عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۲-۱۲-۰۸ ۱۷:۰۹

اجرای نهضت ملی سواد سلامت آموزی برای ۳۰۰ هزار دانش آموز

دبیر طرح نهضت ملی سواد سلامت‌آموزی گفت: طرح «نهضت ملی سواد سلامت‌آموزی» برای ۳۰۰ هزار دانش‌آموز در ۱۰ استان کشور اجرا می‌شود.

محمدامین محمدی؛ دبیر طرح نهضت ملی سواد سلامت‌آموزی از آغاز ا ج ر ا ی «طرح ملی نهضت سواد سلامت آموزی» خبر داد و اظهار کرد: طرح ملی نهضت سواد سلامت آموزی یک طرح تخصصی آموزش سلامت و سبک زندگی سالم است که در یک تعامل چهارجانبه با تمرکز بر روی سه قشر از مخاطبان در مدارس کشور آغاز خواهد شد؛ مخاطبان این طرح شامل معلمان و مربیان پرورشی و سلامت مدارس، دانش آموزان و والدین است.
وی افزود: این طرح با همکاری وزارت آموزش و پرورش، دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا و رویداد ملی خانواده وابسته به معاونت بانوان ریاست جمهوری اجرا می‌شود.
آموزش اصول سبک زندگی سالم و ایرانی به معلمان، دانش‌آموزان و والدین
وی با بیان این‌که هدف از اجرای این طرح، آموزش سبک زندگی سالم با محوریت پیشگیری و اصول اصلی سلامت فردی و اجتماعی است، ادامه داد: در طی طرح ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی، دفتر طب ایرانی، پزشکان متخصص طب ایرانی را به عنوان مدرسین معلمان در هر استان معرفی می‌کند و محتوای آموزشی طرح، زیر نظر دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت و دانشکده طب سنتی شهید بهشتی در قالب درس‌نامه‌های تخصصی سلامت به معلمان طراحی و آموزش داده می‌شود.محمدی اضافه کرد: مقرر شده که وزارت آموزش و پرورش نیز معلم‌هایی که تمایل دارند این طرح در مدرسه آن‌ها برگزار شود را معرفی کرده و حمایت‌های لازم از معلمان و مدارس بر عهده وزارت آموزش و پرورش و اداره آموزش و پرورش استان‌هاست. وی با بیان اینکه بنیاد خاتم‌الاوصیا با کمک انجمن ملی سلامت و تغذیه سالم، مدیریت اجرای طرح و شناسایی فعالان مردمی علاقه‌مند برای همیاری و همکاری در طرح و اجرای طرح در استان‌ها را برعهده دارد، تصریح کرد: معاونت بانوان ریاست جمهوری نیز با همراه‌سازی نهادها و سازمان‌ها و ادارات موانع اجرای طرح در استان‌ها را تسهیل می‌کند. محمدی توضیح داد: خروجی این طرح ۳۰۰ هزار نفر دانش‌آموز در قالب ۱۰ هزار گروه فعال دانش‌آموزی مسئله‌محور و ۳۰ هزار نفر از والدین در موضوع سلامت و سبک زندگی خواهد بود.
طرح نهضت سواد سلامت‌آموزی در کدام استان‌های کشور اجرا می‌شود
وی درباره مخاطبان این طرح ملی یادآور شد: در مرحله اول طرح بیش از ۱۰۰۰ مدرسه در ۱۰ استان تهران، قم، البرز، قزوین، اصفهان، کرمان، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و اردبیل و مازندران است و ۳۰۰ هزار نفر از دانش‌آموزان قرار است آموزش‌های کلی سبک زندگی و سلامت و تغذیه سالم را فرا بگیرند؛ این آموزش‌ها توسط معلمان و همیاران آموزش که در طول دوره آموزش می‌بینند به دانش آموزان منتقل می‌شود؛ مدل آموزش در این فرآیند، خودآموز است معلم نقش همراه آموزشی دارد و دانش آموزان با فعالیت‌ها و تمارین مباحث آموزشی را فرامی‌گیرند.
زمان آغاز مرحله اول طرح در ۱۰ استان کشور ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ است
دبیر طرح ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی با بیان این‌که مراحل اجرای طرح به ترتیب شامل آموزش به مربیان، والدین و دانش آموزان است، گفت: زمان آغاز طرح برای آموزش معلمان و مربیان ۲۲ بهمن ماه در ۱۰ استان هدف است و زمان آموزش والدین دانش‌آموزان در مدارس در تابستان ۱۴۰۳ و زمان آموزش دانش‌آموزان به‌صورت مستقیم توسط مربیان، مهرماه ۱۴۰۳ خواهد بود.
سبک زندگی سالم به کدام مقاطع تحصیلی آموزش داده می‌شود
وی با اشاره به اجرای طرح ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی با تفکیک مدارس دخترانه و پسرانه تصریح کرد: خروجی این طرح در سطح دانش‌آموزی ساماندهی ۱۰ هزار گروه فعال دانش‌آموزی سلامت‌محور بوده و رده سنی طرح در مقطع ابتدایی دوم، متوسطه اول و متوسطه دوم است.
محورهای آموزشی طرح ملی نهضت سواد سلامت‌آموزی
‌محمدی درباره محورهای آموزشی طرح ملی نهضت سواد سلامت آموزی گفت: سرفصل‌های آموزشی شامل موضوع اصول تغذیه سالم، تدابیر خواب و بیداری، تدابیر هوای پاک و تنفس سالم، تحرک و فعالیت بدنی دانش‌آموزان، اصول رفتاری و شخصیتی دانش‌آموزان و اصول کلی سبک زندگی سالم است؛ این آموزش‌ها به‌صورت بازی‌محور و با فعالیت‌های کنش‌گرانه به دانش‌آموزان تدریس خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *