلاب‌های به وجود آمده از منطقه خارج و وارد دریا می‌شد و قابل استفاده نبود. احسانی گفت: بر همین اساس یکی از توصیه‌های مؤکد برای آب‌های خروجی از کشور به ویژه آب‌های خروجی به دریا این است که بتوان تا پیش از ورود آب به دریا به نحو مناسب از آن استفاده شود.
وی اضافه کرد: رودخانه زهره جز معدود رودخانه‌هایی است که به صورت طبیعی با مشکل کیفی آب مواجه است؛ به این معنی که وقتی دبی آب در این رودخانه کاهش می‌یابد، غلظت شوری آب بالا می‌رود و به سبب وجود چشمه‌های شوری که وارد رودخانه می‌شود، این مشکل نیز شدت می‌یابد؛ بنابراین هنگامی که جریان آب بالا باشد، مشکل کیفی رودخانه مرتفع می‌شود.
رئیس حوضه آبریز رودخانه زهره جراحی و حوضه‌های جنوبی تصریح کرد: حدود ۶۵ درصد آب‌گذری از این رودخانه در چهار ماه سال اتفاق می‌افتد و چنانچه بتوان در این مدت آب‌گذری را کنترل و سیلاب به نحوی مهار شود که باعث افزایش دبی در رودخانه شود، کیفیت آب رودخانه نیز بهبود خواهد یافت که این مهم بر عهده سد چمشیر است. وی ادامه داد: بیشترین مطالعات، راستی آزمایی و پایش‌هایی که برای یک سد در نظر گرفته شده بر روی سد چمشیر به کار رفته است و حداقل دو مؤسسه تحقیقاتی و پژوهشی نیز در حال رصد دائمی کیفیت آب این سد است. احسانی خاطرنشان کرد: با وجود شرایط کم‌آبی و خشکسالی حاکم بر منطقه، وضعیت سد چیزی بهتر از پیش‌بینی‌های انجام شده در گذشته بوده و به طور کامل کارکرد خود را داشته است؛ بنابراین به صورت کامل از این سد دفاع می‌کنیم و اطمینان داریم هیچ گونه آسیب زیست محیطی برای منطقه نداشته است. وی با اشاره به وضعیت منابع آبی در حوضه‌های جنوبی کشور با تأکید بر اینکه در سال جاری، در حوضه بلوچستان جنوبی مشکل کمبود آب نخواهیم داشت، اضافه کرد: در استان هرمزگان به دلیل اینکه وضعیت بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون شرایط مناسبی نداشته، در تأمین آب کشاورزی تا حدودی با مشکل مواجه هستیم اما در تأمین آب شرب محدودیتی نخواهیم داشت.
احسانی در پایان با اشاره به وضعیت منابع آبی در جنوب استان فارس و خوزستان بیان کرد: در جنوب استان فارس نیز متوسط بارش‌ها نسبت به دراز مدت کمتر بوده که این موضوع زمینه‌ساز ایجاد مشکلاتی در خصوص تأمین آب کشاورزی منطقه است اما در تأمین آب شرب مشکلی نخواهیم داشت.
رئیس حوضه آبریز زهره جراحی و حوضه‌های جنوبی با بیان اینکه توزیع آب در حوضه مارون و هندیجان موجب رضایت مردم و کشاورزان بوده است، خاطرنشان کرد: در این حوضه آبریز کشت پاییزه به طور کامل تأمین آب شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021