عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۴ ۱۴:۲۸

احیا بافت‌های فرسوده در اولویت شهرداری گرگان

گرگان-زهراکارزگر،خبرنگارعصررسانه : شهردار گرگان با بیان اینکه احیای بافت‌های فرسوده یکی از اولویت‌های شهرداری است، افزود: برای همین منظور تخفیف ۱۰۰ درصدی عوارض صدور پروانه برای ساخت و ساز در مناطق فرسوده در دستور کار قرار گرفته است.

سید محمدرضا سیدالنگی ، شهرداری را به عنوان یک دستگاه خدمات‌رسان در راستای توسعه عدالت اجتماعی معرفی و اظهار کرد: شهرداری برای برقراری توازن در ارائه خدمات در همه نقاط شهری، تمهیداتی در نظر گرفته است که متعاقب آن باید همه شهروندان از خدمات ارائه شده به‌طور یکسان بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه شهرداری در این راستا تلاش می کند با مالکان واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده تعامل داشته باشد، افزود: این تعامل به این علت است که همه مردم بتوانند به صورت عادلانه از خدمات شهرداری بهره ببرند.شهردار گرگان با بیان اینکه احیای بافت‌های فرسوده یکی از اولویت‌ها است، عنوان کرد: شهرداری گرگان تخفیف ۱۰۰ درصدی عوارض صدور پروانه را برای ساخت و ساز در این مناطق در دستور کار قرار داده است.

سیدالنگی با توضیح در مورد انواع مشوق‌های کالبدی برای نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری گفت: از جمله مشوق‌هایی که در قالب طرح بازآفرینی شهری جهت نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد در نظر گرفته شده است می‌توان به تسهیل در ضوابط پارکینگ، افزایش تراکم ساختمانی، تسهیل در ضوابط معماری و اختلاط در استقرار کاربری‌ها اشاره کرد.

وی گرگان را شهری با بیش از ۹۰۰ هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد عنوان کرد و گفت: محلات مصوب کمیسیون ماده پنج شهرها به عنوان بافت فرسوده و ناکارآمد شهری و محلاتی که سرانه خدمات آنها حداقل یک سوم سرانه مصوب باشد و یا توسط دستگاه‌های عضو ستاد بازآفرینی شهری تأمین می‌شود محلات مشمول ضوابط تشویقی هستند که در بافت‌های تاریخی نیز ضوابط تشویقی خاصی برای آنها تدوین می‌شود.

شهردار گرگان وجود بافت‌های قدیمی، تاریخی و فرسوده را یکی از بزرگترین چالش‌ها دانست و ادامه داد: وجود بافت فرسوده در زمان‌های وقوع بحران و بلایای طبیعی از جمله زلزله احتمال تخریب در مقیاس بالا را افزایش می‌دهد.

وی در پایان با توضیح در مورد تخفیفات صدور پروانه، گفت: تخفیف ۳۰ درصدی در هزینه‌های صدور و تمدید پروانه در راستای تحقق برنامه‌های حمایتی وزارت راه و شهرسازی و بر اساس قانون جهش تولید مسکن در دولت سیزدهم اعمال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021