عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۲ ۱۴:۵۶

زمستان گذشته رقم خورد؛ جهش تولید در صنعت فولاد با افزایش ۱۱ درصدی تامین برق

وزارت نیرو در گزارشی اعلام‌کرد: زمستان ۱۴۰۲ میزان تولید فولاد ایران ۲۶.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرد، اتفاقی که بررسی‌ها نشان می‌دهد تامین ۱۱ درصد برق بیشتر برای این صنایع نسبت به سال ۱۴۰۱ در تحقق آن نقش بسزایی داشته است. سال گذشته و در سایه افزایش ظرفیت تولید برق کشور، میزان انرژی برق تحویلی به صنایع انرژی‌بر نسبت به سال ۱۴۰۱ به میزان ۵.۵ درصد افزایش داشت که در این‌ بین سهم صنایع فولادی پنج‌ درصد بود.

بر اساس داده و اطلاعات شرکت مادرتخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق (توانیر)، همچنین در چهار ماهه گرم سال گذشته نیز نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ میزان برق تحویلی به صنایع انرژی‌بر ۴.۷ درصد افزایش داشت که سهم صنایع فولادی از این افزایش ۲.۲ درصد بوده است. همچنین در فصل سرد سال گذشته که صنایع با محدودیت در تامین انرژی گاز روبه‌رو بودند، میزان برق تحویلی به صنایع انرژی‌بر به میزان ۸.۲ درصد افزایش داشت که در این‌ بین میزان افزایش برق تحویلی به صنایع فولادی به ۱۱ درصد و به عدد سه‌هزار و ۸۲۲ مگاوات بر ساعت رسید. اتفاق مهمی که بررسی‌ها نشان می‌دهد به افزایش ظرفیت تولید صنعت فولاد کشور در فصل زمستان کمک شایانی کرده و ایران در کنار ترکیه به کشور پیشتاز افزایش ظرفیت تولید فولاد در جهان تبدیل شد. این مهم از آنجایی مورد تاکید است که در فصل زمستان، صنایع انرژی‌بر به‌ویژه صنایع فولادی با محدودیت جدی در تامین انرژی گاز روبه‌رو هستند و در نتیجه هر گونه افزایش قابل‌توجه در تولید آن‌ها در این فصل وابستگی معناداری با افزایش تامین برق آن‌ها دارد.
بر اساس گزارش اخیر انجمن جهانی فولاد که در ارتباط با میزان تولید فولاد قاره‌ها و کشورهای مختلف جهان در ۲ ماه فوریه و ژانویه سال ۲۰۲۴ میلادی (۱۱ دی‌ماه تا ۱۱ اسفند ۱۴۰۲) منتشر شد، ایران در کنار ترکیه پیشتاز افزایش ظرفیت تولید فولاد در جهان بود.
با اینکه در سال‌های گذشته میلادی اکثر کشورهای جهان با چالش جدی در حوزه تأمین انرژی روبه‌رو بوده‌اند و به‌تبع آن ظرفیت تولید فولاد آن‌ها نزولی بوده و یا در نهایت افزایش قابل‌توجهی نداشته است، بررسی تازه‌ترین گزارش انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد دو کشور ایران و ترکیه در فصل زمستان گذشته توانسته‌اند با تامین انرژی کافی ظرفیت تولید فولاد خود را به شکل چشمگیری افزایش دهند.
بر اساس این گزارش، در ۲ ماه فوریه و ژانویه سال جاری میلادی کشورهای آسیا و اقیانوسیه در مجموع ۲۲۷ میلیون تن تولید فولاد داشتند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021