عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۲ ۱۵:۵۳

اعلام نتیجه قطعی انتخابات، چه واکنش‌های اقتصادی به همراه دارد؟ سناریوهای بازار در روز شنبه

احسان پارسا - عصر رسانه : با توجه به دیدگاه‌‌های متفاوت جلیلی و پزشکیان درباره بازارهای مالی، روز شنبه احتمالا روز پر افت و خیزی در اقتصاد کشور خواهد بود. دیدگاه‌هایی که دو طرف در هفته گذشته مقابل یگدیگر به صورت مستقیم طرح کردند و نظراتی که اعضای کارشناسی وابسته به آنها به مردم عرضه داشتند نشان داد بازار مترصد اعلام نهایی نتیجه انتخاباتی است که دیشب به اتمام رسید و با شمارش آرای اولیه تا ساعات دیگر نتیجه قطعی مورد توجه همه بازارها قرار خواهد گرفت. اما اینکه هر یک از بازارها در کشور چه تاثیری از این اعلام نتایج می‌پذیرند به صورت تخمینی و بر اساس اظهارات کارشناسان در روزهای گذشته قابل گمانه‌زنی است. 

منتظر نیمه دوم بورس باشید
در صورتیکه بازشماری آرا تا ساعت ۹ صبح ادامه داشته باشد،دیروزسهامداران بازار سرمایه در ساعالت اولیه بازگشایی دست به عصا و محتاطانه‌تر به استقبال خرید و فروش خواهند رفت. چه بسا بازگشایی منفی در ساعات اولیه با اعلام نتیجه قطعی تا ساعت ۱۱ بنا بر آنچه که وزارت کشور گفته، بازاردر نیمه دوم به سمت خریدهای کلان یا فروش‌های هیجانی به پیش برود. بورس که هفته‌های گذشته را بر اساس اظهارنظرهای دو نامزد ریاست جمهوری سبز و قرمز و پر تنش گذراند دیروز باید تصمیم بگیرد حمایت خود را بشکند یا با یک رالی صعودی به مقاومت بالاتر حمله کند. عده‌ای از معامله‌گران بر این عقیده‌اند که پیروزی اصولگرایان و اعلام نتیجه در ساعات اولیه شنبه حوالی ساعات ۱۰ – ۱۱ صبح ریسک بازار سرمایه را افزایش خواهد داد. استدلال آنها بر این است که تاکید جبهه اصولگرا بر بسته ماندن پرونده برجام و مبارزه با تحریم به جای مذاکره می‌تواند بازار سرمایه را یکپارچه به قرمزی متمایل کند و خروج سرمایه هفته گذشته ادامه‌دار شود. برخی نیز بر این عقیده‌اند این بازار در کف حمایتی قرار گرفته و در صورت مشخص شدن نتیجه انتخابات با کمی درجا زدن به مسیر خود ادامه خواهد داد. در مقابل این اظهارات موضوع قدرت گرفتن پزشکیان در قوه مجریه و سبز شدن بازار برای یک مدت کوتاه نیز مد نظر معامله‌گران است. به هرحال دیروز نیمه دوم بازار بورس، مشخص خواهد کرد تمایل معامله‌گران به کدامیک از نامزدها بازار را سبز یا قرمز خواهد کرد. آنچه که پیداست اظهارات هفته گذشته جلیلی نشان داد و او بر دخالت بیشتر دولت در بازار و ورود بانک مرکزی و بیمه کردن سهام در این بازار که بتواند منبعی برای تامین مالی تولید باشد در مانیفست اصولگرایان برجسته است. در همین حال پزشکیان اعلام کرده دخالت‌های دولتی باید از سر بازار سرمایه برداشته شود، نکته‌ای که به نگاه فعالان بازار سرمایه نزدیکتر است.
نسیم سیاست بر گونه بازار طلا و ارز
گرچه بازار طلا نشان داده تابعی از نرخ دلار و ارز در کشور است، اما تغییرات جهانی قیمت انس نیز مانند طنابی این بازار را به سمت خود می‌کشاند. بازار طلا که اصولا کشف قیمت خود را در حوالی ظهر خواهد داشت، دیروز با مولفه انتخابات ایران در کنار قیمت‌های جهانی روبه روست. نگاه پزشکیان بر رقابتی بودن بازار و کشف قیمت در بطن بازار بوده و جلیلی معتقد است کشف قیمت در یک بازار ناسالم امکانپذیر است. این دو نگاه در تحلیل فعالان این بازار مشخص نیست چه واکنش‌های مستمر و ادامه‌داری را رقم خواهد زد. رویکردهای دو قطبی و متضاد دو نامزد ریاست جمهوری در هفته گذشته به صورت شفاف‌تری مورد توجه بازارها قرار گرفته که ممکن است هیجان زودگذری به همراه داشته باشد.
عده‌ای از معامله‌گران پیروزی جبهه اصولگرا را معادل با چشم‌انداز منفی در روابط خارجی فرض کرده‌اند و در نتیجه تلاش خواهند کرد ریسک‌های خود را در بازار پوشش دهند. آمارهای رسمی منتشر شده حاکی از آن است که در ۴ روز اخیر فعالان بورسی به‌صورت متوالی شاهد خروج سرمایه از این بازار بوده‌اند. به گفته کارشناسان این بازار در روزهای اخیر تنها از محل فروش سهم در بازارهای بورس و فرابورس، معامله‌گران رقمی به میزان هزار و ۳۱۱ میلیارد تومان را خارج کرده‌اند. به‌طور کلی رفتار فعالان بازار در سال‌های اخیر نشان می‌دهد درصورتی که بازار جایگزینی مانند مسکن و خودرو در رونق نباشد، سرمایه‌های تخلیه شده از بورس به سمت بازار ارز و سکه روانه می‌شود.
در همین حال مسائل منطقه‌ای و خارجی، همزمان با اعلام نتیجه دیروز از انتخابات می‌تواند مصادف باشد با دریافت کلی از آینده. اخبار منطقه‌ای نشان می‌دهد که موضوع آتش‌بس غزه همزمان با درگیری‌های مخاطره‌آمیز اسرائیل و لبنان می‌تواند از چند جهت بر سیاست خارجی ایران تاثیر بگذارد. گرچه پنجشنیه، رسانه‌های خارجی از نزدیک شدن اسرائیل و حماس به یک توافق برای آتش‌بس و آزادی اسرا نزدیک شده‌اند، اما مقام‌های اسرائیلی از حمله قریب‌الوقوع به لبنان نیز سخن می‌گویند،موضوعی که با مخالفت اروپا و آمریکا در ظاهر رو به روست. در نتیجه این رخدادها دوباره بازار طلا و سکه برای فعالان بازار جذاب شده و احتمال موضع‌گیری‌های ایران در موضوع لبنان نیز در روند ارز و طلا موثر خواهد بود. در کنار این موضوع انتخاب هر یک از دو نامزد جبهه اصولگرایی یا اصلاح‌طلبی می‌تواند بر این فضا تاثیرگذار باشد. با همه اوصاف هر کسی که رئیس‌جمهور ایران باشد از دیروز باید تمام توان خود را برای ایجاد موازنه در بازارهای مختلف به کار بگیرد. احتمالا اولین اقدام رئیس دولت چهاردهم این خواهد بود که با واکنش‌های بهنگام بازارها را به اطمینان و ثبات مقطعی برساند تا برنامه‎‌ها و سیاست‌هایش در چینش کابینه برای مردم نمایان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021