عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۵-۰۱ ۰۷:۱۹

از هفتم اکتبر تا اول آوریل؛اشتباه صهیونیست‌ها درمقابل حماس وایران

اکنون که بیش از شش ماه از جنگ غزه می‌گذرد بیش از هر زمان دیگر اشتباه محاسباتی رژیم صهیونیستی در این تهاجم آشکار شده است؛ درست مانند همان اشتباهی که تل آویو درحمله به کنسولگری ایران مرتکب شد.رژیم صهیونیستی بعد از عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر با هدف نابودی حماس و سایر گروه‌های مقاومت فلسطینی در غزه و همچنین آزادسازی اسرای در بند حماس، خود را وارد جنگ در این منطقه نمود. اکنون با گذشت بیش از شش ماه از آغاز جنگ، این رژیم نه تنها به اهداف مذکور نرسیده است، بلکه در تلاش است تا جنگ را از فاز داخلی در باریکه غزه به کل منطقه بکشاند.

. دستاویز اصلی تل‌آویو برای نیل به این مقصود، حمله به مواضع نیروهای ایران در سوریه و شهادت چندین فرمانده نیروی قدس بوده است. با این حال بعد از عملیات وعده صادق و انتقام ایران از این رژیم، مشخص شد که تل آویو این بار نیز دچار اشتباه محاسباتی در مقابل ایران شده است.
اشتباه محاسباتی رژیم در مقابله با حماس
حماس با آغاز عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر (۱۵ مهر ۱۴۰۳) رژیم صهیونیستی را درگیر چالش عمده‌ای نمود. نیروهای این گروه در یک عملیات ترکیبی موفق شدند با عبور از دیوار دفاعی چند لایه رژیم، موفق شدند تعداد زیادی از صهیونیست‌ها را اسیر و با خود به درون غزه بیاورند. در مقابل، رژیم بلافاصله حمله‌های هوایی را علیه نوار آغاز نمود. در این حمله‌ها علاوه بر این که تعداد زیادی از ساکنان غزه شهید و زخمی شدند، اسرائیل به هیچ یک از اهداف اعلامی خود نرسید. این امر بیشتر از هر چیز حاکی از اشتباه محاسباتی این رژیم است.
عدم موفقیت در آزادسازی اسرا
حماس در عملیات طوفان الاقصی تعداد زیادی از صهیونیست‌ها را به اسارت درآورد. به گفته سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل، بیش از ۲۰۰ صهیونیست در نوار غزه اسیر نیروهای مقاومت فلسطین هستند. سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان رژیم و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد. این وقفه هفت روز ادامه یافت و در اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت.
اشتباه محاسباتی رژیم در حمله به کنسولگری ایران
رژیم صهیونیستی بعد از شکست در تحقق اهداف خود در جنگ غزه و قرار گرفتن زیر فشار افکار عمومی داخلی، در تلاش برای فرو بردن منطقه در آتش یک جنگ ویرانگر است. حربه اصلی رژیم برای تامین این هدف تحت تاثیر قرار دادن ایران و منافع این کشور در نقاط مختلف غرب آسیا است. سوریه نزدیک‌ترین کشوری است که این رژیم در سال‌های اخیر به آن تجاوز کرده است. ترور چندین فرمانده ارشد ایرانی در فاصله چهار ماه بعد از آغاز عملیات طوفان الاقصی از جمله سرداران پناه تقی‌زاده، محمدعلی عطایی، حجت‌الله امیدوار معاون اطلاعات نیروی قدس در سوریه، سیدرضی موسوی مسئول لجستیک و پشتیبانی نیروی قدس در سوریه و در نهایت ترور سردار محمدرضا زاهدی و معاونش سردار محمدهادی حاج رحیمی در ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ در حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق سوریه در راستای سیاست خصمانه آن علیه تهران صورت گرفت. اشتباه محاسباتی صهیونیست‌ها در اینجا در چند مورد دیده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021