عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۳-۲۷ ۰۹:۴۴

جذب ۱۰/۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در دولت

رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اعلام کرد: با تغییر رویه در دولت سیزدهم ۵۷۸ طرح سرمایه‌گذاری به مبلغ ۱۰ میلیارد و ۶۰۸ میلیون دلار وارد ایران شده است.

علی فکری در برنامه سلام‌ تهران اظهار کرد: از ابتدای شهریور ۱۴۰۰ تا پایان دی‌ماه امسال ۵۷۸ طرح سرمایه‌گذاری خارجی به صورت اجرایی در آمده است که حجم کلی این سرمایه‌ها ۱۰ میلیارد و ۶۰۸ میلیون دلار است.وی درباره بیشترین بخش‌های جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی هم بیان کرد: سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در بخش‌های مختلف بوده، که بالاترین میزان جذب سرمایه در بخش نفت و گاز بوده که با ۵ سرمایه‌گذاری و عدد حدود حدود ۴ میلیارد ۸۰۰ میلیون دلار صورت گرفته است .
معاون وزیر اقتصاد گفت: صنعت، بخش دیگر جاذبه سرمایه‌گذاری خارجی در ایران بوده که به دلیل طرح‌های بزرگ و جذاب توانسته سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار جذب سرمایه خارجی داشته باشد.فکری در خصوص کشورهایی که بیشترین سرمایه را وارد ایران کرده‌اند، بیان داشت: کشورهایی که در ایران و در این بازه زمانی یعنی دو سال برای دولت سیزدهم سرمایه وارد ایران کرده‌اند، ابتدا روسیه به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار با ۳۱ درصد سرمایه‌گذاری بوده و سپس امارات و چین را می‌توان عنوان کرد.
وی تاکید کرد: بخش بعدی که حدود ۱۰ درصد سرمایه وارد ایران کرده‌اند، ایرانی‌های مقیم خارج از کشور بوده‌اند و در نهایت پاکستان و هندوستان در رتبه‌های بعدی هستند. رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران گفت: یکی از دلایل مهم ورود این حجم سرمایه به ایران ابتدا تغییر رویه در دولت بوده است. ما در گذشته همواره اعلام می‌کردیم که برای ورود سرمایه به ایران باید به سمت کشورهای همسایه، همسو و قدرت‌های نوظهور مانند چین و روسیه گام برداریم.فکری اضافه کرد: یکی از دلایل افزایش حجم سرمایه‌گذاری در ایران تضمین بازگشت سود و اصل سرمایه به سرمایه‌گذار است؛ در عین حال ما شرایطی را فراهم می‌کنیم که سرمایه‌گذار خارجی از همه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران در راستای منافع و اهداف سرمایه‌گذاری خود استفاده کند. وی ابراز کرد: ما در دولت سیزدهم منتظر کشورهایی که باید ابتدا موانع سیاسی خود را برای ورود سرمایه خود به ایران حل می‌کردند، نماندیم و به سمت کشورهای همسو و هم راستا رفتیم و این یکی از دلایل مهم افزایش سرمایه‌گذاری در این دوره بوده است .معاون وزیر اقتصادی عنوان کرد: با توجه به اینکه از ابتدای امسال با دستور رئیس‌جمهور تصمیم گرفته شد تسهیلاتی برای رفع موانع سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شود. اول خرید به قیمت ترجیحی از آن‌ها بوده است تا بتوانیم جاذبه خوبی برای ورودشان به ایران فراهم کنیم. دوم اینکه البته در قانون هم ذکر شده، شرایط سرمایه‌گذار خارجی باید با سرمایه‌گذار داخلی برابر باشد که البته ما به دنبال ایجاد شرایط بهتر برای سرمایه‌گذار خارجی هستیم. رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران در پایان گفت: هدف سرمایه‌گذار از ورود به ایران فقط بازار داخلی ایران نیست بلکه بازار کل منطقه را در نظر دارد از این جهت ما به دنبال رفع موانع صادراتی برای آن‌ها نیز هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *