عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۵-۰۳ ۰۹:۵۴

دو پیشنهاد سینمایی وزیر ارشاد به سازمان همکاری‌های شانگهای

وزیر فرهنگ ‌و ارشاد اسلامی با تاکید بر اهمیت افزایش همدلی و هم‌افزایی کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای گفت: دو پیشنهاد عملی برگزاری دومین جشنواره بین‌المللی فیلم سازمان همکاری‌های شانگهای در تهران و همچنین پیشنهاد تشکیل اتحادیه فیلم سازمان همکاری‌های شانگهای را برای ارتقای فعالیت‌های فرهنگی ‌و هنری تقدیم می‌کنم.محمدمهدی اسماعیلی گفت: امروز همگی ما در حالی کنار هم جمع شده‌ایم که دنیا با چالش‌های گوناگون اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... دست و پنجه نرم می‌کند و چالش‌های انسانی یکی از بارزترین و مهمترین آنهاست. تلاش غرب و مجموعه تمدن غرب این است که افزون بر اقتصاد و سیاست، بر فرهنگ و تمدن مردمان غیر غربی تسلط یابد. تلاش بر این است تا هرچه بیشتر نسل جوان را از فرهنگ و تمدن خود بیگانه ساخته و تنها راه رسیدن به فرهنگ و تمدن را تمسک به جلوه‌ها و مظاهر فرهنگ غربی جلوه دهند.

وی افزود: این در حالی است که هر کدام از کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای که امروز نمایندگان آنها در این نشست حضور دارند، کشورهایی با تاریخ و فرهنگ غنی و ریشه‌دار هستند، فرهنگی که از اعماق تاریخ در طول هزاران سال جان سالم به در برده و امروز به دست ما رسیده است. عبارتی از مقام معظم رهبری وجود درد که فرموده‌اند: «اقتدار حقیقی هر ملت، اقتدار فرهنگی آن کشور است و انزوای حقیقی، انزوای فرهنگی است‌.»
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: بی‌تردید علاوه بر جنبه‌های ملی باید بکوشیم جلوه و سیمای ممتاز و برجسته فرهنگی کشورهای عضور سازمان همکاری‌های شانگهای را بیش از پیش معرفی و آشکار کنیم. این نشست بی‌تردید در تبیین اصالت‌های فرهنگی کشورهای مشرق زمین و نزدیکی نظرات تاثیرگذار بر فرهنگ جهان موثر است.وی افزود: اسلام که دین صلح و دوستی است توصیه‌اش برابری و برادری است. قرآن که منشور حقیقی دین و کتاب قانون جمهوری اسلامی ایران است می‌فرماید: «ای مردم ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شمارا تیره‌ها و قبیله‌ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید، گرامی‌ترین شما نزد خداوند با تقواترین شما است‌. خداوند دانا و آگاه است.»
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: آیه فوق نشانگر تایید تنوع و تکثر فرهنگی از سوی خداوند است که تفاوت‌ها را دلیل بر برتری قونی بر قوم دیگر نمی‌داند و آن را ابزاری برای شناسایی ملت‌ها و قومیت‌ها می‌شمرد. فرهنگ، سنن و آداب مشترک به عنوان رشته‌های ناگسستنی پیوند ملت‌های منطقه می‌تواند در همه حوزه‌ها عامل نزدیکی ملت‌ها و منشا ثمرات نیکی باشد. وی تاکید کرد: ریاست محترم اجلاس، درایت موسسین سازمان همکاری‌های شانگهای در تاسیس نهادی که اولویت اول آن حفظ امنیت مردم و مبارزه با افراط‌گرایی و تروریست بوده است، تحسین برانگیز است. بر عهده همه ما اعضا است که در تحقق این هدف والا بکوشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021