عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۲-۱۲-۰۸ ۰۷:۱۷

ثبت رکورد ساخت و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب مهرآباد تبلور اراده جهادی است

وزیر نیرو گفت : ثبت رکورد ساخت و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب مهرآباد رودهن در یک سال را نمونه‌ای از تبلور اراده جهادی دانست که در مدت زمانی کم و با عزم و اراده کارکنان آبفای استان تهران، با اعتبار ۲۵۰۰ میلیارد ریال ساخته شده است.

آیین بهره‌برداری از نخستین واحد تصفیه‌خانه فاضلاب مهرآباد رودهن در شرق استان تهران روز پنجشنبه همزمان با سفر آیت الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان و هیات همراه به شهرستانهای فیروزکوه و دماوند در استان تهران با حضور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران آغاز شد.”علی‌اکبر محرابیان” در این آیین، ثبت رکورد ساخت و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب مهرآباد رودهن در یک سال را نمونه‌ای از تبلور اراده جهادی دانست که در مدت زمانی کم و با عزم و اراده کارکنان آبفای استان تهران، با اعتبار ۲۵۰۰ میلیارد ریال ساخته شده است.
وی با بیان اینکه اصول شهرسازی ایجاب می‌کند که زیرساخت‌های حیاتی ازجمله تاسیسات آب و فاضلاب پیش از ساخت شهرها و اسکان جمعیت در شهرها ایجاد شود، بر لزوم تخصیص اعتبار موردنیاز در اجرای این پروژه‌ها تاکید و ابراز امیدواری کرد: با بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب مهرآباد رودهن و سایر پروژه‌های در حال اجرا، به‌زودی شاهد تحول در شرق استان تهران باشیم.
محرابیان بر اهمیت موضوع تصفیه فاضلاب و بازچرخانی پساب در شهرهای دارای تنش آبی اشاره کرد و گفت: در نقاطی که ما دارای تراکم جمعیت هستیم و همچنین مناطقی که منابع آب محدود دارند، ضرورت ایجاب می‌کند تا هرچه سریع‌تر طرح‌های فاضلاب در دست احداث را به نتیجه برسانیم.
وی بازچرخانی آب به صورت پساب تصفیه‌شده و بهداشتی را بهترین نوع منابع آب برای مصارف بخش صنعت و کشاورزی دانست و افزود: این منابع تا زمانی که شهرها دایر هستنتد، به صورت پایدار و بدون وابستگی به شرایط بارشی قابل تامین است.
وزیر نیرو با اشاره به بند “ع” تبصره ۸ قانون بودجه که این وزارت‌خانه را به بازتخصیص منابع آب موردنیاز صنعت از محل آب‌های نامتعارف مکلف می‌کند، گفت: مجموع مصرف صنایع کشور از منابع آبی کمتر از ۳ میلیارد مترمکعب (۲.۷ میلیارد مترمکعب) است و اگر تمام طرح‌های فاضلاب در کشور اجرا شود، بیش از چهار میلیارد مترمکعب پساب بهداشتی داریم که تخصیص این منابع به صنعت باعث جهش در این بخش خواهد شد.
به گفته وزیر نیرو، این اتفاق موجب تولید طولانی‌مدت و مستمر بدون ریسک بارش و همچنین ایجاد توسعه پایدار در سایه تولید طرح‌های صنعتی در کنار شهرها خواهد شد. محرابیان در ادامه با اشاره به اهمیت تامین پایدار آب شرب در محدوده شرق استان تهران، بر ضرورت تکمیل تصفیه‌خانه فاضلاب رودهن و بومهن ظرف مدت یک سال و تسریع در ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب فیروزکوه و دماوند تاکید کرد و افزود: با تامین آب موردنیاز کشاورزی و صنعت از محل پساب تولیدی، هم تامین آب شرب در این محدوده پایدار می‌شود و هم مشکلات محیط زیستی این محدوده برطرف خواهد شد.
وزیر نیرو:ثبت رکورد ساخت و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب مهرآباد تبلور اراده جهادی است
در این آیین، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران نیز گفت: واحد نخست تصفیه‌خانه فاضلاب مهرآباد رودهن با ظرفیت ۴۰۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز جمعیتی معادل ۲۵ هزار نفر را زیر پوشش قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *