عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۲ ۱۳:۴۵

درخواست کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برای حفاظت از غیرنظامیان در رفح

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با اشاره به حمله زمینی ارتش رژیم صهیونیستی به شهر رفح در جنوب نوار، تاکید کرد که این عملیات با توجه به اینکه بیش از یک میلیون آواره فلسطینی در جنوب نوار غزه زندگی می‌کنند، فاجعه باری برای جمعیت غیرنظامی ایجاد خواهد کرد.کمیته بین المللی صلیب سرخ بهمن ماه سال گذشته هشدار داده بود که با توجه به بیش از یک میلیون آواره فلسطینی که اکنون در جنوب نوار غزه زندگی می کنند، عملیات نظامی در رفح خطر فاجعه باری برای جمعیت غیرنظامی ایجاد خواهد کرد.بر اساس این گزارش، از آنجایی که دستور تخلیه برخی مناطق رفح در روز دوشنبه (۱۷ اردیبهشت)‌توسط رژیم اسرائیل صادر شده، این سازمان تاکید می‌کند که همه باید برای حفظ جان غیرنظامیان و اطمینان از دسترسی آنها به نیازهای اولیه زندگی از جمله غذا، آب و مراقبت‌های پزشکی، نهایت تلاش خود را انجام دهند.

لازم است اطمینان حاصل شود که اقدامات انجام شده در هفته های اخیر برای افزایش جریان کمک به غزه همچنان پابرجاست.کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بر لزوم حفاظت از مأموریت پزشکی – شامل امکانات، آمبولانس‌ها، پزشکان و پرستاران – تاکید کرد و از همه طرف‌های درگیر خواست به طور کامل از این خدمات ضروری و نجات‌بخش محافظت کنند و به آن احترام بگذارند.
همزمان با تخلیه منطقه و عملیات نظامی، گزارش های خبری حاکی از ادامه مذاکرات بر سر یک توافق سیاسی بالقوه است که می‌تواند شامل آزادی گروگان‌ها، بازداشت شدگان و آتش بس باشد.
در حالی که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به درخواست آزادی بی‌قید و شرط گروگان‌ها ادامه می‌دهد، اما این را نیز بدون توافق بعید می‌داند. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ امیدوار است توافقی حاصل شود که خانواده‌ها را دوباره متحد کند و به همه افرادی که تحت تأثیر درگیری قرار گرفته‌اند مهلت دهد و کمک کند. کمیته بین المللی صلیب سرخ تاکید کرده است که آماده ایفای نقش خود به عنوان یک واسطه بی طرف در تحقق جنبه های بشردوستانه یک توافق است؛ اگر عملیات نظامی ادامه یابد، بسیار مهم است که طرف‌های درگیر واقعیت حرکت تعداد زیادی از مردم را در جاده‌های آسیب‌دیده و مناطقی که احتمالاً توسط سلاح‌های منفجر نشده آلوده شده‌اند را در نظر بگیرند.
این نهاد بین المللی خاطر نشان کرد: تخلیه باید به گونه‌ای انجام شود که اطمینان حاصل شود که غیرنظامیان سالم می مانند و از شرایط بهداشتی، ایمنی و تغذیه رضایت بخشی برخوردارند؛ اعضای خانواده نباید از هم جدا شوند. مردم باید بتوانند به محض پایان خصومت ها به خانه‌های خود بازگردند
کمیته صلیب سرخ با تاکید بر اینکه «بیشتر مردم مستقیماً به رفح نرسیده اند و قبلاً دو، سه یا چهار بار آواره شده اند»، استرس و ترس مداوم، صدمات ناشی از جنگ، معلولیت و شرایط سنی آوارگان را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: بسیاری از ساکنان در وضعیت ضعیفی قرار دارند و در معرض خطر مرگ ناشی از عفونت‌ها یا بیماری‌ها هستند.
بر اساس این گزارش، مسائلی مانند چگونگی حمل و نقل ایمن معلولان، سالمندان و بیماران و اینکه چنین جمعیت زیادی با تأمین نیازهای اولیه می توانند با خیال راحت جابجا شوند و در جای مناسب اقامت کنند، بی پاسخ مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021