عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۴ ۱۳:۳۹

اعتراضات حامیان عمران خان به «تقلب» در انتخابات

علی‌رغم هشدار پلیس پاکستان مبنی بر برخورد با تجمعات غیرقانونی در رابطه با درخواست حزب «عمران خان» نخست‌وزیر سابق پاکستان برای اعتراض به تقلب در انتخابات، حامیان او اعتراضاتی را در سرتاسر پاکستان برگزار کردند که با سرکوب پلیس و شلیک گاز اشک‌آور مواجه شدند.

تایج انتخابات پاکستان برگزار شد، حاکی از آن است که کاندیداهای مستقل که بیشتر به حزب تحریک انصاف عمران خان مرتبط هستند بیشترین کرسی‌ها را در انتخابات پارلمانی به دست آورده‌اند. روزنامه گاردین در این خصوص نوشت اما از آنجایی که کاندیداهای مستقل نمی‌توانند دولت تشکیل دهند، کشور با چندین هفته بی‌ثباتی سیاسی مواجه می‌شود و احزاب رقیب باید بر روی ائتلاف‌های احتمالی گفت‌وگو کنند.
علی‌رغم هشدارهای پلیس پاکستان، حزب عمران خان روز یکشنبه به دلیل «تقلب در انتخابات» اعتراضاتی را در خارج از دفاتر کمیسیون انتخابات برگزار کرد. در پی این اعتراضات، صدها پلیس ضد شورش گرد هم آمدند تا اعتراضات این حزب را سرکوب کنند و در برخی موارد حتی با گروه‌هایی که ظاهرا اعتراضات مسالمت‌آمیز داشتند، برخورد کرده و آنها را بازداشت کرده‌اند.
گزارش شده که در شهر راولپندی، واقع در جنوب اسلام‌آباد درگیری‌هایی میان حامیان عمران خان و پلیس پاکستان شکل گرفته که به شلیک گاز اشک‌آور توسط پلیس ضد شورش برای متفرق کردن این حامیان ختم شده است. رسانه‌های محلی هم‌چنین از دستگیری چندین تن از افراد در کراچی خبر داده‌اند.
سران حزب تحریک انصاف پاکستان مدعی‌اند که اگر در انتخابات تقلب نمی‌شد، می‌توانستند اکثریت کرسی‌ها را کسب کنند. اینترنت تلفن‌های همراه در روز انتخابات در سراسر کشور قطع بود و شمارش آرام آرا این ظن را به وجود آورده که ارتش در روند تضمین موفقیت حزب مسلم لیگ پاکستان شاخه نواز نفوذ کرده است. پلیس اسلام‌آباد پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: با تجمعات غیرقانونی در اطراف کمیسیون انتخابات و سایر ادارات دولتی برخورد قانونی خواهد شد. لازم به ذکر است که درخواست برای تجمع نیز جرم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021