عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۲ ۱۴:۱۸

دیوید کامرون: حمایت انگلیس از اسرائیل، بی‌قید و شرط نیست

وزیر امور خارجه انگلیس با بیان اینکه «حمایت بریتانیا از اسرائیل بی‌قید و شرط نیست» به فشارهای فزاینده بر بنیامین نتانیاهو بابت کشتن هفت امدادگر طی حملاتی در غزه افزود.با گذشت شش ماه از آغاز جنگ رژیم صهیونیستی علیه حماس که بیش از ۳۳ هزار فلسطینی را به شهادت رسانده است، «دیوید کامرون» وزیر امور خارجه انگلیس در مطلبی برای «ساندی تایمز» هشداری به صهیونیست‌ها در مورد رعایت قوانین بشردوستانه بین‌المللی داد.

کامرون شش روز پس از اینکه سه بریتانیایی در میان هفت کشته در حین کار برای خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» در غزه بودند که در حملات رژیم صهیونیستی جان باختند، مرگ آنها را «غم‌انگیز و قابل اجتناب» توصیف کرد.
در حالی که رژیم صهیونیستی این کشتار را یک «حادثه بزرگ» توصیف کرده و می‌گوید دو مقام ارشد نظامی را برکنار کرده، وزیر امور خارجه انگلیس گفت «شکی وجود ندارد که مقصر کیست» و هشدار داد: «چنین چیزی هرگز نباید دوباره تکرار شود.» دیوید کامرون که سابقا نخست‌وزیر انگلیس بوده، قرار است طی روزهای آینده راهی واشنگتن شود تا در مورد جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا رایزنی کند. همچنین منابع گفته‌اند که احتمالا کامرون طی هفته‌های آتی به این منطقه جنگ‌زده می‌رود. کامرون با توصیف تحولات اخیر در اراضی اشغالی فلسطین به‌عنوان یک «مرحله وحشتناک» اضافه کرد که «ما نباید فراموش کنیم که این درگیری چگونه آغاز شد.» او با اشاره به عملیات فلسطینی طوفان الاقصی که هفتم اکتبر آغاز شد و صهیونیست‌ها را در بهت فرو برد، گفت «یهودی‌ها با بدترین و مرگبارترین کشتار از زمان هولوکاست مواجه هستند.»
با وجود صحبت‌های کامرون، قتل این سه بریتانیایی در غزه که همگی سربازان سابق بودند و همچنین بحران انسانی فزاینده در غزه، درخواست‌ها از این دولت برای جلوگیری از صادرات تسلیحات به اراضی اشغالی و سخت‌تر شدن موضعش در مورد آتش‌بس را تشدید کرده است. مقاله کامرون در ساندی تایمز در واقع به‌عنوان پاسخی به منتقدان او تلقی خواهد شد. روز شنبه بوریس جانسون، نخست‌وزیر پیشین انگلیس در مطلبی از کامرون انتقاد کرد که چرا ممنوعیت فروش تسلیحات به رژیم صهیونیستی را رد نکرده است.
در این رابطه کامرون به آنچه «حق» صهیونیست‌ها در «دفاع» از خود خواند، اشاره کرد و گفت این «یک اصل بنیادی» برای انگلیس است، اما در ادامه تاکید کرد که او و دولت لندن به‌طور فزاینده‌ای نگران نحوه اجرای جنگ رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین هستند.
او تاکید کرد «البته حمایت ما (از رژیم صهیونیستی) بی‌قید و شرط نیست.»
کامرون با وجود کشتاری که صهیونیست‌ها علیه ملت فلسطین به راه انداخته‌اند، تل‌آویو را «دموکراسی سربلند و موفق» توصیف کرد و گفت که انگلیس انتظار دارد رژیم صهیونیستی «از قوانین بشردوستانه بین‌المللی تبعیت کند، حتی اگر به این شکل به چالش کشیده شود.»
با هشدار سازمان ملل در مورد خطر قحطی، دیوید کامرون از بسته ۱۰ میلیون پوندی بریتانیا برای حمایت از ایجاد یک کریدور دریایی از قبرس به غزه به‌عنوان بخشی از تلاش‌های غرب برای افزایش میزان کمک‌های دریافتی خبر داد. یک کشتی نیروی دریایی انگلیس در حال اعزام به شرق مدیترانه برای کمک به امور لجستیکی است. وزیر امور خارجه انگلیس که رژیم صهیونیستی را برای افزایش ارسال کمک از ۱۵۰ کامیون به ۵۰۰ کامیون در روز تحت فشار قرار داده، می‌گوید که تل‌آویو باید «کلمات را به عمل تبدیل کند» تا از «چشم‌انداز نفرت‌انگیز» قحطی گسترده در غزه جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021