عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۳-۳۱ ۰۳:۳۰

برای تحقق شعار سال باید به مردم میدان بدهیم

کارشناسان با یادآوری نقش هدایتگری،‌ حمایتگری و نظارت دولت بر لزوم واگذاری تصدی‌های دولتی به مردم تاکید کرده و معتقدند برای تحقق شعار سال باید به بخش خصوصی و تعاونی میدان داد تا مردم از این طریق در فعالیتهای اقتصادی مشارکت کنند. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای نامگذاری شعار سال به عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم»، کارگروه تحقق شعار سال را راه‌اندازی کرده است.

وزارت کار یکی از مخاطبان اصلی نامگذاری شعار سال است و بر همین مبنا کارگروهی را با مدیریت و محوریت معاونت رفاه و امور اقتصادی وزارتخانه راه‌اندازی کرده تا شعار سال را عملیاتی کند.به گفته سید صولت مرتضوی – وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با توجه به وظیفه وزارت کار برای تحقق شعار سال، بخشی از تولید کشور بر عهده شرکت‌های وابسته به صندوق های تامین اجتماعی است. عمده شعارهایی که طی سالهای گذشته انتخاب شده بر مبنای مسایل و موضوعات اقتصادی بوده است. امسال نیز از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری شده است. مقام معظم رهبری در بیانات خود تاکید فرمودند که شعار امسال ادامه مسیر شعار سال گذشته است که نشان می‌دهد باید از کاستی‌ها و ناکامی‌های سال قبل فاصله گرفت و همه دستگاه‌ها در گرفتن پیام این شعار به تکلیف خود به درستی عمل کنند.
یکی از نکات برجسته در انتخاب شعار سال، مشارکت مردم در اقتصاد است. به طور کلی مشارکت مردم در امر اقتصاد در قالب اقتصاد تعاونی و خصوصی شکل می‌گیرد و این به منزله کاهش تصدی‌گری‌های دولتی و سپردن امور به دست مردم است تا اقتصاد توسط مردم اداره شود و جهش تولید در قالب مشارکت مردمی اتفاق بیفتد. بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه کار معتقدند برای آنکه بتوان در شرایط اقتصادی کشور تغییر و تحول ایجاد کرد و به سعه بازار کار و تولید ثروت و درآمد در کشور رسید، تولید باید به عنوان یک اولویت در کشور مدنظر قرار گیرد.
حمید حاج اسماعیلی – کارشناس حوزه کار در گفت‌وگو با ایسنا، معتقد است: علیرغم آنکه باید از ظرفیت‌های بخش خدمات همچون گذشته استفاده کنیم ولی باید روی بخش‌های تولید بیشتر متمرکز شویم و اقتصاد را به سمت و سوی تولید و فعالیت‌های تولیدی سوق دهیم.او تاکید دارد که اگر تولید مزیتی نداشته باشد شکل نمی‌گیرد و تورم همواره مانعی برای شکل‌گیری مزیت‌های تولیدی بوده است که باید در این خصوص راهگشایی شود.به گفته این کارشناس حوزه کار زمانی که مشارکت مردمی برای اقتصاد شکل بگیرد می‌تواند جنبه‌های مثبتی برای کشور به دنبال داشته باشد چون وقتی مردم از فعالیت در بخش‌های تولیدی احساس رضایت داشته باشند، رویکردهای اجتماعی خوبی ایجاد خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021