عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۲ ۲۲:۲۴

شفافیت معاملات مسکن با راه‌اندازی سامانه «خودنویس»

با گذشت حدود یک سال از راه‌اندازی سامانه خودنویس برای ثبت قراردادهای اجاره و جایگزینی آن با سایت پیشین «ایران‌املاک»، شاهد روند رو به رشد ثبت قراردادها و استقبال مردم از آن هستیم. سامانه‌ای که با تلاش دولت سیزدهم به ثمر نشست و در ادامه به ثبت قراردادهای اجاره، خرید و فروش، پیش‌خرید و پیش‌فروش تجهیز خواهد شد.سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات در سال ۱۳۸۸ تحت عنوان «ایران املاک» آغاز به کار کرد و همان زمان وزارت راه و شهرسازی سامانه را از وزارت صنعت، معدن و تجارت تحویل گرفت و مکلف شد تا دسترسی مردم به کد رهگیری رایگان بدون مراجعه به مشاوران املاک و مستغلات را ایجاد کند. اما به مدت ۱۴ سال اقدام خاصی روی این سامانه ایجاد نشد.

برگزاری جلسات متعدد بین نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و کارشناسان حوزه و بررسی جمیع جوانب، منتج به این نتیجه شد که توسعه نسخه جدید سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات نسبت به ارتقای سامانه قدیمی کم‌هزینه‌تر است.
بر این اساس، سوم خردادماه ۱۴۰۲ سامانه خودنویس برای قراردادهای اجاره یک به یک رونمایی شد و مستاجران و موجرانی که یکدیگر را پیدا کرده بودند، می‌توانستند نسبت به ثبت قرارداد و دریافت رایگان کد رهگیری اقدام کنند.
به مرور انواع اشکال قرارداد اجاره روی این سامانه تعریف شد و در نهایت، از بهمن‌ماه ۱۴۰۲ دسترسی مشاوران املاک به سامانه قدیمی قطع و دسترسی آنان به سامانه جدید ایجاد شد. همچنین مقرر شد از ابتدای سال ۱۴۰۳ همه قراردادهای اجاره روی سامانه خودنویس درج شود.
مزایای سامانه خودنویس
‌از جمله مزیت‌های سامانه خودنویس این است که می‌تواند به صورت برخط در هر بار ورود، جواز ‌کسب مشاوران را بررسی کند. از ۲۵ اردیبهشت ماه نیز مشاوران املاکی که شناسه یکتا از درگاه ملی کسب مجوزها کسب نکرده باشند، نمی‌توانند وارد این سامانه شوند.
خرداد ماه امسال مقرر شده در سالگرد یک سالگی رونمایی از سامانه خودنویس، قراردادهای یک به یک خرید و فروش در سامانه فعال شودکه به دلیل ملاحظات حقوقی و پیچیدگی های امر خرید و فروش، شکل کار متفاوت از قبل خواهد بود.
رشد ۴۰ درصدی ثبت قراردادها
با توجه به اینکه از طریق سامانه خودنویس به سامانه‌های دیگری نیز دسترسی وجود دارد، استعلام اولیه‌ای از اصالت ملک انجام می‌شود. همچنین افراد از طریق درگاه «دولت من» وارد شده و احراز هویت می‌شوند.
این فضا برای استفاده عموم مردم و مشاوران به‌منظور دریافت کد رهگیری رایگان طراحی شده است؛ بر این اساس رقابتی با هیچ کس در این عرصه نداشته و به دلیل رایگان بودن، به‌هیچ عنوان بحث درآمدزایی آن مطرح نیست.
مقایسه آمارهای ثبت قرارداد اجاره در سامانه «خودنویس» با سامانه قبلی «ایران املاک»، حاکی از جا افتادن سامانه جدید در بین مردم است.
«مهدی ساسانی» مشاور معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی و مدیر سامانه خودنویس در همین زمینه اظهار داشت: بر اساس آخرین آمارها تا ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه روز چهارشنبه (نهم خرداد ۱۴۰۳) تعداد ۴۰۵ هزار و ۴۱۲ قرارداد در سامانه خودنویس ثبت شده و کدرهگیری صادر شده است که نشان از رشد ۴۰ درصدی قراردادهای ثبت شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021