عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۲-۱۲-۰۸ ۰۶:۱۵

امکان صادرات برق برای تجدیدپذیرها فراهم شد

وزیر نیرو از امکان اتصال برق بین ایران و ترکیه و از آن طریق با اتحادیه اروپا خبر داد و گفت: تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر هم می‌توانند برق صادر کنند.

علی‌اکبر محرابیان در مراسم افتتاح نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر با بیان اینکه خطوط لازم بین ایران و ترکیه احداث شده و آزمایش‌های لازم را با موفقیت انجام داده است، اظهار کرد: از این به بعد امکان صادرات برق ایران به بازار ترکیه و از آن طریق اتحادیه اروپا فراهم شده است.
به گفته امکان صادرات برق تجدیدپذیر فراهم شده است و تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر هم می‌توانند برق صادر کنند.
وزیر نیرو با بیان اینکه انرژی‌های تجدید پذیر افق‌های توسعه را با تحول روبرو کرده است، تصریح کرد: انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران تابع مسائل اقتصادی با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بوده است، این نوع انرژی در سایه نیروگاه‌های حرارتی و یارانه‌های سوخت نتوانست سهم اقتصادی مربوط به خود را تامین کند و موجب شد به رغم وجود ناترازی‌ها در برق کشور آن‌طور که باید نتوانیم به میزان لازم از این فناوری در تامین انرژی و برق کشور بهره‌مند شویم.
وی با بیان اینکه به واسطه توسعه تجدید پذیرها، در کنار پاسخگویی و رفع ناترازی انرژی برق در کشور، می‌توانیم در مسیر حفظ محیط زیست و نیز برطرف کردن ناترازی در منابع آب کشور گام‌های موثری را برداریم، گفت: در نیروگاه‌های حرارتی برای تولید برق در یک واحد باید تا ۱۰ چاه آب حفر شود و منابع آبی منطقه صرف تولید برق کشور می‌شود، با در نظر گرفتن راندمان نیروگاه‌های حرارتی بخش قابل توجهی از این منابع اتلاف می‌شوند.
وی تصریح کرد: در قوانین و مصوبات امروز مجلس شورای اسلامی و دولت تقاضای کافی برای تجدید پذیرها به وجود آمده است، به طوری که از زمان رونمایی از تابلوی سبز بورس انرژی همه روزه شاهد معامله در این بازار هستیم و عرضه کننده و مصرف کننده بخش خصوصی در یک فضای کاملاً رقابتی اقدام به خرید و فروش انرژی تجدید پذیر می‌کنند. محرابیان ضمن دعوت از همه فعالان اقتصادی کشور برای توجه ویژه به این عرصه از تدوین و امضای آیین نامه‌ای برای صادرات برق تجدید پذیر به صورت پایدار خبر داد و گفت: موضوع صادرات برق سالیان سال است که مورد نقد و بررسی قرار دارد و با چالش‌هایی همراه است، اما با مطالعات کارشناسی و بررسی‌های بسیار دقیق آیین نامه‌ای تدوین شده که امکان را برای صادرات برق تجدید پذیر به صورت پایدار فراهم می‌کند.
به گفته وی این آیین نامه و قرارداد این اجازه را می‌دهد که تولید کنندگان تجدید پذیر طی ۸ ماه در سال بدون محدودیت برق را صادر کنند و پیرو آن برای پیشبرد این مهم همه امکانات وزارت نیرو در خدمت تولیدکنندگان قرار می‌گیرد.
محرابیان در خصوص برقراری خطوط پایدار و مطلوب بین ایران و سایر کشورها گفت: تولید کنندگان بخش خصوصی می‌توانند از این امکان استفاده کنند و چهار ماه در سال که کشور با ناترازی برق روبروست، از طریق بورس انرژی و تابلوی سبز که قیمت‌های آن مشابه قیمت‌های صادراتی است، اقدام به مبادله برق در داخل کشور کرده و در ۸ ماه دیگر برق تولیدی را به سایر کشورها صادر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *