عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۱-۲۷ ۰۵:۱۸

روسیه ممکن است مجبور شود وارد کی‌یف شود

مدودف معتقد است نیروهای روسیه برای پایان دادن به جنگ با پیروزی روسیه باید به کی‌یف برسند. او همچنین گفت تحویل جت‌های جنگنده اف-۱۶ به اوکراین خطر ایجاد درگیری هسته‌ای را به همراه دارد.

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه و معاون شورای امنیت ملی این کشور گفت تصرف پایتخت اوکراین در یک «عملیات نظامی ویژه» تنها راه مسکو برای دستیابی به اهدافش است.
آرتی به نقل از وی اعلام کرد: روس‌ها و اوکراینی‌ها یک ملت هستند و رژیم کی‌یف باید سقوط کند.
این اظهارات پس از آن بیان شد که روسیه ابتکار عمل را در میدان نبرد به دست گرفت و شهر آودیوکا را به تصرف خود درآورد.
در جریان این رویداد مطبوعاتی، او همچنین گفت که شکاف دیپلماتیک بین مسکو و واشنگتن احتمالا برای چندین دهه ادامه خواهد داشت.
وی افزود که ایالات متحده خود را در یک «تناقض بزرگ» می‌بیند که در آن مسائل مرزی نادیده گرفته شده و در عوض «صدها میلیارد دلار برای کشوری هزینه می‌شود که اکثر آمریکایی‌ها نمی‌توانند آن را روی نقشه پیدا کنند.»
معاون رئیس شورای امنیت روسیه گفت: تهدید استفاده از سلاح‌های هسته‌ای واقعی است و باید همه چیز برای جلوگیری از وقوع این سناریو انجام شود.او گفت: هرچقدر هم که غم انگیز به نظر می رسد، این سناریو واقعی است. ما باید هر کاری انجام دهیم تا از وقوع آن جلوگیری کنیم، اما همین ساعت‌ها که در جهت خاصی تیک تاک می کنند، به این مساله شتاب می دهند.
مدودف همچنین گفت تحویل جت‌های جنگنده اف-۱۶ به اوکراین خطر ایجاد درگیری هسته‌ای را به همراه دارد.کشورهای عضو ناتو در حال حاضر در حال آموزش خلبانان اوکراینی برای کار با اف-۱۶ قبل از انتقال آنها هستند. کی‌یف ماه‌هاست که درخواست این جت‌های جنگنده غربی را می‌دهد و می‌گوید که آنها برای مبارزه با برتری هوایی روسیه مورد نیاز هستند.به نقل از تاس، مدودف در مصاحبه‌ای مفصل با خبرنگاران روسی گفت: وقوع تصادفی و غیرعمدی یک درگیری هسته‌ای، چیزی نیست که نادیده گرفته شود، به همین دلیل است که همه این دسیسه‌ها پیرامون اوکراین خطرناک هستند.معاون شورای امنیت ملی روسیه از هواپیمای طراحی‌شده توسط ایالات متحده به‌عنوان محرک احتمالی یاد و خاطرنشان کرد که کی‌یف با وجود نداشتن زیرساخت‌های زمینی برای بهره‌برداری، از آن‌ جنگنده‌ها می‌خواهد.
این نخست‌وزیر پیشین روسیه عنوان کرد: بنابراین، اگر یکی از آن هواپیماها از یکی از کشورهای ناتو [در یک ماموریت اوکراینی] بلند شود، آن به چه معنا خواهد بود؟ حمله به روسیه. دیگر توضیح نمی‌دهم که بعد از آن در آینده چه اتفاقی می‌افتد. چنین تحولی ممکن است حتی توسط رهبری ناتو و ایالات متحده هم تایید نشود.مقامات روسی قبلا هم هشدار داده بودند که تحویل اف‌-۱۶ به اوکراین بسیار مشکل‌ساز خواهد بود، زیرا این جت‌ها می‌توانند بمب‌های گرانشی هسته‌ای را مستقر کنند.مدودف گفت بن‌بست روسیه با ایالات متحده و متحدانش، در مرحله‌ای نیست که مردم را مجبور کند در یک پناهگاه هسته‌ای پنهان شوند، اما آن را بدتر از بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ توصیف کرد. او افزود که ساعت روز قیامت «در حال تیک‌تیک کردن است و سرعت حرکت آن به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است.»معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه گفت: شرایط روسیه برای مذاکرات احتمالی با اوکراین روشن است، به رسمیت شناختن نتایج عملیات ویژه.مدودف گفت که تلاش‌های کشورهای غربی برای سوق دادن اوکراین به سمت مذاکرات هنوز موفقیت آمیز نبوده است. می توانید دلیل آن را درک کنید. زیرا آنها متوجه می‌شوند که به محض اینکه بگویند: ما برای مذاکره با روسیه آماده هستیم (و شرایط آن مشخص است – این به رسمیت شناختن نتایج عملیات است) بلافاصله نابود خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *