عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۲-۱۲-۰۸ ۱۷:۵۶

بازار ۵۰۰ میلیون یورویی صنعت گاز به روی دانش‌بنیان‌ها باز شد

توافق‌نامه همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و شرکت ملی گاز ایران در راستای فراهم کردن زمینه همکاری‌های مشترک و هم افزایی ظرفیت‌های موجود برای رفع نیازهای اساسی شرکت ملی گاز ایران و توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو منعقد شد.

توافق‌نامه همکاری در زمینه بومی‌سازی تجهیزات و اقلام گلوگاهی صنعت گاز به امضای روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری و مجید چگنی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران رسید.
دهقانی در این مراسم مهم‌ترین حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را توسعه بازار این شرکت‌ها و تعامل با دستگاه‌ها در این راستا دانست و گفت: معتقدم هیچ‌ حمایتی واقعی‌تر، عملیاتی‌تر و هدفمندتر از توسعه بازار دائمی و پایدار برای شرکت‌های دانش‌بنیان نیست. حمایت بدون هدف شاید شرکتی را زنده نگاه دارد اما ممکن است پایدار نباشد؛ در صورتی‌که اگر شرکتی که به حدی از بلوغ رسیده است، بتواند خود را به بازاری وصل کند و این بازار را توسعه دهد بطور قطع ماندگار خواهد شد.
وی با اشاره به دسته بندی شرکت های داشن بنیان به نوپا، فناور و نواور افزود: شرکت های بزرگ حمایت هایی از جنس تخصیص میدان فعالیت و بازار و زمین بازی برای تاثیرگذاری دریافت می‌کنند.
دهقانی بیان کرد: در قانون جهش تولید دانش بنیان دستگاه های دولتی مکلف شده اند که محصولاتی که یک میلیون دلار و بیش تر ارزبری دارند را با کمک شبکه شرکت های دانش بنیان تامین کنند و این ماده قانونی، در قالب توافقات و همکاری با دستگاه‌ها و صنایع متقاضی، بازار بالقوه در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور داخلی قرار می‌گیرد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با بیان اینکه در قالب توافق‌نامه با شرکت ملی گاز، ۱۲ گروه محصول راهبردی و تولید بار اول در دستور کار قرار گرفته، افزود: امضای این توافق‌نامه ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه بازار محصولات گلوگاهی دانش بنیان اقدامی بزرگ‌ در همین راستا است. دهقانی با اشاره به همکاری و استقبال خوب دستگاه‌ها از شرکت‌های دانش‌بنیان و رقم خوردن فصل تازه‌ای در بهره‌مندی از توان این شرکت‌ها در صنایع بزرگ و گلوگاهی گفت: در هیچ دوره‌ای، فرصت همکاری بین شرکت های دانش بنیان و دستگاه ها به این اندازه قوی و جدی نبوده است. معتقدم شرکت‌های دانش‌بنیان تاکنون ۹۰ درصد از مسیر اتصال به بازارهای بزرگ و صنایع را پیموده‌اند و اکنون در ۱۰ درصد انتهای خط و کم‌ترین فاصله تا رسیدن به زنجیره ارزش صنایع قرار دارند؛ آن دسته شرکت‌هایی که انرژی و توان خود را برای پیمودن ۱۰ درصد مسیر باقیمانده‌ پیوستن به زنجیره ارزش صنایع ذخیره و عزم خود را جزم کرده اند، بطور قطع در فرجام مسیر، دستاوردهای خوبی برای خود و کشور کسب خواهند کرد.
تجهیزات راهبردی صنعت گاز بواسطه دانش بنیان ها بومی‌سازی می شود
بر اساس این توافق‌نامه به منظور بومی‌سازی تجهیزات و اقلام راهبردی صنعت گاز و با هدف بهره مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در زنجیره ارزش تجهیزات راهبردی شرکت ملی گاز ایران، ارتقاء سطح تاب‌آوری ایجاد پایداری در تأمین اقلام ضروری و توسعه فناوری‌های پیشرفته این صنعت به امضا رسیده و هم اندیشی در خصوص تعریف پروژه های بزرگ مقیاس و پیشبرد اهداف توافق‌نامه رفع نیازهای کنسرسیوم های دانش بنیان در قالب قراردادهای همکاری با برآورد تجمعی دو میلیارد دلار، همکاری در زمینه توسعه پلتفرم‌های فناورانه از طریق کسب دانش فنی توسط کنسرسیوم های تخصصی دانش بنیان و یا انتقال فناوری با در نظر گرفتن حداکثر رسوب دانش فنی در شرکتهای فناور از محورهای اصلی آن است. طبق اعلام معاونت علمی، در قالب این توافق‌نامه، ضمن بررسی اولویت‌های فناورانه اعلام شده از سوی شرکت ملی گاز و همکاری در جهت شناسایی شرکت‌های دانش بنیان و فناور منتخب جهت رفع نیازهای اعلام شده در تشکیل و راهبری کنسرسیوم‌ های تخصصی دانش بنیان و فناور برای بومی سازی و توسعه دانش فنی ساخت تجهیزات راهبردی شرکت ملی گاز و رفع تقاضا های اعلامی این شرکت همکاری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *