عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۵ ۰۷:۲۳

آیا ظریف می‌تواند اصلاح‌طلبان را در انتخابات به پیروزی برساند؟

مسعود پزشکیان، تنها نامزد اصلاح طلب چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، با انتخاب محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه سابق به عنوان مشاور سیاست خارجی خود، رقابت انتخاباتی را وارد فضای جدیدی کرد. ظریف که در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی (۱۳۹۲-۱۴۰۰) وزیر امور خارجه بود، معمار توافق هسته‌ای ایران لقب گرفت که با امضای آن در سال ۱۳۹۴ مورد تشویق برخی از ایرانیان قرار گرفت.
اقتصاد ایران طی سه سال از امضای معاهده برجام رشد داشت تا اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سال ۱۳۹۷ از این توافق خارج شد و تحریم‌های شدیدتری را علیه ایران اعمال کرد.
با این وجود، بسیاری از ایرانیان ممکن است با دید نوستالژیک به دوران روحانی، زمانی که اقتصاد ایران در نتیجه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با نقش‌آفرینی ظریف رشد داشت، توجه کنند. ظریف که هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی در کنار پزشکیان نشسته بود، از تأثیرات اقتصادی مثبت توافق هسته‌ای صحبت کرد. اعداد طرف ظریف هستند، اقتصاد ایران در آن زمان بهتر از الان بود.
علی هاشم، یکی از همکاران المانیتور که اخیراً در ایران بوده است، گفت: «ظریف همچنان بسیار محبوب است و نقش او در کمپین می‌تواند موثر باشد.»
پزشکیان معتقد است که دیپلماسی، بهترین راه برای رفع تحریم‌ها و پیشرفت اقتصادی است. او با به خدمت گرفتن ظریف در حال ارسال سیگنالی به آمریکا و غرب و همچنین ایرانیان در مورد تغییر مسیر احتمالی در سیاست خارجی ایران در صورت پیروزی است.
هاشم گفت:«وقتی به ظریف نگاه می‌کنید، به گفتگو با آمریکا فکر می‌کنید.»
ولی نصر، استاد دانشکده مطالعات بین‌الملل دانشگاه جانز هاپکینز، در پادکست این هفته درباره خاورمیانه گفت که ایرانی‌ها و بسیاری دیگر در منطقه از هم اکنون برای پیروزی ترامپ برنامه‌ریزی می‌کنند. دولت دوم ترامپ می‌تواند به معنای فشار جدید برای حداکثر فشار یا هنر توافق، یا هر دو، باشد.
پتانسیل ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای، بدون توجه به اینکه چه کسی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ۵ نوامبر برنده می‌شود، اولویت اصلی واشنگتن است. گزارش‌های این هفته نشان می‌دهد که ایران تولید اورانیوم با غنای بالا را در دو نیروگاه هسته‌ای خود افزایش داده است و زمان‌بندی را کوتاه کرده است. در صورت تصمیم‌گیری برای انجام این کار، باید یک سلاح هسته‌ای پرتاب کند.
همانطور که نصر اشاره می‌کند، اگر ترامپ به جنگ روسیه با اوکراین پایان دهد، این یک تغییر بازی در سیاست جهانی با پیامدهایی برای ایران است که از زمان جنگ روابط نظامی و اقتصادی خود را با روسیه تعمیق کرده است.
انتخابات ریاست جمهوری ایران تمایل به غافلگیری دارد. در سال ۱۳۷۶، محمد خاتمی، نامزد اصلاح طلبان، با ۶۹ درصد آرا نسبت به رئیس مجلس وقت، علی اکبر ناطق نوری (۲۵ درصد) به پیروزی رسید.در سال ۱۳۸۴، محمود احمدی نژاد، اکبر رفسنجانی، رئیس جمهور سابق و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، را با کسب ۶۳ درصد از آرا شکست داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021