عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۲ ۱۳:۱۹

ایران چگونه به تجاوز اسرائیل پاسخ می دهد؟

کاربران خارجی «ایکس» (توییتر سابق) ضمن نقد رفتار دوگانه غرب و شورای امنیت به خاطر عدم محکومیت صهیونیست‌ها در حمله به کنسولگری ایران، به بررسی هدف‌های نتانیاهو و پاسخ احتمالی تهران پرداختند. تجاوز رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق و به شهادت رساندن شماری از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این حمله، موجی از واکنش‌های منفی را در منطقه و جهان به راه انداخته‌است.

علاوه بر اینکه برخی دولت‌ها با صدور بیانیه‌هایی این حمله متجاوزانه را که نقض آشکار قانون‌های بین‌المللی درباره مراکز دیپلماتیک به شمار می‌رود، محکوم کرده‌اند، افکار عمومی جهان نیز این اقدام نامتعارف رژیم صهیونیستی را برنتافته‌اند.در این میان کاربران انگلیسی و عرب‌زبان در فضای مجازی با پرداختن به این موضوع، دیدگاه‌های مختلفی را در خصوص رفتار ناعادلانه غرب و شورای امنیت در قبال حمله به کنسولگری ایران، نیت و پشت پرده این حمله و نیز نحوه پاسخگویی ایران به این تجاوز انعکاس دادند. با نگاهی به توئیت‌های کاربران، رفتار دوگانه یا به عبارتی سیاست «یک بام و دو هوای» شورای امنیت و نیز اروپا و آمریکا در مواجهه با قضیه حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق برجستگی پیدا می‌کند.
«محلینگام» تحلیلگر حوزه دفاعی و افسر بازنشسته ارتش هندی با تاکید بر اینکه «حمله عمدی» بوده‌است، برای دیپلماسی غربی و دیپلمات‌های آنها افسوس می‌خورد چرا که آنها برای افرادی که جان خود را در این حمله از دست داده‌اند، حتی ابراز تأسف نیز نکرده‌اند.
روی سخن این تحلیلگر نظامی- دفاعی هندی به نشست اضطراری روز سه شنبه شورای امنیت است که برای بررسی حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران برگزار شد. در جریان این نشست، اکثریت ۱۵ کشور عضو دائم و غیردائم شورای امنیت، رژیم صهیونیستی را بابت نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی و تلاش برای تشدید تنش در منطقه تقبیح کردند و مورد انتقاد قرار دادند. در این میان اما آمریکا، انگلیس، فرانسه، ژاپن و کره جنوبی از محکوم کردن رژیم صهیونیستی خودداری کردند.
«نسیم نیکولاس طالب» نویسنده و تحلیلگر لبنانی-آمریکایی، در پستی، ویدئوی سخنان «جان میرشایمر» استاد برجسته بخش علوم سیاسی و بنیانگذار نظریه رئالیسم تهاجمی را که یک کاربر بازنشر کرده‌است، تأیید می‌کند. وی می‌نویسد که میرشایمر آشکارا توضیح می‌دهد چرا آمریکا حتی در تقابل با منافع خود یا هر اصل اخلاقی دیگر به دلیل نفوذ لابی این رژیم از اسرائیل حمایت می‌کند.
کاربر دیگری نوک پیکان اتهام را به سمت بازیگران اروپایی نشانه رفته و همانند پست قبلی که به «لابی» بر آمریکا اشاره داشت، به تأثیرگذاری «مافیا» بر اتحادیه اروپا تاکید کرد؛ موضوعی که از نگاه این کاربر باعث شده اتحادیه برداشت دوگانه از قوانین داشته باشد و بسنجد که «قوانین به نفع آنها است یا نیست». «آرنود برتراند» که یک کارآفرین است، برخلاف رویکرد آمریکا، فرانسه و اتحادیه اروپا، نروژ را مورد تحسین قرار داد و تاکید کرد «نروژ تنها کشورهای غربی است که حمله به کنسولگری ایران توسط اسرائیل را محکوم کرده‌است.»؛ محکومیت حمله از سوی نروژ، مورد توجه بسیاری از کاربران دیگر نیز قرار گرفته‌است.
«ابراهیم زباد» استاد علوم سیاسی و مدیر برنامه مطالعات بین‌المللی در دانشگاه «سنت بوناونچر» زامبیا از اینکه اتحادیه اروپا قاطعانه این حمله را محکوم نکرده‌بود، مواضع بروکسل را «شعاری» ارزیابی و تاکید کرد: اگر ایران کنسولگری اسرائیل را در کشور دیگری بمباران می‌کرد، اتحادیه اروپا خواستار تحریم می‌شد و ناتو احتمالاً مداخله می‌کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021