عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۶ ۰۵:۴۳

رییس کل بانک مرکزی: سیاست تثبیت با هدف ایجاد ثبات اقتصادی انجام شد

رییس کل بانک مرکزی با تاکید براینکه نظام بانکی همچنان نیازمند اصلاحات اساسی است گفت: خیلی از ناترازی هایی که الان در نظام بانکی می بینیم، ناشی از سیاست هایی است که دولت به بانکها تحمیل می کند.محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی در سی و یکمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با موضوع اصلی «بازآرایی سیاست‌های پولی و نظارتی؛ با نگاهی به قانون جدید بانک مرکزی» اظهارداشت: من هم وظیفه میدانم مجدد عرایضم را با گرامیداشت یاد و خاطره شهید جمهور شروع کنم؛ کمتر به ابعاد مدیریتی ایشان پرداخته شده است.

وی افزود: در قانون جدید بانک مرکزی ما به جای شورای پول و اعتبار، هیات عالی داریم که به پیشنهاد رییس کل و با حکم رییس جمهور انتخاب می شوند؛ نهایتا چهارنفر در ذهنم جمع بندی شد، بعد از جلسه با رییس جمهور عرض کردم افرادی را انتخاب کردم و خواستم قبل رسمی شدن، نظر ایشان را بدانم؛ گفتند باید دو شرط داشته باشند یک کار بانکی بلد باشند و دوم افرادی باشند که با شخص خودت هماهنگ باشند. گفتند هرکسی این شرایط را داشت من حتما قبول می کنم.
فرزین گفت: ایشان در تمام موارد حرفه ای همیشه سمت قانون و مقررات می ایستادند وکمتر ورود غیرکارشناسی انجام می دادند.او در ادامه گفت: علاوه بر ابعاد شخصیتی که آقای رییسی بعنوان یک سیاستمدار شرافتمند عمل میکردند در تصمیمات حرفه ای نیز دست افراد را باز میگذاشتند که تصمیمات حرفه ای گرفته شود؛ مردد بود همایش را برگزار کنیم یا به تعویق بیاندازیم‌نهایتا باتوجه به فرمایشات مقام‌معظم رهبری که هیچ کاری به تعویق نیفتاد، تصمیم به برگزاری همایش در تاریخ معین گرفتیم.فرزین با بیان اینکه تلاش میکنیم با اصلاح ساختار در بانک‌مرکزی، اعمال قدرت بانک را در سیاست ها داشته باشیم، گفت: سیاست تثبیت را سال قبل اعلام و اجرا کردیم، از انجایی که تورم ما ۲۰ درصد بیش از امار بلند مدت بود، نقدینگی هم همینطور؛ و فعالان اقتصادی امکان پیش بینی اقتصاد را نداشتند. این سیاست را اجرا کردیم.
رییس کل بانک مرکزی با تاکید براینکه نظام بانکی همچنان نیازمند اصلاحات اساسی است، تصریح کرد: خیلی از ناترازی هایی که الان در نظام بانکی می بینیم، ناشی از سیاست هایی است که دولت تحمیل می کند به بانکها.او در ادامه گفت: سال قبل خیلی فکر کردیم که هدفمان را اعلام کنیم یا خیر، نهایتا هدف رشد نقدینگی را اعلام کردیم؛ برای دولت هم خوب بود و همکاری شد به سمت ۲۵ درصد بریم ولی نهایتا ۲۴.۳ درصد شد و کمتر از هدفگذاری هم شد. رشد پایه پولی هم کاهش شدیدی داشت و ۲۸ درصد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021