عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۹ ۱۲:۵۹

تکمیل زنجیره ارزش محصولات توان‌بخشی با تجمیع و تخصیص بازار تقاضا به دانش‌بنیان‌ها

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور بر اهمیت و ضرورت تجمیع بازار تقاضا و نیازهای حوزه توان‌بخشی و اختصاص این بازار به شرکت‌های دانش‌بنیان برای تکمیل زنجیره ارزش محصولات و تامین نیازهای این حوزه تاکید کرد.

نشست کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، علی محمد قادری رییس سازمان بهزیستی کشور و جمعی از معاونان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مدیرانی از سازمان‌های هلال احمر و سازمان بیمه سلامت ایران برگزار شد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور در این نشست تصریح کرد: به موضوع معلولان می‌توان از دو منظر راه‌کارهای مقطعی و کوتاه‌مدت و راه‌کارهای بنیادی و بلندمدت نگاه کرد که هر دو نوع راه‌کار باید در اولویت و دستور کار سازمان‌ها و دستگاه‌های اثرگذار و متولی باشد.
دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: عزم و اراده جدی در معاونت علمی ریاست جمهوری وجود دارد تا دست‌کم چند موضوع حیاتی و اولویت‌دار جامعه معلولان حل شود، چرا که این امر علاوه بر احیای نیروی انسانی به عنوان مهم‌ترین و راهبردی‌ترین سرمایه جامعه، امیدآفرینی واقعی ایجاد می‌کند. در عین حال باید کار بنیادی صورت بگیرد تا این مساله به طور کامل حل شود.وی به توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در تکمیل زنجیره ارزش محصولات مهم حوزه توان‌بخشی اشاره کرد و اظهار داشت: معاونت علمی ریاست جمهوری به عنوان متولی شرکت های دانش بنیان تعداد مشخصی شرکت‌های دانش بنیان بسیار توانمند را شبکه‌سازی کرده است که محصولات با کیفیت دارای پشتیبانی و هم پای نمونه های خارجی عرضه می کنند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور یادآور شد: این شرکت‌های دانش‌بنیان که در تولید و عرضه پیشرفته‌ترین محصولات این حوزه از توانمندی لازم برخوردارند، در صورت بهره‌مندی از یک بازار تقاضای تضمین شده، می‌توانند نیاز کشور را تامین کنند.دهقانی فیروزآبادی با تاکید بر اهمیت تجمیع بازار تقاضا و نیازهای حوزه توان‌بخشی و اختصاص این بازار به شرکت‌های دانش‌بنیان برای تکمیل زنجیره ارزش محصولات و تامین نیازهای این حوزه، افزود: متقاضیان و طرف‌های بهره بردار می‌توانند تعداد و نوع محصولات مورد نیاز و اولویت دار را ارائه کرده و بازارشان را در اختیار شرکت‌های توانمند قرار دهند.
وی اظهار داشت: در این صورت، مسیر تامین مالی این تعامل نیز هموار می‌شود. هزینه تمام شده یک محصول، در صورتی که تعداد قابل توجهی از آن مورد تقاضا باشد قطعا در تولید توسط دانش بنیان ها پایین تر خواهد بود.
رییس بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری هم می تواند با توجه به بازارسازی برای شرکت‌های دانش بنیان به شرکت ها کمک کند تا هزینه تمام شده کاهش پیدا کند که ضمن کمک به شرکت دانش بنیان قیمت تمام شده برای متقاضی نیز کاهش می یابد.
دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه باید بسته ویژه ای برای حمایت از معلولان با نقش آفرینی دانش بنیان ها تعریف شود که بازار مشخصی از سوی متقاضیان بزرگ این حوزه تضمین شود، ادامه داد: احیای فرد، احیای جامعه است و با کمک به فردی که دچار مشکلات روحی و جسمی شده می توان نه یک فرد، یا یک خانواده بلکه یک جامعه را احیا کرد. معاونت توسعه اقتصاد دانش بنیان و ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت در معاونت علمی ریاست جمهوری، از شکل گیری زنجیره ارزش این حوزه حمایت می‌کنند.وی به تجمیع بازارها به عنوان اولویت نخست برای شکل گیری کنسرسیوم های دانش‌بنیان حوزه توان بخشی اشاره کرد و افزود: پس از تجمیع بازار باید نیازها را اولویت بندی کنیم و محصولاتی را که در بازار داخلی مصرف بالایی دارند، آنهایی که از بازار صادراتی برخوردار هستند و نیز محصولات دارای ویژگی های خاص مانند محصولات تحریمی در این نظام اولویت بندی تعریف شوند و دانش بنیان ها به دنبال تکمیل زنجیره ارزش آن بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021