عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۲ ۱۴:۰۲

در دولت شهید رئیسی۲۲.۵ میلیارد دلار عقد قرارداد شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: ما میراث دار شهید جمهور هستیم با افزایش تولید در دولت شهید رئیسی ۲۲.۵ میلیارد دلار عقد قرارداد شد که ۸۰ درصد آن مربوط به میادین مشترک بوده است.محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در آئین امضای قرارداد طرح توسعه و بهره‌برداری از میدان چنگوله و بندکرخه و خرید خدمات فرآورش نفت خام با سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری گفت: ما میراث دار شهید جمهور هستیم با افزایش تولید در دولت شهید رئیسی ۲۲.۵ میلیارد دلار عقد قرارداد شد که ۸۰ درصد آن مربوط به میادین مشترک بوده است.

وی ادامه داد: در دولت گذشته ۱۱ میلیارد دلار عقد قرارداد شده یعنی ۱.۳ میلیارد دلار در حالی که در دو سال و نیم، ۲۲.۵ میلیارد دلار یعنی ۶ برابر و شهید رئیسی به این موضوع رسیده بود که رشد اقتصادی با تولید داخلی محقق می‌شود خجسته مهر خاطر نشان کرد: سال گذشته در استان ایلام قرارداد آذر را امضا کردیم و اکنون قرارداد چگونه را که ارزش ۱.۳ میلیارد دلار است که با ۲۵ حلقه چاه با ظرفیت ۶۰ هزار بشکه و اشتغال زایی ۶ هزار و ۵۰۰ نفره است که دستاوردهای این طرح از طریق شرکت ایران است.خجسته‌مهر با اشاره به اینکه در این دولت سالانه بیش از ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار قرارداد امضا شده است، گفت: این در حالی است که در دولت پیشین به‌طور میانگین سالانه یک‌میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار قرارداد نفتی امضا شده بود. این اعداد نشان می‌دهد در دولت سیزدهم سالانه ۶ برابر هشت سال گذشته قرارداد نفتی امضا شده که نشان‌دهنده اراده و سیاست دولت و درک دقیق آیت‌الله رئیسی است.
وی با بیان اینکه تحقق رشد اقتصادی از مسیر رشد تولید است، افزود: با توجه به اینکه مسیر پیشرفت در کشور هموار شده است، در سال‌های پیش‌رو حرکت روشن و درخشان خواهد بود و اهداف مهمی برای رسیدن به برنامه هفتم توسعه داریم.مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: قرارداد توسعه میدان مشترک آذر اسفند پارسال در استان ایلام امضا شد و اکنون قرارداد توسعه میدان مشترک چنگوله به ارزش یک‌میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار امضا می‌شود.

خجسته‌مهر با بیان اینکه بر اساس این قرارداد ۲۵ حلقه چاه برای تولید روزانه ۶۰ هزار بشکه حفاری خواهد شد، تأکید کرد: این قرارداد که با شرکت اویک امضا می‌شود، ۱۳ میلیارد دلار درآمد برای کشور به همراه خواهد داشت و ۶۵۰۰ شغل ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه قرارداد طرح توسعه بند کرخه در خوزستان نیز امروز با شرکت مپنا امضا خواهد شد، گفت: با حفاری ۱۴ حلقه چاه، ۱۸ هزار بشکه به تولید نفت افزوده خواهد شد.

معاون وزیر نفت ارزش قرارداد توسعه میدان بند کرخه را ۴۳۵ میلیون دلار و عوائد حاصل از آن را ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعلام و بیان کرد: با اجرای این طرح، ۲۵۰۰ شغل ایجاد می‌شود.

خجسته‌مهر با اشاره به امضای قراردادهای BOO در صنعت نفت برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و مردمی ادامه داد: نخستین تجربه از این قرارداد را برای فرآورش، نفت نمک‌زدایی و… امضا می‌کنیم که هم ساخت، هم بهره‌برداری و هم مالکیت در دست بخش خصوصی خواهد بود.

وی تأکید کرد: قرارداد خرید خدمات فرآورش نفت خام با مپنا در میدان قلعه‌نار با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلار امضا می‌شود که ۴۰ هزار بشکه به ظرفیت فرآورشی افزوده خواهد کرد و براساس آن ۱۰ سال خرید خدمت تضمین خواهد شد.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه این تجربه‌ای تازه است، گفت: قرارداد بعدی مربوط به واحد فرآورش میدان منصوری برای ایجاد ظرفیت فرآورش روزانه ۷۵ هزار بشکه با سرمایه‌گذاری ۱۴۰ میلیون دلار است که با شرکت مهام شرق امضا می‌شود.

خجسته‌مهر افزود: ارزش مجموع این چهار قرارداد ۲ میلیارد دلار است که ۱۷ میلیارد دلار عوائد برای کشور به همراه دارد.

وی با تأکید بر ادامه مذاکره‌ها برای افزایش تولید نفت و گاز در کشور، یادآور شد: تا پایان امسال درباره امضای قراردادهای تازه به‌منظور توسعه میدان‌های نفتی و گازی خبرهای خوبی خواهیم داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021