عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۹ ۱۱:۳۷

تنظیم بازار کنترل قیمت‌ها و مهار تورم/سفر رئیس جمهور به چهار محال و بختیاری

رييس‌جمهور با بيان اينكه دولت سيزدهم نسبت به معيشت و سفره مردم دغدغه دارد، گفت: تنظيم بازار، كنترل قيمت‌ها و مهار تورم مورد تاكيد و توجه دولت است.
رييس‌جمهور به عوامل تورم‌زا اشاره كرد و گفت: رشد نقدينگي يكي از اين عوامل است كه دولت درصدد است تا آن را كنترل كند و در اين خصوص هم موفق بوده به‌طوري كه رشد نقدينگي را از ۳۲ درصد به ۲۶.۵ درصد كاهش داده است.

به گزارش امید روز به نقل از اعتماد، رییس‌جمهور و اعضای هیات دولت، روز پنجشنبه ۲۵ آبان در دومین سفر استانی خود به استان چهارمحال و بختیاری از طریق فرودگاه بین‌المللی شهرکرد وارد این استان شدند.دیدار با سران طوایف، دیدار با اقشار، نشست با مسوولان آب و فاضلاب و بنیاد نخبگان، حضور در شورای اداری و نشست مطبوعاتی از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه آیت‌الله رییسی به استان چهارمحال و بختیاری است. رییسی در سفر یک روزه  به این استان ۳۰ طرح عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و علمی را بهره‌‎برداری کرد.بهره‌برداری از ۵۰ کیلومتر بزرگراه، افتتاح چهار هزار واحد مسکن شهری و روستایی در قالب طرح نهضت ملی، آغاز عملیات اجرایی ۱۲ هزار واحد مسکونی و واگذاری ۴۰۰ قطعه زمین در قالب طرح جوانی جمعیت و آماده‌سازی ۲۰۰ هکتار زمین، افتتاح طرح توسعه چادر مشکی حجاب در شهرکرد، توسعه صنایع فولاد، بهره‌برداری از ۲ هزار هکتار آبیاری نوین، ۶ طرح آبرسانی به زمین‌های کشاورزی و تعریض و ایمن‌سازی ۳۰۰ کیلومتر جاده ارتباطی در زمره برنامه‌های سفر رییس‌جمهور به استان چهارمحال و بختیاری است. همچنین افتتاح ساختمان پارک علم و فناوری و بهره‌برداری از ۱۱۰ کیلومتر شبکه فیبرنوری شهری و ۴۳۰ کیلومتر فیبرنوری روستایی، از جمله این طرح‌ها به شمار می‌رود که همزمان با این سفر افتتاح شدند. رییس‌جمهور با بیان اینکه دولت سیزدهم نسبت به معیشت و سفره مردم دغدغه دارد، گفت: تنظیم بازار، کنترل قیمت‌ها و مهار تورم از مواردی است که مورد تاکید و توجه دولت است.سید ابراهیم رییسی شامگاه پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان چهارمحال و بختیاری به عنوان آخرین برنامه کاری وی در این استان با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم نسبت به معیشت و سفره مردم دغدغه دارد، اظهار داشت: تنظیم بازار، کنترل قیمت‌ها و مهار تورم از مواردی است که مورد تاکید و توجه دولت بوده به خصوص در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان رشد تولید و مهار تورم نامگذاری شده است. رییسی کسری بودجه را دومین عامل تورم‌زا در اقتصادی عنوان کرد و افزود: دولت سیزدهم برای این موضوع نیز برنامه دارد به‌طور مثال از سال ۱۴۰۰ کسری بودجه مهار شده و درصددیم با تولید و ایجاد درآمد این کسری را جبران کنیم و منابع و مصارف ما همخوانی داشته باشد. اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی دیگر علت تورم‌زاست که در این خصوص کنترل‌های لازم انجام شده و از ابتدای امسال وضعیت بسیاری از بانک‌ها روشن شده است.رییس‌جمهور با بیان اینکه نرخ تورم در کشور روند کاهشی به خود گرفته است، تاکید کرد: اگر این وضعیت کنترل نشود همچنان با رشد تورم روبه‌رو خواهیم شد و از سوی دیگر باید رشد تولید را هم مدنظر قرار دهیم. رییسی با اشاره به آخرین آمار بانک مرکزی در خصوص رشد اقتصادی کشور افزود: آمارها حاکی از آن است که رشد اقتصادی و تولید چه در بخش نفت، کشاورزی و صنعت با دوران قبل متفاوت شده که باید این روند رو به رشد ثبات و پایداری داشته باشد.دنبال این هستیم امسال رشد اقتصادی قابل توجهی داشته باشیم.
رییس‌جمهور در ادامه اجرای طرح کالابرگ برای دهک‌های جامعه را اقدامی در راستای ثابت نگهداشتن کالاهای اساسی و جلوگیری از ایجاد چالش در سفره مردم عنوان کرد و گفت: در طرح کالابرگ قیمت ۱۲ قلم کالا ثابت است و هر قدر قیمت ارز جابه‌جا شد، تغییری در قیمت این محصولات شکل نمی‌گیرد.رییسی در پاسخ به خبرنگار دیگر مبنی بر راهکارهای دولت سیزدهم برای رفع محرومیت از استان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: واگذاری زمین و رونق مسکن‌سازی، کاهش نرخ بیکاری، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد شغل برای جوانان تحصیلکرده از جمله راهکارهای دولت برای توسعه‌یافتگی این استان و رفع محرومیت از آن است.اگرچه در مرکز استان‌ها از جمله شهرکرد با کمبود زمین روبه‌رو هستیم، اما در دیگر شهرستان‌ها کمبودی در این خصوص وجود ندارد و برنامه ساخت مسکن را با قوت در کشور و این استان دنبال می‌کنیم. رییسی با بیان اینکه نرخ بیکاری در چهارمحال و بختیاری کاهشی شده است، افزود: فعال کردن واحدهای راکد و حمایت از دانش‌بنیان‌ها نقش مهمی در ایجاد اشتغال در استان داشته است.در کنار این موارد وجود امید در دل جوانان و کار جهادی می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات و چالش‌ها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021