عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۵-۰۳ ۰۸:۵۴

بلاتکلیفی نتانیاهو نگرانی‌ درباره «جنگ ابدی» در غزه را افزایش داده است

رسانه انگلیسی در گزارشی با اشاره به این که دولت نتانیاهو برنامه‌ای راهبردی برای پیشبرد کارزار نظامی خود در غزه و غزه پساجنگ ندارد، مطرح کرد که بلاتکلیفی راهبردی آن منجر به افزایش نارضایتی‌ها در میان ساکنان اراضی اشغالی شده و شکاف میان آن و نزدیک‌ترین متحدانش را را عمیق‌تر کرده است.این رسانه انگلیسی در گزارشی با اشاره به این که با گذشت بیش از هفت ماه از آغاز جنگ غزه، هنوز هیچ یک از وعده‌های «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، از جمله پیروزی کامل در غزه، حذف حماس و بازگرداندن اسرا تحقق نیافته و بیش از پیش دور از دسترس به نظر می‌رسد، مطرح شد که این موضوع نگرانی‌های ساکنان اراضی اشغالی درباره درگیری این رژیم در «جنگی ابدی» در غزه را افزایش داده است.

در گزارش روزنامه فایننشال تایمز آمده است: حماس در مناطق اشغال‌شده توسط نیروهای اسراییلی دوباره ظهور کرده است، و این در حالی است که مذاکرات اسرا متوقف شده. پهپادها و موشک‌های حزب‌الله هنوز بر روستاهای اسراییلی جلیل فرو می‌ریزند. نتانیاهو حتی با آمریکا، نزدیک‌‎ترین متحد اسراییل نیز مخالفت می‌کند و آشکارا با تشکیلات دفاعی خودش نیز درگیر است.
نتانیاهو حتی با آمریکا، نزدیک‌‎ترین متحد اسراییل نیز مخالفت می‌کند و آشکارا با تشکیلات دفاعی خودش نیز درگیر استطبق یک نظرسنجی اندیشکده میدگام که این ماه نتایجی عکس نتایج نظرسنجی این اندیشکده در ماه ژانویه داشت، تردیدها و نگرانی‌های زیادی در میان افکار عمومی شکل گرفته است، حدود ۶۲ درصد ساکنان اراضی اشغالی بر این باورند که «پیروزی کامل» دیگر ممکن نست، ۲۷ درصد هنوز آن را واقع‌بینانه می‌دانند.
در همین راستا، یک مقام ارشد پیشین دولت رژیم صهیونیستی می‌گوید، «نوعی احساس بلاتکلیفی راهبردی حاکم است و هیچ برنامه‌ای نیز برای این وجود ندارد که این اوضاع به کجا ختم می‌شود. هیچ فکری نشده است که پایان تمام این‌ها چه خواهد شد و هیچ تصوری از این وجود ندارد که پیروزی باید چگونه باشد.»
نوعی احساس بلاتکلیفی راهبردی حاکم است و هیچ برنامه‌ای نیز برای این وجود ندارد که این اوضاع به کجا ختم می‌شوداحساس اتحادی که پس از عملیات «طوفان الاقصی» توسط حماس در ۷ اکتبر در میان ساکنان اراضی اشغالی به وجود آمده بود، در حال رنگ باختن است. طی مراسم‌های بی‌سروصدای روز تشکیل اسرائیل در هفته جاری، که در آن معترضان چند گردهم‌آیی مردمی را بر هم زدند، این شوخی در میان مردم رد و بدل می‌شد که «کدام زودتر خواهد بود؟ ظهور مسیح یا «پیروزی کامل» نخست‌وزیر؟!»
نشانه‌های پیشرفت به سرعت در حال از بین رفتن است. رژیم صهیونیستی نه‌تنها در عملیات‌های اخیر خود در بخش‌هایی از غزه که پیشتر از وجود حماس «پاکسازی» شده بود، خسارات و تلفات زیادی متحمل شده است، بلکه حماس حملات راکتی خود علیه مناطق جنوبی اراضی اشغالی را ازسرگفته است که ساکنان آن، به درخواست دولت و ارتش، در ماه‌های اخیر به خانه‌هایشان بازگشته بودند.یکی از نقاط عطف در ماه جاری، اقدام رژیم صهیونیستی در حمله‌ به شهر رفح در جنوب غزه بوده که میزبان بیش از یک میلیون نفر از آوارگان فلسطینی است. هدف نتانیاهو حذف گردان‌های حماس از این منطقه است اما متحدان رژیم صهیونیستی سخت، مخالف این حمله هستند. درعین حال، دو منبع مطلع از دیپلماسی غزه می‌گویند، درخواست‌های جدی آمریکا برای داشتن برنامه‌ای «امکان‌پذیر» به منظور تخلیه جمعیت غیرنظامیان این منطقه هنوز جامه عمل نپوشیده است.

درخواست‌های جدی آمریکا برای داشتن برنامه‌ای «امکان‌پذیر» به منظور تخلیه جمعیت غیرنظامیان این منطقه هنوز جامه عمل نپوشیده استیکی از این منابع مطلع گفت: «پلن بی (طرح جایگزین) هم وجود ندارد. نه فضای کافی برای منتقل کردن یک میلیون نفر وجود دارد و نه امکانات کافی برای آن. اگر نتوانیم به خوبی به آن‌ها رسیدگی کنیم، نمی‌توانیم از آن‌ها بخواهیم به جای دیگری بروند.»

یکی از افراد مطلع از راهبرد جنگی رژیم صهیونیستی می‌گوید، «پشت بیشتر خشمی که نسبت به نتانیاهو وجود دارد، خلاء بزرگ‌تری محسوس است، یعنی بی‌برنامگی او برای غزه پساجنگ. هیچ برنامه‌ای برای “روز بعد” وجود ندارد. هیچ چیز نیست.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021