عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۵-۰۱ ۰۷:۳۶

«تغییر» بر «ادامه وضع موجود» پیروز شد؛ پزشکیان : تنهایتان نمی گذارم

شکیلا رحیمی - عصر رسانه : انتخابات زودهنگام دور چهاردهم ریاست جمهوری با مشخص شدن برنده نهایی این رقابت در دور دوم به پایان رسید و «مسعود پزشکیان» نهمین رئیس جمهوری ایران شد. در این دور از انتخابات، ۶۱ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۳۲۱ نفر واجد شرایط رأی‌دادن در داخل و خارج کشور بودند. میزان مشارکت در دور دوم انتخابات ۴۹.۸ درصد بود که در مقایسه با مشارکت ۴۰ درصدی مردم، در دور اول رشد حدودا ده درصدی مشارکت را نشان می دهد. بدین ترتیب از مجموع ۳۰ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۱۵۷ رای ماخوذه، مسعود پزشکیان با کسب ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ نفر، به عنوان پیروز مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم شناخته و نهمین رئیس‌جمهوری ایران شد. سعید جلیلی دیگر نامزد این مرحله نیز با ۱۳ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۱۷۹ رای، در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در مقابل رقیب خود رای کمتری را کسب کرد. بر این اساس، مسعود پزشکیان توانست رای اعتماد ۵۳.۶ درصد از رای‌دهندگان را از آن خود کند و پیروز ماراتن انتخابات ریاست جمهوری شود.

مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب ایران در اولین پیام خود به مردم بعد از پیروزی در انتخابات در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: مردم عزیز ایران انتخابات تمام شد و این تازه آغاز همراهی ماست. مسیر دشوار پیش رو جز با همراهی، همدلی و اعتماد شما هموار نخواهد شد.
رئیس جمهور منتخب ایران گفت: دستم را به سوی شما دراز می‌کنم و به شرافتم سوگند میخورم که در این راه تنهایتان نخواهم گذاشت. تنهایم نگذارید.حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در پبام تبریک هود به رئیس جمهور منتخب نوشت: هیچ یک از ما هرگز نباید فراموش کنیم که ایران متعلق به همه ایرانیان است و نباید از یاد ببریم که هم آن ۶۰ درصدی که در دور اول و آن ۵۰ در صدی که در دور دوم پای صندوق نیامدند، بخش جداناپذیری از این ملت اند و مانند همه ما صاحب حق اند.
وی تاکید کرد: هیچ بخشی از این ملت نه قابل حذف است، نه قابل نادیده‌گرفته‌شدن؛ و اینک شما «رییس جمهوری اسلامی ایران» هستید که متعلق به همه مردم است.
حسن روحانی نیز در پیام تبریکی به مسعود پزشکیان نوشت: اینک با وضوحی غیرقابل انکار، روشن شده است که اکثریت قاطع ملت ایران، چه آن‌ها که با رأی خود، سخنگویی اعتراض به روند موجود را برگزیدند و چه آن‌ها که با عدم مشارکت، اعتراض خود را نشان دادند، خواهان تحول جدی در وضعیت حکمرانی در کشورند و این تحول را در فرآیندی متین، مستمر و قانونمدار پیگیری می‌کنند.
روحانی افزود: این دولت، دولت اول دکتر پزشکیان است و دولت سوم هیچ‌ کس دیگری نیست. حامیان نامزد پیروز دکتر مسعود پزشکیان باید بلافاصله به یک دولت ملی و فراگیر تبدیل شوند و بدون کوچکترین زاویه و چشمداشتی‌ در خدمت رئیس‌جمهور منتخب قرار گیرند.
محمدجواد ظریف نیز در واکنش به پیروزی مسعود پزشکیان در رقابت های انتخاباتی و انتخاب او به عنوان رئیس جمهور از سوی مردم نوشت: وامدار مردمیم!
محمد جواد آذری جهرمی در اولین واکنش خود به انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان رئیس‌جمهور در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: خدا صاحب دلهاست، صداقت و پافشاری دکتر مسعود پزشکیان بر «عدالت» و راه مولا علی، دلهای مردم را به او امیدوار کرد. خدا برایش ساخت تا بیاید و بنا بر وعده‌اش همه ایران را خانواده خودش بداند و پای «همه آنها» بایستد. این مرام او بزرگترین عامل موفقیتش بود. خدا توفیقش دهد.
وی افزود: قدردان «همه مردم ایران» هستیم. چه آنها که به ایشان رای دادند -بویژه اکس‌هایی که برگشتند- و چه آنها که به جناب آقای دکتر جلیلی و چه عزیزانی که اصلا رای ندادند. امروز روز شکرگزاری ملی است. این مردم بودند که تعارضات سیاسی را تعیین تکلیف کردند و راه ادامه کشور را مشخص کردند.
محمدرضا عارف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز با انتشار پیامی، پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات ریاست‌جمهوری را تبریک گفت و افزود: جای بسی خرسندی است که تدبیر صورت گرفته ، امکانی را برای نقش آفرینی ِ مردم در سرنوشت ِخویش فراهم آورد تا شکاف ِ ملت و حاکمیت ، بعنوان ِزمینه ی تأثیر گذاری بر امنیت، اقتدار و توسعه ایران، نسبت به گذشته ، ترمیم شده و امید به اصلاح از درون، گفت و گوی ملی و حل مسائل کشور از طریق ِ مشارکت عمومی ، بار دیگر در سپهر ِ سیاسی کشور ، طنین افکن شود.
عارف اضافه کرد: بی شک شخصیت ِ برجسته جناب آقای دکتر مسعود پزشکیان ،کاندیدای جریان ِ اصلاح جو و بهبود خواه ، در شکل گیری این اجماع ملی برای تحول خواهی ، نقشی برجسته داشته است. دکتر پزشکیان ، شخصیتی پاکدست، خوشنام ، واجد ِ فضیلت های لازم برای یک سیاستمدار ِ ملی و مصلح ، معتدل ، استوار ، صادق و شرافتمند می باشد که در نقش ِ ایجاد کننده ی اجماع ملی برای عبور از تحریم، انزوا و افتادن ِ کشور در ریل ِ توسعه ی مردم‌سالار ظاهر گردید و اعتماد عمومی ملت را کسب کرد.
عارف گفت: حفاظت منتخب ِ ملت و جریان ِ سیاسی ِحامی ایشان از این پیروزی، رسالتی ملی و تاریخی است. امیدوارم به درایت و تجربه دریافته باشیم که حفاظت از اعتماد عمومی نیازمند ِ درجه ای از صداقت و راستی با ملت شریف و نجیب ایران است و حفاظت از این سرمایه ی اجتماعی وظیفه ای سترگ می باشد.
وی بیان داشت: منتخب ِ ملت ایران ، به شرط ِ وفاداری به اصول ِ بنیادین ِ هویت ساز گفتمانی ِ خویش و محافظت از این سرمایه ی اجتماعی ملی در برابر ِ آسیب هایی چون فرصت طلبی ها، افراط و تفریط ها می تواند آغاز گر ِ توسعه همه جانبه در داخل ، رفع ِ تحریم و انزوای بین المللی ،گشایش گری در سپهر ِ سیاسی کشور و برسازنده ی اجماعی ملی ، وحدت و انسجام ملت و حاکمیت ، برای غلبه بر ناملایمات و مخاطرات باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021