عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۵ ۰۷:۳۹

سرمایه گذاری ۲۳ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی در طرح‌های صنعتی

رییس هیأت عامل صندوق توسعه ملی گفت: در دوره خدمت دولت سیزدهم ۸ میلیارد دلار از مطالبات این صندوق وصول و بنا شد تا سرمایه گذاری ۲۳ میلیارد دلاری در طرح مختلف صنعتی انجام شود.مهدی غضنفری رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی، گفت: یکی از موفقیت‌های صندوق توسعه ملی در دوران ریاست ایشان به عنوان رئیس هیأت امنا این بود که در این دوره ۸ میلیارد دلار از مطالبات صندوق وصول شد و دومین موفقیت، موافقت صندوق با تأمین مالی و سرمایه گذاری ۲۳ میلیارد دلاری طرح صنعتی در حوزه‌های مختلف آب، برق، گاز و نفت، فولاد و پتروشیمی بود که برای برخی تفاهم‌نامه و برای برخی دیگر قراردادهای آنها امضا شد.

با مصوبه جدید در دولت سیزدهم صندوق اجازه یافت درصدی از سود محصول طرح تولیدی را بر اساس قرارداد از محل سرمایه‌گذاری‌ها بگیرد و این باعث شد حجم قراردادهای ما به شدت افزایش پیدا کند. صندوق توسعه ملی در این دوره توانست طرح‌ها را بررسی کند و اگر طرحی توجیه پذیر نبود و توجیه اقتصادی نداشت، تأمین مالی آن را نپذیرد.
دو یادگار مهم از رئیس جمهور شهید برای صندوق توسعه ملی
وی گفت: من وظیفه خودم می‌دانم این نکته را خاطرنشان کنم که رئیس جمهور همواره در این مدت از اهداف و مأموریت‌های صندوق توسعه ملی پشتیبانی و حمایت می‌کردند تا صندوق توسعه ملی بتواند نقش موثرتری در دستیابی اقتصاد کشور به نرخ رشد مورد نظر داشته باشد. برای اثبات این ادعا، دو مثال می‌زنم. دو یادگار از رئیس جمهور شهید راه خدمت برای صندوق توسعه ملی به جا مانده است که دو مصوبه بسیار مهمی هستند. یکی برای وصول مطالبات معوق که اصطلاحاً به آن تملک دارایی هم می‌گویند، دیگری هم برای سرمایه‌گذاری غیر مداخله‌ای صندوق که البته منجر به بنگاه داری نشود.
وی ادامه داد: مصوبه اول باعث شد که ما بتوانیم مبلغی حدود ۸ میلیارد دلار از مطالبات خودمان را وصول کنیم و این میسر نمی‌شد جز با توجه و کمک و نقش مهمی که ایشان در هیأت امنا ایفا می‌کردند. جناب رئیسی واقعاً حامی و پشتیبان مصوباتی بودند که ما پیشنهاد می‌دادیم و وقتی بحث یا مباحثه‌ای بین ما و اعضای دولت یا مجلس و یا سایر اعضای هیأت امنا رخ می‌داد بعد از اینکه همه گفت و گوها را می‌شنیدند جانب حق را می‌گرفتند حتی اگر آن موضعی که می‌گرفتند به نفع وزیر یا دولت نبود. در خصوص مطالبات صندوق از دولت هم معمولاً این بحث پیش می‌آمد که اینها استقراض به دولت است یا بخشش به دولت است و بحث‌های زیادی بین ما در می‌گرفت. در پایان رئیس جمهور با وجود اینکه رئیس دولت بود اما در این موارد همواره جانب حق و مردم را می‌گرفتند و منابع برداشت شده از صندوق را به عنوان استقراض می‌دانستند و معتقد بودند منابع صندوق توسعه ملی متعلق به همه مردم ایران است.
حمایت رئیس جمهور از بازپرداخت طلب «صد میلیارد دلاری» صندوق توسعه ملی
جا دارد از این شهید عزیز در مورد موضوع دیگری هم تشکر کنم. ما موضوع ماده‌ای را در برنامه هفتم دنبال می‌کردیم که براساس آن بتوانیم «صد میلیارد دلار» طلب صندوق را که دولت‌های مختلف دریافت کرده بودند بازستانی کنیم، موضوع با موافقت رئیس دولت و رئیس مجلس، این ماده تصویب شد ولی متأسفانه در روز ۲۹ فروردین ماه سال جاری در مجمع تشخیص مصلحت رأی کافی نیاورد که آقای رئیس جمهور هم خیلی ناراحت شدند و اگر این اتفاق می‌افتاد یک تحول عظیم هم در صندوق توسعه ملی و هم در کشور رخ می‌داد. وی ادامه داد: صندوق می‌توانست با این بند از طریق کار بخش خصوصی در میادین مشترک صد میلیارد دلار این صندوق بین نسلی را پس بگیرد.

رئیس جمهور ایستاد و از صندوق توسعه ملی حمایت کرد

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی اظهار داشت: وقتی ما گفتیم ارزی را که از صندوق گرفتید به قیمت روز دلار برگردانید نه به قیمت گذشته دلار، ده‌ها نامه به رئیس جمهور و معاون اول نوشته شد که جلوی صندوق توسعه ملی را بگیرید و چنین خلافی را از ما انتظار داشتند، اما رئیس جمهور ایستادند و از ما حمایت کردند و به تسهیلات گیرندگان گفتند چون شما ارز گرفته‌اید، باید ارز برگردانید. صندوق توسعه ملی، یک صندوق ارزی است و ما نمی‌توانیم صندوق را ریالی کنیم. ایشان کنار صندوق ایستاد و مقاومت کرد و ما پیروز شدیم و این پیروزی تنها از آن صندوق نیست مدیون حمایت‌های آقای رئیس جمهور و مقام معظم رهبری است که منابع ارزی صندوق به ریال تبدیل نشود و مدیون هیأت نظارتی است که حمایت کردند.

هدف رئیس جمهور شهید همواره حل مشکل مردم بود

مهدی غضنفری اظهار داشت: حتی در دورانی که من در وزارت بازرگانی بودم و ایشان مسئولیتی در قوه قضائیه داشتند گاهی وقت‌ها خدمت ایشان می‌رسیدیم. آن موقع هم نگاهشان حل مشکل به نفع مردم بود. این رفتار و منش ایشان نه اینکه فقط در دوران ریاست جمهوری یا در رأس هیأت امنای صندوق توسعه ملی شکل گرفته باشد؛ بلکه از قبل آن هم ما شاهد چنین منشی در شخصیت ایشان بودیم. افراد را جذب می‌کرد و به دلیل ملاطفت روحی و مهربانی و لبخندی که داشتند و اجازه می‌دادند که دیگران حرف‌هایشان را بزنند، مورد علاقه بسیاری از مردم بود. تلخ‌ترین حرف را اگر در جلسه می‌زدید ایشان وقتی می‌دیدند حقیقت است تحمل داشتند و می‌گفتند درست می‌گویند چرا ناراحت می‌شوید؟ و از آن کلام دفاع می‌کردند. خیلی مهم است که یک رئیس جمهور از انتقاد درستی که شاید تلخ هم باشد استقبال کند.

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه رئیس جمهور نگاهی به جلو و موفقیت و پیشرفت کشور داشت و خیلی متأثر هستم از اینکه این نعمت از ما دریغ شد افزود: صندوق توسعه ملی در دوره ایشان به لطف مصوباتی که هیأت امنا به ما دادند بخوبی رشد کرد و این شانس را داشت که در پروژه‌های زیرساختی کشور سرمایه‌گذاری کند که به زودی در خصوص این پروژه‌های بزرگ بویژه در حوزه‌های نفت و گاز اطلاع رسانی خواهیم کرد.

ریل‌گذاری صحیح در دولت سیزدهم

غضنفری با تاکید بر اینکه در دولت سیزدهم ریل‌گذاری صحیحی صورت گرفته ابراز امیدواری کرد: ما راه نرفته بسیاری داریم. باید تورم و قیمت ارز را کنترل کنیم و معیشت مردم را بهبود ببخشیم و به زندگی و اقتصاد مردم سرو سامان بدهیم. هنوز در وضعیت مسکن و ازدواج جوانان و روابط خارجی با چالش مواجه هستیم. با توجه به هدایت مقام معظم رهبری و رهنمودهای ایشان و مسئولین که تلاش می‌کنند راهی که این شهید باز کرده را ادامه دهند. خدایی نکرده نباید وارد دعواهای حزبی و جناحی شویم. اما اگر هم دل و همراه باشیم موفق هستیم. اگر دقت کرده باشید خود شهید اینگونه بودند و جامعیت داشتند. ما هم باید این جامعیت را داشته باشیم و می‌توانیم برای پیشرفت مردم این سرزمین به اهداف بزرگ‌تری دست پیدا کنیم و به دور از انتظار نیست.

غضنفری با بیان اینکه اگر حمایت‌های رئیس جمهور شهید نبود مطالبات میلیاردی صندوق توسعه ملی وصول نمی‌شد گفت: این فقط گوشه‌ای از کاری است که در صندوق توسعه ملی انجام شده است و فراموش نکنیم بسیاری از پروژه‌هایی که دولت سیزدهم و آیت الله رئیسی کلید زدند و یا افتتاح کردند منابع صندوق نبود منابع بودجه‌ای بود و من در این گفتگو فقط گزارش دستگاه خودم را دادم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021