عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۲ ۱۴:۵۲

زنان در صدر جدول بیکاری

ررسی‌ها نشان می‌دهد از هر 3 نفر بیکار در بازارکار ایران، یک نفرشان خانم است.به گزارش اکوایران ، نیمی از جمعیت حاضر در سن کار(15 ساله و بیشتر) کشور را زنان تشکیل می‌دهند. نقش این گروه از جامعه در رشد و توسعه اقتصادی بر کسی پوشیده نیست. در ایران به دلیل فرهنگ و ارزش‌های حاکم بر جامعه اهمیت، زنان در بازار کار و اقتصاد کمتر از حد بهینه در نظر گرفته شده است.

در طول بیش از یک دهه گذشته بالاترین سهم زنان از بیکاری ۳۲.۳ درصد بوده که مربوط به سال ۱۳۹۶ است. به عبارت دیگر کل جمعیت بیکار در سال ۹۶ حدود ۳ میلیون نفر براورد شده که از این جمعیت حدود یک میلیون نفر زنان بوده اند. در سال پایانی دهه ۹۰ آتش کرونا منجر به کاهش ۴ واحد درصدی سهم زنان از بیکاری نسبت به سال ۱۳۹۸ شد. به چه علتی با وجود کرونا سهم زنان از جمعیت بیکار کاهش یافت؟در سال ۱۳۹۹ به دلیل پدیدار شدن آثار شروع پاندمی کرونا، سهم زنان از بیکاری سقوط شدیدی را تجربه کرد. در این سال سهم زنان از کل جمعیت بیکار کشور به حدود ۲۷ درصد رسید که پایین ترین رقم طی دهه ۹۰ محسوب می‌شود. در سال ۱۳۹۹ نرخ مشارکت زنان در بازارکار نسبت به سال ۱۳۹۸ به ۱۳.۹ درصد کاهش و نرخ بیکاری زنان هم با ۱.۹ واحد درصد کاهش روبرو شد.همزمان با شیوع کرونا نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور به شدت کاهش یافت از همین رو به دلیل خورج افراد از بازار کار نرخ بیکاری نیز کاهش یافت. علاوه بر این کشش زنان در بازار کار نسبت به مردان بیشتر است.بررسی‌ها نشان می‌دهد از هر ۳ نفر بیکار در بازارکار ایران، یک نفرشان خانم است.
به گزارش اکوایران ، نیمی از جمعیت حاضر در سن کار(۱۵ ساله و بیشتر) کشور را زنان تشکیل می‌دهند. نقش این گروه از جامعه در رشد و توسعه اقتصادی بر کسی پوشیده نیست. در ایران به دلیل فرهنگ و ارزش‌های حاکم بر جامعه اهمیت، زنان در بازار کار و اقتصاد کمتر از حد بهینه در نظر گرفته شده است.
در طول بیش از یک دهه گذشته بالاترین سهم زنان از بیکاری ۳۲.۳ درصد بوده که مربوط به سال ۱۳۹۶ است. به عبارت دیگر کل جمعیت بیکار در سال ۹۶ حدود ۳ میلیون نفر براورد شده که از این جمعیت حدود یک میلیون نفر زنان بوده اند.
در سال پایانی دهه ۹۰ آتش کرونا منجر به کاهش ۴ واحد درصدی سهم زنان از بیکاری نسبت به سال ۱۳۹۸ شد. به چه علتی با وجود کرونا سهم زنان از جمعیت بیکار کاهش یافت؟
در سال ۱۳۹۹ به دلیل پدیدار شدن آثار شروع پاندمی کرونا، سهم زنان از بیکاری سقوط شدیدی را تجربه کرد. در این سال سهم زنان از کل جمعیت بیکار کشور به حدود ۲۷ درصد رسید که پایین ترین رقم طی دهه ۹۰ محسوب می‌شود. در سال ۱۳۹۹ نرخ مشارکت زنان در بازارکار نسبت به سال ۱۳۹۸ به ۱۳.۹ درصد کاهش و نرخ بیکاری زنان هم با ۱.۹ واحد درصد کاهش روبرو شد.
همزمان با شیوع کرونا نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور به شدت کاهش یافت از همین رو به دلیل خورج افراد از بازار کار نرخ بیکاری نیز کاهش یافت. علاوه بر این کشش زنان در بازار کار نسبت به مردان بیشتر است.به بیان دقیق‌تر واکنش زنان به اتفاقات بازار کار بسیار سریع‌تر است و به همین دلیل در این سال تعداد زیادی از جمعیت فعال زنان از پیدا کردن شغل ناامید و به کلی از بازار کار خارج شده اند. به عبارت دیگر شدت خروج زنان از بازار کار بسیار بالاتر از مردان بود.بنابراین کاهش سهم زنان از جمعیت بیکار در سال ۱۳۹۹ ناشی از چشم انداز منفی بازار کار در اثر وقوع کرونا بوده نه یک اثر مثبت اقتصادی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021