عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۹ ۱۱:۰۵

بایدن بیش از هر زمان دیگری به قطع روابط با نتانیاهو نزدیک شده است

بایدن و دستیاران ارشد او بیش از هر زمان دیگری به قطع روابط با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نزدیک شده و دیگر او را شریک سازنده‌ای نمی‌دانند که حتی در خفا بتواند تحت تأثیر قرار گیرد.

به گفته شش نفر از آشنایان با این گفتگوها، افزایش ناامیدی از نتانیاهو باعث شده است که برخی از دستیاران بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از او بخواهند که به طور علنی از نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مورد عملیات نظامی در غزه انتقاد کند.
به گفته این منابع بایدن، حامی سرسخت رژیم صهیونیستی که بیش از ۴۰ سال است نتانیاهو را می‌شناسد، تا کنون تمایلی به علنی کردن ناامیدی‌هایش از او نداشته است. آنها گفتند، اما او به آرامی به این نتیجه رسیده است، زیرا نتانیاهو همچنان مقامات بایدن را با تحقیرهای عمومی و رد فوری خواسته‌های اساسی آمریکا خشمگین می‌کند.
نتانیاهو در چند روز گذشته بارها مقامات آمریکایی را خشمگین کرده است. او در حالی که وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن در منطقه در تلاش برای میانجیگری توافق بود، علناً معامله اسیران را محکوم کرد. وی اعلام کرد که ارتش صهیونیستی به سمت شهر رفح در جنوب غزه حرکت خواهد کرد، اقدامی که مقامات آمریکایی علناً با آن مخالفت کرده‌اند، زیرا رفح محل اسکان حدود ۱.۴ میلیون فلسطینی است که در شرایط نامناسبی زندگی می‌کنند و تحت دستور تل‌آویو به آنجا گریخته‌اند. نتانیاهو همچنین گفت که ارتش صهیونیستی تا زمانی که به «پیروزی کامل» دست پیدا نکند، جنگ در غزه را متوقف نخواهد کرد، حتی در شرایطی که مقامات آمریکایی به طور فزاینده بر این باورند که هدف اعلام شده وی یعنی نابودی حماس دست نیافتنی است.
در حال حاضر، کاخ سفید درخواست‌ها مبنی بر توقف کمک‌های نظامی به رژیم صهیونیستی یا اعمال شروط بر آن را رد کرده، اما برخی از دستیاران بایدن استدلال می‌کنند که انتقاد از نتانیاهو به او اجازه می‌دهد تا از یک رهبر نامحبوب و سیاست‌های زمین سوخته‌اش فاصله بگیرد. ناامیدی در خفای بایدن از نتانیاهو – که ماه‌هاست در حال افزایش است – روز پنجشنبه زمانی که او گفت که عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در غزه «بیش از حد» بوده است، آشکار شد؛ این شدیدترین توبیخ او تاکنون بوده است.
رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در مورد رنج فلسطینیان و همچنین زمان و انرژی که صرف تلاش مصری‌ها برای مجوز ارسال کمک‌های بیشتر به این منطقه ۲۵ مایلی شده است، صحبت کرد. بایدن گفت: «بسیاری از مردم بی‌گناه از گرسنگی می‌میرند. بسیاری از مردم بی‌گناه در مشکل و در حال مرگ هستند و این باید متوقف شود.» کانون این اختلاف در حال حاضر طرح ارتش صهیونیستی برای راه‌اندازی یک عملیات نظامی در رفح است، جنوبی ترین شهر غزه که هم مرز با مصر است و به بیش از چهار برابر اندازه اصلی جمعیت در خود جای داده است. یکی از مشاوران خارجی کاخ سفید گفت: «آنها در حال حاضر در چادرها زندگی می کنند و غذا و آب کافی دریافت نمی‌کنند و شما می‌گویید به جای دیگری بروید. کجا؟ چگونه قرار است به آنجا برسند؟»
واشنگتن پست نوشته است: این مقاله بر اساس مصاحبه با ۱۹ مقام ارشد دولت و مشاوران خارجی تهیه شده که بسیاری از آنها به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند. دستیاران کاخ سفید علناً می گویند که هیچ تغییری در استراتژی یا پیام بایدن ایجاد نشده است. اما بسیاری از متحدان او معتقدند که یک تغییر لفظی شدید تأثیر کمی خواهد داشت، مگر اینکه ایالات متحده شروع به تحمیل شرایط برای حمایت خود از این رژیم کند. بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق، گفت: «تا زمانی که شما بدون قید و شرط از عملیات نظامی نتانیاهو در غزه حمایت می‌کنید، اصلاً فرقی نمی‌کند که در نظرات خود چقدر صفحه را بچرخانید. اساساً، شما باید تصمیم بگیرید که یک چک سفید از حمایت به بی بی ندهید.» (بی بی نام مستعار رایج نتانیاهو است.) به گفته وزارت بهداشت غزه، بیش از ۲۸۰۰۰ فلسطینی در حملات این رژیم به غزه شهید شده و بیش از ۸۰ درصد از ۲.۳ میلیون ساکن غزه آواره شده و محاصره غزه یک فاجعه انسانی را ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021