عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۵ ۰۹:۱۲

رشد تولید بخش مسکن در سال ۱۴۰۲ مثبت ۷/۱ شد

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که بر اساس اعلام رییس‌کل بانک مرکزی رشد تولید بخش مسکن و ساختمان در سال ۱۴۰۲ مثبت ۷.۱ شد که این عدد جزو اعداد کم سابقه است.مهرداد بذرپاش در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، گفت: رشد ترانزیت کشور در سه ماهه امسال نسبت به سه ماهه سال گذشته که در گزارش سازمان گمرک منتشر شد، خبر خبر خوب و امیدوار کننده‌ای است که مدیون پیگیری‌ها و سفرهای رییس‌جمهور شهیدمان است.

وی این رشد را ۵۵ درصد اعلام کرد و ادامه داد: رشد ترانزیک در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱، ۵۸ درصد رشد داشت. این رشد رکورد بی‌سابقه‌ای در ترانزیک کشور را ثبت خواهد کرد. ترانزیک جاده‌ای هم طی مدت مشابه ۶۹ درصد رشد یافته است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آمار پزشکی قانونی کشور گفت: جانباختگان سوانح جاده‌ای در دو ماهه ابتدایی امسال ۱۰ درصد کاهش یافته است. اگر این درصد تا پایان سال ادامه یابد، قانون برنامه هم عینیت یافته است.
بذرپاش از حضور سرپرست ریاست جمهوری برای افتتاح پروژه رشت – کاسپین در روز پنج‌شنبه (۳۱ خرداد) خبر داد و افزود: این پروژه شبکه کریدوری جنوب به شمال کشور را تکمیل می‌کند و دریای خزر را به خلیج‌فارس متصل می‌کند. اگر رییس‌جمهور شهید زنده بود، این پروژه به دست ایشان افتتاح می‌شد.
وی ادامه داد: بر اساس اعلام رییس‌کل بانک مرکزی رشد تولید بخش مسکن و ساختمان در سال ۱۴۰۲ مثبت ۷.۱ شد. این عدد جزو اعداد کم سابقه است. این عدد در ابتدای دولت منفی ۱۳ درصد بود. مقایسه این دو عدد به خوبی گویای تلاش‌های رییس‌جمهور شهید است هر چند که تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سخنان نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امیدوارم نامزدها سخنان دقیق و درست بگویند و البته خدا به سخنان درست برکت می‌دهد.بذرپاش از تحویل ۵۶۰ هزار واحد در پروژه ملی مسکن خبر داد و افزود: عدد پروژه بزرگ مسکن در پروژه ملی مسکن از ۲ میلیون ۶۵۳ هزار واحد عبور کرد. از زمان ابلاغ سهمیه استان‌ها در آبان ۱۴۰۰ این عدد حاصل شده است. این عدد در بخش مسکن کم سابقه است که امیدوارم در دولت آینده ادامه یابد.
وی ادامه داد: از ۵۵۰ هزار مسکن روستایی که در این دولت آغاز شده حدود ۳۰۰ هزار تحویل مردم شده است و حدود همین مقدار نیز از طرف دولت به آن اضافه شده که امیدوارم ۵۵۰ هزار واحد روستایی تا پایان سال به ۸۰۰ هزار واحد برسد.
وزیر راه و شهرسازی از صدور مجوز ساخت ۲۹۰ هزار واحد در بافت فرسوده خبر داد و گفت: این عدد هم از آمار بی‌سابقه در بخش بافت فرسوده بود. امیدوارم در دولت آینده نظام تسهیلاتی در بافت فرسوده ادامه یابد.
بذرپاش با اشاره به حواشی ایجاد شده در بخش قیمت‌گذاری بلیط هواپیما و قطار، تصریح کرد: دیوان عدالت اداری حکمی داد که به نظر ما وارد نبود و اعتراض کردیم. رییس دیوان عدالت اداری دستور توقف این حکم را داد، اما نامه‌ای دیدم که دستور توقف هم لغو شده است. ما این طور نمی‌توانیم هیچ مسوولیتی را در حوزه قیمت‌گذاری بلیط بپذیریم و این یعنی نظام عرضه و تقاضا قمیت را مشخص می‌کند. نامه‌ای نوشتیم و امیدوارم جناب مخبر در شورای سران قوا برای این مسئله تمهیدی بیندیشند. مصالح کشور اقتضا نمی‌کند که در بازاری که محدودیت عرضه داریم و ناترازی جدی در عرضه و تقاضا وجود دارد، بگوییم بازار، قیمت بلیط را تعیین کند.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بازار زمانی می‌تواند قیمت‌گذاری کند که نظام عرضه و تقاضا متعادل باشد و تقاضاها، پوشش داده شود. فاصله عرضه و تقاضا در بخش بلیط هواپیما و قطار زیاد است. شورای عالی هواپیمایی می‌تواند نرخ‌گذار باشد.
وزیر راه و شهرسازی گفت: نرخ سقف اجاره را مصوبه شورای مسکن استان تعیین کرده‌اند و دو سه استان باقی مانده که به زودی به اتمام می‌رسانیم و هفته آینده سقف اجاره مسکن را به سراسر کشور ابلاغ می‌کنیم. برای اولین بار دولت با این ابزار مداخله بیشتری در بازار اجاره بها می‌کند.
بذرپاش ادامه داد: مقررات جدی در این قانون پیش‌بینی شده که ممکن است در ابتدای اجرای آن برخی از جمله مشاوران املاک و سایرین فکر کنند که چه اتفاقی افتاده است، نگران نباشند، هیچ اتفاقی نیفتاده این قانون قدری به نظام‌مند شدن بازار اجاره خانه کمک می‌کند. با اجرای این قانون حتما قیمت‌ها در بازار اجاره بها شکسته می‌شود.
وی ادامه داد: قیمت اجاره بهای هر استان را متناسب با تورم همان استان ابلاغ می‌کنیم. متاسفانه نرخ اجاره بها در استان‌ها با تبعیت از تهران، تعیین می‌شود که با اجرای این قانون این رویه، اصلاح می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی برای حضور خبرنگاران از طرف این وزارتخانه در محل پروژه‌های در حال ساخت و تحویل شده به مالکان‌شان در استان‌های مختلف برای راستی‌آزمانی سخنانش اعلام آمادگی کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021