عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۳-۲۷ ۰۸:۲۹

از هر ۱۰ نفر در شمال اراضی اشغالی، ۴ نفر پس از جنگ به آنجا بازنمی‌گردند

رسانه‌های عبری از ترس و نگرانی حاکم بر شهرک‌های شمال اراضی اشغالی به دلیل موشک‌های حزب‌الله لبنان صحبت کرده و گزارش می‌دهند که حدود ۸۰ هزار شهرک نشین از آغاز جنگ این منطقه را تخلیه کرده‌اند.

براساس نظرسنجی مرکز شناخت منطقه‌ای در کالج «تل حی» و گروه مقامات محلی در جلیل شرقی تنها ۶۰ درصد صهیونیست‌ها اطمینان دارند که بعد از پایان جنگ به شهرک‌های شمال بازمی‌گردند. براساس گزارش روزنامه هاآرتص از هر ۱۰ نفری که از شمال کوچ کرده‌اند چهار نفر به آنجا بازنخواهند گشت و این ارقام هولناکی است.
سخنگوی کیبوتص «مسکاف عام» گفت: نگرانی بزرگتر درباره جوانان است که به محض اینکه یک حادثه امنیتی در آنجا رخ بدهد ۳۰ درصدشان آنجا را ترک کرده و دیگر به آنجا بازنخواهند گشت چراکه قبلا حتی برای یک ثانیه هم شاهد تنش امنیتی نبوده‌اند.وی گفت: منازل در ده‌ها متری مرزهای لبنان بعد از سه ماه از آغاز جنگ به نقطه قرمزی روی نقشه در تیررس حزب‌الله تبدیل شده‌اند.بنی بن موفحار، رئیس گروه جلیل شرقی و رئیس شورای محلی «مفؤوت حرمون» گفت: نتایج پژوهش به وضوح نشان می‌دهد که شهرک نشینان جلیل شرقی قصد بازگشت به شهرک‌هایشان تا زمان تحقق امنیت کامل را ندارند. ما خواهان یک راهکار نظامی و سیاسی جدی هستیم چراکه شهرک نشینان تحمل راهکارهای موقت را ندارند.
جاناتان فریدمن، مدیر جامعه محلی در کیبوتص «یفتاح» گفت: شهرک‌نشینان از روزی می‌ترسند که از آن‌ها خواسته شود بازگردند چراکه نمی‌توانند بدون ساختمان‌های محافظت شده تصور بازگشت به شهرک‌ها را داشته باشند.نظرسنجی مذکور نشان داد: عاملی که بیشتر باعث احساس امنیت در میان شهرک‌نشینان شمال می‌شود دور کردن نیروهای حزب‌الله از مرزهای شمالی و تضمین عدم حضور و فعالیت آن در منطقه عاری از سلاح لبنان و ضربه زدن به زیرساخت حزب‌الله است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *