عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۵-۰۱ ۰۸:۵۲

فعالیت ۱۲ بانک در حوزه چک الکترونیک

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه تا کنون نزدیک به ۴۵۰ هزار دسته چک دیجیتال صادر شده است، گفت: امیدواریم با حذف فیزیکی چک ظرف سه سال آینده، تمام بازار به چک دیجیتال منتقل شود.

مهران محرمیان در تشریح اقدامات بانک مرکزی در حوزه فناوری‌های نوین در سال ۱۴۰۲ بیان کرد: در حال حاضر ۱۲ بانک در حوزه چک الکترونیک فعال هستند و به مشتریانشان چک الکترونیک می‌دهند؛ تمام ۳۰ بانک‌ هم چک الکترونیک سایر بانک‌ها را می‌پذیرند؛ هر چند که هنوز فرهنگ‌سازی لازم برای این اتفاق انجام نشده و شما ممکن است در یک شعبه بانکی، یک کارمند هنوز آگاهی کافی نسبت به این موضوع نداشته باشد، اما زیرساخت‌های فنی کاملا فراهم است برای اینکه بانک‌ها بتوانند چک الکترونیک بانک‌های دیگر را هم بپذیرند.
وی ادامه داد: برنامه داریم که چک الکترونیک یک بانک در ابزارهای الکترونیک بانک‌های دیگر نقد شد، زیرا در حال حاضر فقط در ابزارهای الکترونیک همان بانک قابلیت نقدشوندگی دارد. این قابلیت چک الکترونیک این است که برای نقد شدن آن دیگر نیازی به مراجعه حضوری به شعبه نیست. اما اکنون این اتفاق در ابزارهای الکترونیکی همان بانک رخ می‌دهد.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی خاطرنشان کرد: به‌تدریج بانک‌ها دارند این اقدام را عملیاتی می‌کنند که چک الکترونیک یک بانک در ابزارهای الکترونیک سایر بانک‌ها هم قابلیت نقد شدن داشته باشد؛ موارد فنی از سوی بانک مرکزی فراهم است و فقط باید بحث‌های مربوط‌به توسعه در بانک مورد نظر انجام شود.محرمیان با بیان اینکه تا کنون نزدیک به ۴۵۰ هزار دسته چک دیجیتال صادر شده که آمار خوبی است، افزود: در این میان حدود ۲۲۴ هزار فقره چک دیجیتال صادر و از سوی مردم ارائه شده است و از این تعداد تاکنون حدود ۱۹۴ هزار برگ نقد شده است؛ یعنی در شعب با استفاده از ابزارهای دیجیتال و به‌صورت غیرحضوری نقد شده که نشان می‌دهد به تدریج جای خود را میان مردم پیدا می‌کند و امیدواریم با حذف فیزیکی چک که ظرف سه سال آینده خواهد بود، تمام بازار به چک دیجیتال منتقل شود.
وی افزود: با ایجاد سقف اعتباری برای چک آخرین گام برای اجرای پروژه چک الکترونیک برداشته خواهد شد و در صورت اجرای آن آمار کلاهبرداری توسط چک، آمار چک برگشتی و زندانیان چک برگشتی بیش از پیش کاهش پیدا خواهد کرد.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه پروژه پیچک و صیاد پروژه‌هایی بودند که در سال ۱۴۰۰ عملیاتی شد، خاطرنشان کرد: با اجرای این پروژه زمینه برای کاهش شدید آمار چک‌­های برگشتی و زندانیان چک برگشتی فراهم شد. به‌نحوی که در سال ۱۳۹۶ در هر روز کاری ۱۰ نفر بابت چک برگشتی روانه زندان می‌شدند، اما در حال حاضر هر سه روز، یک نفر بابت چک برگشتی روانه زندان می­‌شود.
فراهم شدن قابلیت استعلام فاکتورهای فروش از داخل شعب بانک­‌ها
محرمیان از ارتقای زیرساخت‌های نظارتی بانک مرکزی در راستای نظارت دقیق بر خلق نقدینگی شبکه بانکی خبر داد و گفت: ‌با هماهنگی وزارت صمت و سازمان امور مالیاتی زمینه برای استفاده از فاکتورهای فروش و صورت‌حساب‌های الکترونیک در گزینه «بابت» فراهم خواهد شد. به این ترتیب کسبه و فعالان اقتصادی مجبور به ارائه فاکتورهای خود به‌صورت فیزیکی و دستی به بانک‌ها نخواهند بود و هم‌اکنون قابلیت استعلام فاکتورهای فروش از داخل شعب بانک­‌ها وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021