عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۲-۰۴ ۲۰:۳۵

چشم‌انداز نزولی تورم با افت تورم تولید به کانال ۲۰ درصد

پس از آنکه مشخص شد تورم ماهانه مصرف‌کننده در بهمن با ثبت رقم ۱.۴ درصد به کمترین رقم ۳۳ ماه اخیر رسیده، مرکز آمار و بانک مرکزی از کاهش چشمگیر تورم تولید خبر دادند؛ موضوعی که در ادبیات رایج علم اقتصاد، نشان دهنده کاهش تورم طی ماه‌های آتی در بخش مصرف‌کننده است.

نیمه نخست اسفند مصادف شد با موج انتشار آمارهای مثبت از کاهش تورم در بخش تولید و مصرف. ابتدا این مرکز آمار بود که در سومین روز اسفند از کاهش تورم ماهانه مصرف‌کننده به ۱.۴ درصد در بهمن خبر داد که کمترین رقم در ۳۳ ماه اخیر بود. طبق اعلام مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه هم در این ماه به ۳۵.۸ درصد کاهش یافت.
مرکز آمار پس از این، جزئیات تورم تولید در فصل پاییز ۱۴۰۲ را هم منتشر کرد. طبق این گزارش، تورم فصلی تولید در پاییز ۱۴۰۲ با ثبت عدد ۶.۳ درصد به کمترین رقم در ۷ فصل اخیر رسیده است.
آمارهای مرکز آمار نشان می‌دهد از ابتدای ۹۹ به این سو، تنها در یک فصل یعنی زمستان ۱۴۰۰ تورم فصلی تولیدکننده با ثبت عدد ۴.۹ درصد، کمتر از تورم پاییز ۱۴۰۲ بوده است.درست یک روز پس از اینکه مرکز آمار از کاهش تورم تولید خبر داد، دیگر نهاد آماری هم این موضوع را تایید کرد. پنجشنبه ۱۰ اسفند بانک مرکزی از کاهش تورم نقطه به نقطه تولیدکننده به ۲۸ درصد در پایان بهمن خبر داد. همچنین تورم ماهانه تولید در این ماه ۱.۲ درصد بود. این رقم در حالی ثبت شد که در بهار سال ۱۴۰۰ مصادف با آخرین ماه‌های دولت قبل، تورم تولید از مرز ۱۰۰ درصد هم عبور کرده و سه رقمی شده بود. مقایسه این دو عدد نشان می‌دهد تورم تولید به یک چهارم رکورد دولت قبل در بهار ۱۴۰۰ کاهش یافته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *