عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۲-۰۴ ۱۹:۳۸

جامعه اطلاعاتی آمریکا: ایران به‌دنبال سلاح هسته‌ای نیست

جامعه اطلاعاتی آمریکا در گزارش سالانه خود آورده «ایران در حال انجام فعالیت‌های اصلی در زمینه تولید تسلیحات که برای تولید یک سلاح اتمی قابل آزمایش مورد نیاز است، نیست». جامعه اطلاعاتی آمریکا گزارش سالانه خود درباره «ارزیابی تهدیدات بین‌المللی» را در وبگاه خود منتشر کرد.جامعه اطلاعاتی آمریکا در این گزارش ۴۱ صفحه‌ای درباره ایران آورده است: «ایران در حال حاضر، در حال انجام دادن فعالیت‌های اصلی در زمینه تولید تسلیحات که برای تولید یک سلاح اتمی قابل آزمایش مورد نیاز است، نیست».

مقامات ایران بارها تاکید کرده‌اند تولید و به‌کارگیری تسلیحات اتمی جایی در برنامه دفاعی ایران ندارد و ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، با وجود پیشرفت‌هایی که در آن وجود دارد، صرفا، صلح‌آمیز است.
در ادامه این گزارش آمده است: «اگرچه از سال ۲۰۲۰، تهران اعلام کرده دیگر پایبند به هیچ یک از محدودیت‌های برجام(توافق هسته‌ای) نیست، تا اندازه زیادی برنامه هسته‌ای خود را گسترش داده، نظارت آژانس را کاهش داده و فعالیت‌هایی را انجام داده که اگر تصمیم به تولید یک سلاح هسته‌ای داشته باشد، این کشور را در این موقعیت قرار می‌دهد».
ادعا درباره عدم پایبندی ایران به تعهدات برجامی از سال ۲۰۲۰ در حالی بدون اشاره به دلیل آن مطرح می‌شود که ایران با گذشت یک سال و نیم پس از خروج یک‌جانبه دولت پیشین آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ و بازگردانی تحریم‌ها توسط آن، متحمل شدن تحریم‌های تازه و بدعهدی شرکای اروپایی برجام در عمل به وعده‌های خود در زمینه کاهش تاثیر تحریم‌های آمریکا از طریق ایجاد سازوکارهایی برای عادی‌سازی روابط تجاری با ایران، اعلام کرد که مطابق بند ۳۶ برجام از تعهدات داوطلبانه خود در توافق، در چند گام تدریجی فاصله می‌گیرد.
اگرچه، مقامات ایران تاکید داشتند که این اقدامات بازگشت‌پذیر است و به محض بارگشت تمامی اعضای اصلی توافق به پایبندی کامل به تعهداتشان، این اقدامات را به حال قبل باز می‌گرداند. این امر تا کنون محقق نشده است.
هر چند دولت «جو بایدن» مذاکرات غیرمستقیم با ایران در وین را با مشارکت دیگر اعضای برجام برای احیای این توافق در مارس ۲۰۲۱ از سر گرفت و پیشرفت‌هایی نیز در این توافق انجام شد، این مذاکرات به دلیل مطرح شدن مسائل فرابرجامی از سوی شرکای غربی، از جمله مسائل داخلی ایران و اتهام حمایت نظامی تهران از مسکو در جنگ اوکراین، ادعایی که از سوی ایران و روسیه رد شده است، مدتی طولانی است که با وقفه مواجه شده است.با این حال، ایران تاکید کرده است اگر طرفین توافق حسن نیت و اراده سیاسی لازم را نشان دهند، آماده نهایی کردن توافقی خوب در وین برای لغو کلیه تحریم‌ها است که در راستای منافع ملی کشور باشد.
در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به نقش منطقه‌ای ایران ادعا شده است: «قدرت‌های بومی و منطقه‌ای نیز در تلاش هستند گاهی حتی به ضرر همسایگان و نظم جهانی نفوذ و قدرت خود را افزایش دهند. ایران یک تهدید منطقه‌ای با فعالیت‌های مخرب گسترده‌تر باقی می‌ماند و کره شمالی نیز که بازیگری اخلالگر در عرصه منطقه‌ای و جهانی است، فعالیت‌های خود در زمینه تولید تسلیحات کشتار جمعی را ادامه خواهد داد».همچنین در این گزارش درباره توانمندی‌های نظامی ایران ادعا شده است: «رویکرد هیبریدی ایران نسبت به تسلیحات، یعنی هم توانمندی‌های متعارف و هم نامتعارف، تا مدت‌ها، تهدیدی برای منافع آمریکا در منطقه محسوب خواهد شد. عملیات‌های جنگی غیرمتعارف ایران و شبکه شرکای شبه‌نظامیان و نیروهای نیابتی آن، تهران را قادر می‌سازد که منافع خود را دنبال کرده و عمق راهبردی خود را حفظ کند».
این گزارش ادعا می‌کند که «ایران دریافت هواپیماهای آموزشی پیشرفته را آغاز کرده و احتمالا، به دنبال دست‌یافتن به سامانه‌های تسلیحاتی متعارف جدید، مانند هواپیماهای جنگنده پیشرفته، بالگرد و تانک‌های رزمی اصلی خواهد بود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *