عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۶ ۰۵:۰۹

حرارت موبایل یکی از عوامل ناباروری؛ ۲۰ درصد زوج‌های ایرانی نابارور هستند

دبیر انجمن باروری و ناباروری ایران با بیان اینکه ۲۰ درصد زوج‌های ایرانی در کشور نابارور هستند، گفت: حرارت موبایل و لپ تاب و مشاغلی مانند کار در نانوایی، جوشکاری و آجرپزی باعث ناباروری در مردان می‌شود.حمید چوبینه در حاشیه برگزاری بیست و سومین کنگره سراسری انجمن علمی باروری و ناباروری ایران در جمع خبرنگاران در دانشگاه شهید بهشتی افزود: حرارت می تواند ارگان‌های بدن را تحت تاثیر قرار دهد، گذاشتن لپ تاپ روی پا یا قرار دادن موبایل روی شکم، نشستن زیاد، کار در نانوایی ها، جوشکاری ها، آجرپزی به اسپرم آسیب زده و میزان باروری را کاهش می دهد.

وی اظهار داشت: افزایش سن ازدواج به ویژه در زنان و تمایل به فرزنددار نشدن در ابتدای ازدواج از جمله موضوعاتی بوده که به ناباروری در جامعه دامن زده که با توجه بیمه‌ها به این مسأله درمان ناباروری با موفقیت ها و آمار زیادی در ایران درحال انجام است.
چوبینه به سطح امکانات کشور در زمینه درمان ناباروری اشاره کرد و اظهار داشت: امکانات باروری در کشور پیشرفته‌تر و هم وسیع‌تر شده است و به لحاظ تکنولوژی در زمینه باروری بسیار پیشرفت‌های حائز اهمیتی به دست آمده است همچنین به لحاظ پوشش جغرافیایی نیز در استان‌های مختلف مراکز درمانی ناباروری وجود دارد.
وی اظهار داشت: ناباروری و نداشتن فرزند مشکل جهانی است، در کشور ما به لحاظ موضوعات فرهنگی، تعداد ناباروری را در کشور بیشتر نشان می دهد.
وی ادامه داد: زوجینی را می‌بینیم که با وجود آنکه قدرت باروری دارند، نمی‌خواهند بارور بشوند یا اساسا تمایلی به داشتن فرزند ندارند، این خطر فزاینده، به خصوص برای جوامعی که اهمیتِ داشتن فرزند برای‌ آنها بسیار مهم است یا مثل کشور ما به سمت پیری جمعیت حرکت می‌کنند، بسیار جدی است که عمدتا دلایل اجتماعی و اقتصادی می‌تواند داشته باشد.
چوبینه درباره اینکه دانش پزشکی تا چه حد می‌تواند به افراد نابارور کمک کند، گفت: ۹۰ درصد کسانی که دچار انواع مشکلات مرتبط با ناباروری هستند و در سن باروری نیز قرار دارند، به کمک تکنولوژی‌های نوین که در کشور ما هم وجود دارد، امکان فرزندآوری پیدا می‌کنند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: علوم و تکنولوژی‌های پیشرفته به سطحی رسیده که حتی برای سخت‌ترین مشکلات ناباروری نیز راه حل‌هایی یافته است،علوم و تکنولوژی جدید کمک می‌کند زوجینی که در خانواده‌های خود تجربه تولد فرزند معیوب داشته‌اند، از تکرار این تجربه برای خود جلوگیری کنند.
پیری رحم نداریم
اشرف معینی دبیر علمی کنگره نیز با بیان اینکه پیری رحم نداریم و فقط مبتلایان به سرطان که رادیوتراپی می شوند، رحم شان پیر شده و امکان بارداری ندارند، گفت: افزایش سن در ناباروری مهمترین مسئله است، در دنیا سن اولین بارداری به علت مسایل اقتصادی، اجتماعی و غیره بالا رفته بهترین سن بارداری ۲۴ تا ۳۰ سالگی است.
وی اظهار داشت: برخی زنان حوالی ۴۵ سال نزدیک یائستگی برای بارداری به ما مراجعه می کنند، بعد از ۳۷ سالگی کیفیت تخمک شدیداً بد می شود و خطر سقط بطور شدید افزایش می یابد.
معینی در مورد فریز تخمک ادامه داد: در دنیا بعد از ۳۸ سالگی به هیچ عنوان تخمک را فریز نمی کنند زیرا شانس باروری پایین است‌.
بیست و سومین کنگره انجمن علمی باروری و ناباروری ایران با ارایه تازه ترین مطالب مربوط به ناباروری در دانشگاه شهید بهشتی برگزار است و بزرگداشت اولین نوزاد متولد شده به روش ای وی اف در ایران نیز برگزار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021