عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۹ ۱۲:۱۸

ارتقا و تثبیت کیفیت آهک تولیدی در فولاد مبارکه

واحد آهک‌سازی فولاد مبارکه وظیفه تأمین آهک پخته موردنیاز واحد فولادسازی را بر عهده دارد. این واحد دارای دو کوره از نوع دوار با پیش‌گرم عمودی است. ظرفیت اسمی این واحد 270 هزار تن در سال بوده و در حال حاضر این ظرفیت تولید در حدود 280 هزار تن در سال است. میزان تولید این محصول در 9 ماه نخست سال 180 هزار تن است. مراحل تبدیل سنگ‌آهک به آهک پخته‌شده عملیات کلسیناسیون نام دارد. این فرایند یک واکنش شیمیایی ساده است و طی آن، سنگ‌آهک با قرار گرفتن در معرض حرارت به اکسید کلسیم تبدیل می‌شود.

اصفهان-احسان عالیخانی،خبرنگار،خبرنگارعصررسانه: سرپرست کنترل کیفی ناحیه آهن‌سازی فولاد مبارکه از ارتقا و تثبیت کیفیت آهک تولیدی در فولاد مبارکه از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه خبر داد.

غفار دانشمند با بیان اینکه در تولید فولاد، یکی از مؤلفه‌های اصلی آهک است، گفت: آهک به‌صورت معمول می‌تواند فسفر، گوگرد و سیلیکات را از ترکیب آهن مذاب جداسازی کند؛ بنابراین افزودن آهک به کوره‌های قوس الکتریکی و کوره LF الزامی است. همچنین می‌توان از هر دو نوع آهک کلسیم بالا و دولومیتی در تولید فولاد استفاده کرد.

وی ایجاد سرباره، حذف فسفر و حذف گوگرد را سه وظیفه اصلی آهک در فرایند تولید فولاد دانست و در تشریح وظایف واحد آهک‌سازی فولاد مبارکه اظهار داشت: واحد آهک‌سازی فولاد مبارکه وظیفه تأمین آهک پخته موردنیاز واحد فولادسازی را بر عهده دارد. این واحد دارای دو کوره از نوع دوار با پیش‌گرم عمودی است. ظرفیت اسمی این واحد ۲۷۰ هزار تن در سال بوده و در حال حاضر این ظرفیت تولید در حدود ۲۸۰ هزار تن در سال است. میزان تولید این محصول در ۹ ماه نخست سال ۱۸۰ هزار تن است. مراحل تبدیل سنگ‌آهک به آهک پخته‌شده عملیات کلسیناسیون نام دارد. این فرایند یک واکنش شیمیایی ساده است و طی آن، سنگ‌آهک با قرار گرفتن در معرض حرارت به اکسید کلسیم تبدیل می‌شود.

سرپرست کنترل کیفی ناحیه آهن‌سازی فولاد مبارکه با اشاره به نقش واحدهای کنترل کیفیت فولاد مبارکه گفت: این واحدها علاوه بر تضمین محصولات اولیه و نهایی و همچنین صدور شناسنامه کیفی برای آن‌ها در ارائه تصویری از مشخصات در هر مرحله از تولید برای محصول، زمینه سهولت در تصمیم‌گیری بر فرایندها و در نتیجه افزایش راندمان کمی و کیفی تولید در شرکت را فراهم می‌آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021