عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۲-۰۴ ۲۰:۱۵

بازگشایی پالایشگاه بیجی عراق پس از ۱۰ سال تعطیلی

عراق پالایشگاه شمال خود در بیجی که یکی از مهمترین مجتمع‌های انرژی این کشور است را پس از گذشت یک دهه از تعطیلی آن، بازگشایی کرد.

تصور می‌شد سقوط صدام حسین ثبات و رفاه را برای این تولیدکننده عضو اوپک به ارمغان بیاورد که از سالها سوء مدیریت اقتصادی و ماجراجویی‌های نظامی، به زانو در آمده بود اما عراقی‌ها یک شورش، یک جنگ داخلی فرقه‌ای و سپس ظهور القاعده و بعدها داعش که ده‌ها هزار نفر را کشت را تجربه کردند. مجتمع پالایشگاه بیجی یکی از قربانیان برجسته این هرج و مرج بود و ماه‌های متوالی به نقطه اصلی نبرد بین نیروهای امنیتی و عناصر داعش تبدیل شد. این گروه تروریستی آنقدر بر منطقه بیجی کنترل داشت که توانست کارگران پالایشگاه را بترساند و محصولات پالایش شده آن را به سرقت ببرد. این محصولات را به کشورهای همسایه فروخت و از سود آن برای تامین مالی جنگ خود استفاده کرد.
این پالایشگاه در سال ۲۰۱۴، پس از این که عناصر داعش با تصرف یک سوم خاک کشور عراق، آن را تصرف کردند، بسته شد. داعش، در تلاش برای ایجاد یک امپراتوری اسلامی خودکفا، نفت و فرآورده‌های نفتی را از مناطق تحت کنترل خود به سرقت برد. بر اساس گزارش رویترز، پالایشگاه بیجی پس از بازگشایی، ظرفیت پالایش ۱۵۰ هزار بشکه در روز را دارد که ظرفیت کل مجتمع پالایشگاه بیجی را به ۲۹۰ هزار بشکه در روز می رساند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *