عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۳-۲۷ ۱۰:۰۰

«بازار ارز» دست فروشنده‌ها افتاد

کارشناسان اقتصاد معتقدند کاهش عطش تقاضا، ورود به موقع‌ بازارساز و تزریق درهم، کاهش التهابات منطقه، شروع تعطیلات سال نو چینی و عرضه اوراق با نرخ سود 30 درصد، همه دست به دست هم داد تا قیمت دلار آزاد ریزش کند.

ازار ارز پس از گذراندن یک ماه طوفانی و رشد قیمت‌ها، این روزها در مسیر ساحل آرامش است، ‌قیمت‌ها در این بازار طی چند روز گذشته کاهشی شده و در محور نزولی قرار گرفته است.‌ بعد از سقف‌زنی قیمت دلار و سکه در دو الی سه هفته گذشته، بازار ‌از چند روز پیش دست فروشند‌ه‌ها افتاد و بدین ترتیب قیمت دلار دو کانال و قیمت سکه یک کانال از دست داد‌. افزایش تقاضای تسویه‌ای و شرایط پیش آمده در منطقه، مهم‌ترین عامل نوسان نرخ ارز بر اساس صحبت‌های احسان خاندوزی وزیر اقتصاد کشور است.
در این مدت، اقداماتی از سوی بازارساز انجام شده که به نظر می‌رسد به منظور بازگردان ثبات و کاهش اثر التهاب بازار در زمان نوسان افزایشی نرخ ارز تاثیرات خوبی داشته است.
طبق نمودار تکنیکال، بازار وارد روند اصلاح شده و بعد از تشکیل مثلث، از کف خارج شد و در ادامه با از دست رفتن تزار میانی، شدت کاهش بیشتر شد. به عقیده معامله‌گران فنی، قیمت‌ها به سمت اصلاح گام برداشته و بازار دست فروشنده‌‌ها است، از نظر آن‌ها بازار ارز و سکه بعد از تکمیل اصلاح در کانال‌های پایین‌تر تصمیم‌گیری خواهند کرد.
قیمت دلار در پشت خط جمعه کانال ۵۷ هزار را از دست داده بود اما با اخبار حمله آمریکا به مواضعی در سوریه و عراق، عده‌ای روز شنبه موقعیت خرید گرفتند اما با کاهش قیمت دلار رکب خورد‌ند. گروهی از معامله‌گران می‌گفتند با کاهش قیمت در بازار ارز و سکه و خبر حمله آمریکا، بازار نشان می‌دهد که حمله‌ها جدی نبوده و جنبه نمایشی داشته است. قیمت دلار هرات این روزها ۵۷ هزار و ۴۶۰ تومان را به دلیل شروع روند کاهش در قیمت درهم، از دست داده و در ۵۶ هزار و ۱۵۰ تومان متوقف شده است.
البته این پایان کار نزول نبود و قیمت دلار هرات در پشت خط کانال ۵۶ هزار تومان هم از دست داد و در حوالی مرز حمایت ۵۵ هزار و ۷۰۰ تومان نوسان می‌داد، در مجموع قیمت دلار در معاملات دیروز دو کانال و نسبت به سقف قیمتی سه کانال از دست داد.در حال حاضر قیمت دلار آزاد در میدان فردوسی تهران ۵۴۹۵۰ تومان و یورو ۵۹۴۵۰ تومان است.قیمت درهم امارات نیز طی معاملات روزهای گذشته با کاهش ۳۳۰ تومانی در ۱۵ هزار و ۵۹۰ تومان به کار خود‌ پایان داد، یک شایعه در بازار دست به دست می‌شد که آن را به کاهش قیمت درهم ربط می‌دادند، طبق این خبر پتروشیمی خلیج فارس در روز شنبه تزریق داشته است.در این مدت بازارساز از درهم به عنوان اهرم کاهشی بازار ارز استفاده کرده است و افزایش تقاضای تسویه در آستانه سال نوی چینی کارایی این اهرم را از بین برده است، حال به نظر می‌رسد بانک مرکزی به دنبال تقویت بیشتر منابع درهم است تا قدرت خود را در بازار ارز از کانال درهم تثبیت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *