عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۹ ۱۱:۳۲

دولت سیزدهم ۲۴۰ همت بدهی انباشته شده را پرداخت کرد

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به تسویه بدهی ۱۰۶ هزار میلیاد تومانی به بانک رفاه، گفت: دولت سیزدهم بالغ بر ۲۴۰ همت بدهی انباشته شده را پرداخت کرده که در دولت‌ها بی‌سابقه است.

میرهاشم موسوی در نشست خبری با رسانه‌ها با تبریک ایام دهه مبارک فجر اظهار داشت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه بیمه، ۲۰ درصد از جامعه تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی قرار داشتند و در آن زمان جمعیت حدود ۳۵ میلیون نفر بود در حالی که امروز بالغ بر ۷۴ درصد جمعیت کشور تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی هستند.
وی افزود: در حوزه بیمه‌های درمانی با دستوری که سال قبل و اوایل امسال توسط آیت الله رئیسی صادر شد، ۱۰۰درصد مردم از دهک‌های پایین درآمدی از بیمه سلامت و درمان برخودار شدند و بدون دریافت هزینه از آنها در برابر مشکلات درمانی حمایت می‌شوند همچنین در حوزه بیمه‌ای ۴۷ میلیون نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند که ۱۶میلیون بیمه شده اصلی، ۲۳ میلیون نفر تبعی و هشت میلیون هم بازنشسته هستند.
رییس سازمان تأمین اجتماعی گفت: اکنون در سازمان تأمین اجتماعی ۴۰۴ مرکز تخصصی و فوق تخصصی، بیمارستان و مرکز درمانی در کشور فعالیت دارند و خدمات بسیار خوبی ارائه می دهند؛ در حالی که پیش از انقلاب فقط ۲۰ مرکز درمانی فعال بود. موسوی گفت: سازمان تامین اجتماعی در ۹ هلدینگ تخصصی سرمایه گذاری کرده است و در اقتصاد کلان و خرد فعال هستیم همچنین اکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار کارگاه کوچک و متوسط تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارد و در شرایط مختلف کنار آنها هستیم بهطوری که در بخشودگی جرایم در سال جاری، ۲۶ هزار کارگاه از شرایط تعدیلی استفاده کردند و ۱۰ هزار میلیارد تومان تقسیط بدهی برای آنها انجام شده است.
وی افزود: به طور متوسط روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار خدمت سرپایی در حوزه درمان توسط مراکز درمانی تامین اجتماعی ارائه می‌شود همچنین در خدمات بستری نیز حدود ۱۳ هزار خدمت به صورت روزانه در بخش‌های مختلف در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
موسوی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل اساسی در حکمرانی، مربوط به صندوق‌ها است و به عنوان چالش‌هایی مطرح هستند که در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم راهکارهایی برای مبارزه با این چالش‌ها مطرح شد. اعتقاد داریم برخی صندوق‌ها با چالش روبرو هستند اما چالش سازی و بحران سازی را قبول نداریم. صندوق ها هم مانند انسان هستند و دوران‌های مختلفی را طی می‌کنند اما مهم این است که چگونه با آنها برخورد کنیم. وی با اشاره به ناترازی و کسری شدید در صندوق‌ها گفت: چهار تا پنج هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم و پیش از این استقراض بی رویه صورت گرفته بود و به جای این، تلاش کردیم تا بتوانیم با راهبرد درست بالغ بر ۱۰۶ هزار میلیارد تومان استقراض بی رویه از بانک رفاه را پرداخت کنیم.مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی یکی از مولفه های موثر در عملکرد صندوق های بازنشستگی را ضریب پشتیبانی دانست و توضیح داد : در دهه ۶۰ ضریب پشتیبانی ۱۱ و این شاخص در دهه ۹۰ به حدود ۶.۵ کاهش یافت و در ابتدای دولت سیزدهم به عدد ۴ و نیم رسید. موسوی به موضوع افزایش سن بازنشستگی اشاره کرد و افزود: افزایش سن بازنشستگی حالت اختیاری دارد و انگیزه‌ای برای ادامه کار ایجاد می‌کند؛ هرچند اصلاحات ضروری است و باید بیشتر باشد اما باید شرایط واقعی درنظر گرفته شود.
حدود ۵۳ درصد از بازنشستگی‌ها پیش از موعد است
وی افزود: حدود ۵۳ درصد از بازنشستگی‌ها پیش از موعد است. متوسط بهره‌مندی در صندوق‌های مختلف ۱۲ تا ۱۴ سال و متوسط در صندوق تامین اجتماعی حدود ۲۲ تا ۲۳ سال است و این موضوع بار مالی بسیاری را برای صندوق ایجاد کرده است.
موسوی با تاکید بر اینکه فقدان اصلاحات چالش‌هایی را برای صندوق های بازنشستگی ایجاد کرده است، گفت: نبود اصلاحات نیز صندوق را با مشکل روبرو کرده است. سن امید به زندگی پیش از انقلاب ۵۵ سال و امروز به ۷۶ سال رسیده است و اخیرا با اجماع حاکمیتی اصلاحات جزئی در سن و سابقه صورت گرفته است. اعتقاد دارم این اصلاحات اختیاری است و این اقدام تغییر زیادی در صندوق ها و مثبت شدن روند نخواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021