عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۲-۰۴ ۲۱:۱۴

بهره برداری از پروژه تأمین خوراک واحد بودارکننده پالایشگاه اول پارس جنوبی

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی از تکمیل پروژه تأمین و افزایش ظرفیت واحد بودارکننده پالایشگاه اول از پالایشگاه سوم پارس جنوبی خبر داد.

احمد باهوش گفت: پروژه تأمین خوراک واحد بودارکننده پالایشگاه اول از پالایشگاه سوم با اقدام‌های شاخص و نوآوری، با هدف افزایش ظرفیت واحد بودارکننده در کوتاه‌ترین بازه زمانی با موفقیت راه‌اندازی شد.
وی تصریح کرد: با انجام موفقیت‌آمیز این پروژه، تولید کنونی ۵۵۰ تن در سال به سالانه ۸۰۰ تن می‌رسد.مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی افزود: در این پروژه بسیار مهم و راهبردی بیش از ۱۶۰۰ متر خط لوله طراحی و اجرایی شده و خوراک این واحد از میعانات گاز پالایشگاه سوم تأمین می‌شود.
باهوش توضیح داد: این واحد بودارکننده گاز، دومین واحد بودارکننده گاز در دنیا و نخستین واحد بودارکننده در خاورمیانه است.وی ادامه داد: انتظار است با تلاش و کار شبانه‌روزی کارکنان، با دریافت خوراک از پالایشگاه سوم پارس جنوبی بتوانیم ظرفیت را تا ۴۰، ۴۵ درصد افزایش دهیم.
مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی: این واحد در سال نخست (۱۳۹۷)، ۳۵ تن تولید داشت و تولید آن در سال دوم به ۱۲۵ تن، سال سوم به ۴۳۴ و سال چهارم (۱۴۰۰) به ۴۹۴ تن رسید و از ابتدای امسال تا پایان‌ دی‌ماه ۴۲۵ تن تولید به ثبت رسیده است.
باهوش بیان کرد: انتظار داریم با انجام اقدام‌های شاخص تکمیلی و مهم در این پروژه، سال آینده به تولید ۶۳۶ تن ماده بودارکننده و به ظرفیت بالای هزار تن برسیم. وی اظهار کرد: ۲۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه و سرمایه‌گذاری شده و در بازه زمانی یک ساله، ۶۰ میلیارد تومان، حدود یک میلیون دلار برای کشور صرفه‌جویی اقتصادی در پی دارد. سخاوت اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس نیز در سخنانی گفت: بهره‌برداری از پروژه افزایش خوراک واحد بودارکننده با تلاش و خلاقیت متخصصان و کارکنان ارزشمند مجتمع، کار بسیار بزرگ و ارزشمندی برای شکوفایی چرخه اقتصادی کشور است.
وی افزود: باید از همه ظرفیت‌ها برای تداوم تولید و قطع وابستگی‌ها به کشورهای خارج استفاده کرد و اکنون شاهد هستیم کارکنان مجتمع گاز پارس جنوبی در این مسیر گام‌ها و دستاوردهای خوبی داشته‌اند. مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس تصریح کرد: افتتاح پروژه افزایش خوراک واحد بودارکننده پالایشگاه اول از پالایشگاه سوم کاری بسیار بزرگ برای عزت و اقتدار کشور است و این دستاورد بزرگ و ارزشمند را به مدیرعامل، متخصصان و کارکنان این مجموعه تبریک می‌گویم. اسدی به حوادث اخیر و اقدام خرابکارانه دشمنان این کشور اشاره و بیان کرد: تلاش و همت شبانه‌روزی شما کارکنان این مجموعه در روزهای سرد سال، به‌ویژه مسائل و مشکلاتی که بنا بر خباثت و نیرنگ شوم دشمنان این مرزوبوم اتفاق افتاد و قصد بر هم زدن امنیت و آسایش کشور و مردم عزیزمان را داشتند، بسیار ارزشمند و ماندگار است و همه تلاشگران در سکوها، پالایشگاه‌ها، خطوط انتقال گاز و شبکه گاز استانی نقشه شوم و پلید دشمنان را خنثی کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *