عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۲ ۲۰:۳۰

کارشناس ارشد اقتصاد مطرح کرد: اقتصاد در دست انداز سیاست

امسال حتی بدتر از سال گذشته از روزهای قبل از فروردین، گرانی‌ها شروع شدند و اما ارزش پول ملی سقوط خود را از فروردین آغاز کرد. به ویژه اقشار ضعیف و متوسط بشدت نگران وضعیت معیشت وسفره خود و خانواده شان هستند، طرح های حمایتی و چانه زنی ها برای افزایش حقوق هم هیچ دردی از مردم را دوا نکرد، قشر کارگر و حتی کارمندان دولت، می سوزند و می سازند.

وعده گشایش در مقام حرف باقی مانده و خبری از عملیاتی شدن نیست. قیمت سکه نزدیک به ۴۶ میلیون تومان و دلار در زمان تنظیم این خبر ۶۴هزار و ۱۰۰ تومان است. و این افزایش اثر افزایشی خود را بر روی کالاهای اساسی و مایحتاج مردم بشدت نشان داده است. با حقوق یک روز کارگر حالا می توان ۵ کیلو پیاز خرید و این یک تراژدی است.
در حوزه مسکن هم براساس گزارش جدید مسکن بانک مرکزی، میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران به بیش از ۸۱ میلیون تومان رسیده که نسبت به بهمن ۳.۸درصد و نسبت به اسفند ۱۴۰۱ بیش از ۲۴ درصد افزایش یافته است. اسفند ۱۴۰۲ اجاره مسکن شهری نسبت به سال قبل ۵۲ درصد گران شد و تورم اجاره بها در تهران ۴۴.۵ بوده است .
آنچه در حوزه مسکن در شعارهای دولت گفته شد به هیچ عنوان محقق نشد و تا سالی یک میلیون مسکن فاصله بسیاری داریم با سالی یک میلیون ایجاد شغل نیز فاصله بسیار است و این وعده ها در جایی و زمانی داده شد که ما تحت تحریم ها بودیم و وعده دهندگان علت مشکلات را بیشتر از درون مس دانستند و تحریم ها را بی اثر وحالا ظن این می رود که یا تحریم ها اثر داشته و یا واقعا مشکلات درونی قابل حل نیست که مسائل همچنان حل نشده باقی مانده اند .
در یک اظهارنظر جالب خبرگزاری دولت گفته : در صورت تداوم روند دولت روحانی، دلار در ۱۴۰۴ به ۲۰۰ هزار تومان می رسید اما الان با این روند، قیمت دلار تا پایان دولت رئیسی به ۱۰۰ هزار تومان هم نخواهد رسید. ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت نوشت: در صورت تداوم روند رشد ۴ درصدی ماهانه نرخ ارز در دولت دوازدهم، قیمت دلار در اواسط سال ۱۴۰۳ از ۱۰۰ هزار تومان عبور می‌کرد و در پایان سال ۱۴۰۳ به ۱۳۰ هزار تومان و در پایان سال ۱۴۰۴ به ۲۰۰ هزار تومان می‌رسید. در حالی که با فرض تداوم روند رشد ۲.۸ درصدی ماهانه نرخ دلار در دولت سیزدهم، تا پایان این دولت هم قیمت دلار به ۱۰۰ هزار تومان نخواهد رسید. عباس عبدی در واکنش به گزارش ایرنا از قیمت دلار اینچنین نوشته است : چون رویشان نمی‌شود که بگویند دلار را می‌خواهند به ۱۰۰هزار تومان برسانند به این صورت بیان شده است. خلاصه که وضعیت قمردرعقربی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021