عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۶ ۱۰:۱۰

تغییر نسبی مشارکت در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری؛« مردم » انتخاب کردند

الهام زادمهر- عصر رسانه:پرونده انتخابات بعد از دو مرحله رای گیری و اظهارنظرهای نامزدها از دو جریان مهم در کشور در حالی بسته شد که قرار است تا ساعات اولیه روز شنبه رئیس جمهور آینده ایران و همفکرانش جشن پیروزی بگیرند. اما بسیاری معتقدند رئیس جمهور ایران کار دشواری پیش رو خواهد داشت. مشکلات اقتصادی و اجتماعی و گره هایی که در سال های اخیر در اداره کشور افتاده کار را برای دولت چهاردهم از هر طیفی قدرت را به دست بگیرد دشوار خواهد کرد. دیروز همزمان با آغاز رای گیری فضای حضور به نظر بهتر و پرشمارتر از دور اول به نظر می رسید.

اظهارات اولیه تا ظهر دیروز استاندار تهران نشان می داد افزایش مشارکت مشهود بوده . اظهارات سیاسیون و فعالان رسانه ای نیز همین موضوع را نشان می داد. عباس عبدی در یک توییت اعلام کرد تا ساعت دوازده و سی دقیقه حدود هشت و نیم میلیون نفر مشارکت کردند که به نسبت دور اول افزایش سی و پنج درصدی را نشان می دهد. در همین حال برخی گفته ها از افزایش صد درصدی مشارکت حداقلی هفته گذشته در تهران حکایت می کند. در همین حال مسئولان دولتی دیروز با اطمینان بخشی به مردم در صیانت آرا آنها را به مشارکت و تصمیم گیری نهایی تشویق کردند .
محمد مخبر پس از مشارکت در انتخابات با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخابات کشور اعلام کرد : به دقت، حفظ سلامت انتخابات و صیانت از حق مردم را در دولت پیگیری می‌کنیم و به مردم اطمینان می‌دهم دولت بدون هیچ گرایشی این انتخابات را برگزار می‌کند.
مخبر اظهار کرد: یاد رئیس‌جمهوری شهید را گرامی می‌داریم و خلأ وجود او انصافا لحظه به لحظه خود را نشان می‌دهد.
وی افزود: اصل حضورم در وزارت کشور قبل از هرچیز برای قدردانی از اعضای ستاد انتخابات کشور و دست‌اندرکاران انتخابات است که واقعاً کار سختی انجام می‌دهند و به طور معمول از یک سال قبل کار را برای انتخابات آغاز می‌کنند تا در تمام کشور امکان لازم برای پای صندوق‌های رأی آمدن همه فراهم باشد.
مخبر یادآور شد: الان که از روند برگزاری انتخابات در کشور بازدید کردم، شاهد هستیم چند ۱۰ هزار نفر در برگزاری انتخابات سهیم هستند. کار خوب پیش رفته است و در بازدیدی که داشتیم تاکنون، نسبت به هفته گذشته افراد بیشتری رأی خود را به صندوق انداختند و استقبال بهتر و معناداری انجام شده است.
سرپرست ریاست جمهوری تاکید کرد: به دقت حفظ سلامت انتخابات و صیانت از حق مردم را در دولت پیگیری می‌کنیم و به مردم اطمینان می‌دهم دولت بدون هیچ گرایشی این انتخابات را برگزار می‌کند.
همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباس محمد حسنی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در نخستین دقایق آغاز رأی‌گیری مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور در حسینیه کوثر مجتمع ۱۹ بهمن نیروی هوایی ارتش رأی خود را به صندوق انداخت.
رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش پس از اخذ رأی گفت: خاطر تأسی به مقام معظم رهبری در دقایق اولیه انتخابات شرکت کردم، در کارهای خیر باید از همدیگر پیشی بگیریم، شرکت در انتخابات یکی از مهم‌ترین مصادیق «جهاد در راه خدا» است.
مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران هم روز جمعه پس از انداختن رای در صندوق مستقر در مسجد پیامبر اعظم(ص) تهران با بیان اینکه انتخابات، تبلور جمهوریت و مردم‌سالاری دینی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید، همچنین افزود: پاسداری و صیانت از این دستاورد عظیم و سترگ، وظیفه‌ای همگانی است.
غلامحسین کرباسچی، دبیرکل سابق کارگزاران، نیز پس از شرکت در انتخابات در حسینیه ارشاد تهران در جمع خبرنگاران، بیان کرد: مردم باید پای صندوق های رای حضور پیدا کنند. اکنون نیز حضور جمعیت به خاطر این است که مردم احساس می کنند اگر بتوانند یک قدم برای بهبود وضعیت کشور بردارند، مفید است.
وی در ادامه اظهار کرد: توصیه بنده به رئیس جمهور آتی این است که ان شءالله همان طوری که وعده دادنده به مردم راست بگوید و دروغ نگویند. امیدوارم صداقت و پاکی و راستگویی در کشور ارزش بیشتری پیدا کند.
همچنین شهاب الدین طباطبایی، دبیر کل حزب ندای ایرانیان نیز پس از مشارکت در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری در حسینیه ارشاد تهران، بیان کرد: من معتقد هستم در دور اول انتخابات افراد زیادی بودند که به رویه ها معترض بودند به خاطر اتفاقاتی که در سال های گذشته افتاده بود، ناراحت و عصبانی بودند و با رای ندادن خود یک پیام اعتراضی دادند.
وی در ادامه اظهار کرد: من معتقد هستم همان عزیزانی که با نیامدن خود پیام اعتراضی دادند، این دوره بخش عمده ای از آنان خواهند آمد تا ادامه آن پیام بشود تغییر روند موجود. من فکر می‌کنم همان طوری که مقام معظم رهبری بارها اشاره کردند، قدرت اصلی جمهوری اسلامی پشتوانه قدرت مردم است.
دبیرکل حزب ندای ایرانیان در ادامه تصریح کرد: من فکر می کنم اگر کسی دنبال قدرت و توسعه و پیشرفت کشور است راهش رای دادن است. یعنی جایی که می توان قدرت مردم را نشان داد و دنیا ببیند که جمهوری اسلامی به پشتوانه مردمی اداره می شود همین پای صندوق رای است.
امیر سرلشکر عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز پس از اخذ رای گفت: برای ارتش مهم افزایش مشارکت است که می‌تواند به قدرت و بازدارندگی کشور کمک کند.وی افزود: برای ما تفاوتی ندارد چه کسی رئیس جمهور شود هر کس انتخاب شود ارتش به او کمک می‌کند تا موفق باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021