عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۵ ۰۸:۰۳

سخنگوی اقتصادی دولت: تجربه «خزانه خالی» را برای دولت بعد تکرار نمی‌کنیم

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه طبق گزارش بانک جهانی نرخ فقر در ایران ۴.۷ درصد کاهش یافت و از ۲۹.۳ به ۲۱.۷ درصد رسید، گفت: بانک جهانی و نهادهای بین المللی نه نگاه های دلسوزانه به مردم دارند و نه دولت آیت الله رییسی؛ اما میزان رشد اقتصادی کشور به قدری بوده که امکان چشم پوشی نداشته است. رشد اقتصادی سال جاری و سال آینده در پیش‌بینی‌های بانک جهانی بیش از رشد ۱۴۰۲ است.«سید احسان خاندوزی» در نشست خبری ضمن قدردانی از حضور گسترده مردم در مراسم تشییع شهید آیت الله رئیسی و شهدای خدمت بیان کرد: ما را این گمان نبود که روزی نشست خبری را بدون حضور رئیس جمهور برگزار کنیم برای شهدای خدمت علو درجات را آرزومندیم.

به گفته وی سال گذشته ۲۰ نشست مستمر سخنگوی اقتصادی برگزار شد که نشان دهنده تاکید رییس جمهور بر پاسخگویی به افکار عمومی است.
وی در همین راستا ادامه داد: گاهی آیت الله رییسی تماس می‌گرفت و بیان می‌کرد موضوعی پربسامد پیش آمده و منتظر نشست خبری نمانید، زودتر پاسخگوی افکار عمومی باشید.
رشد اقتصادی ایران به مرحله
پایدار رسید
وزیر اقتصاد با اشاره به گزارش بانک جهانی برای رشد اقتصادی کشور، بیان کرد: گزارش های اخیر نهادهای بین المللی و بانک جهانی تاکید کرده است که رشد اقتصادی ایران به مرحله پایدار رسیده و از عبارت مقاوم شده برای رشد اقتصادی ایران استفاده شده است. مسیر رشد اقتصادی دهه ۹۰ از سال ۱۴۰۰ به بعد وارد مسیر جدیدی شده و از نرخ های رشد پایین و منفی عبور کرده ایم.
سخنگوی اقتصادی با تاکید بر اینکه ۶نیم میلیون نفر از فقر نجات یافته اند، خاطر نشان کرد: طبق گزارش بانک جهانی نرخ فقر ۴.۷ درصد کاهش داشته و از ۲۹.۳ به ۲۱.۷ درصد کاهش یافته است و ۶ و نیم میلیون نفر از فقر نجات یافته اند. رشد مصرف ۴۰ درصد واقع شده در دهک های پایینی از رشد مصرف دهک های بالای کشور بیشتر بوده که شاخص گویایی است که نابرابری ۴ دهک پایین با ۶ دهک بالا کاهش یافته است.
خاندوزی رشد اقتصادی سال جاری را بیش از رشد اقتصادی در مدت مشابه ۱۴۰۲ دانست و بیان کرد: بانک جهانی و نهادهای جهانی نه نگاه های دلسوزانه به مردم دارند و نه دولت آیت الله رییسی؛ اما میزان رشد اقتصادی به قدری بوده که امکان چشم پوشی نداشته است. رشد اقتصادی سال جاری و سال آینده در پیش بینی های بانک جهانی بیش از رشد ۱۴۰۲ بوده و مسیر صعودی را در اقتصاد ایران پیش بینی کرده اند.

وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد: در روزهایی که به موعد استمرار تعلیق تحریک ها نزدیک می شدیم شوک قیمتی در اقتصاد ایجاد می شد و عملا اقتصاد کشور متأثر از شیطنت های آمریکا بود. اما اداره اقتصادی کشور معطل مذاکرات نشد و تحول چشمگیری در حوزه ارتباطات با همسایگان و کشورهای همسو فراهم شد و هم پیمان های منطقه ای مانند شانگهای در دولت آیت الله رییسی به سرانجام رسید، با عربستان ارتباط گرفتیم، عضو بریکس شدیم، منابع بلوکه ایران در کره که حتی در دوره برجام به سرانجام نرسیده بود به جریان افتاد و هم پاسخ محکم و تاریخی به رژیم صهیونیستی دادیم.
وزیر اقتصادی بیان کرد: آنچه در جلسات هیات وزیران از سوی اقای مخبر تاکید شده این است که پرونده های باقی مانده در ۵۰ روز پایانی دولت به سرانجام برسد نکته دوم اینکه اداره کلان اقتصادی کشور باید با نگاه باز تا پایان اسفند صورت بگیرد نه ققط دو ماه باقی مانده از این دولت، بنای دولت سیزدهم این نیست که از همه مجوزهای قانونی مانند انتشار اوراق در این ۵۰‌روز استفاده شود بلکه باید تا پایان اسفند باشد تنخواه بانک مرکزی قرار نیست در این ۵۰ روز تمام شود ذخایر کالاهای اساسی باید تا پایان سال تامین شود تجربه خزانه خالی نباید تکرار شود تا دولت آینده با دغدغه کمتری نسبت به مسایل فوریتی تصمیم بگیرد.

شکاف فقر در ایران از ۸.۶ به ۵.۹ درصد کاهش یافت

خاندوزی خاطر نشان کرد: درباره وضعیت فقر در کشور گزارش های داخی و خارجی داریم گزارش های مراجع داخلی بیانگر این است وضعیت کاهش فقر بهبود یافته است گزارش های جهانی هم بر کاهش شکاف فقر در دو سال گذشته در کشور تاکید دارند برای کاهش فقر از نظر بانک جهانی باید درآمد روزانه سه شاخص ۲.۵، ۳.۶ و بالای ۴ دلار در روز باشد که در هر سه حالت شاهد کاهش خط فقر در ایران هستیم. پیش بینی بانک جهانی برای سال جاری و ۱۴۰۳ بهبود وضعیت فقر و بهبود توزیع عدالت است. شکاف فقر در ایران از ۸.۶ به ۵.۹ درصد کاهش یافته است. شکاف فقر از در مرحله دوم از ۱.۳ به ۸ دهم و در شاخص سوم از ۲ دهم به یک دهم درصد کاهش یافته است که جمعا ۶ و نیم میلیون نفر ظرف دو سال از زیر خط فقر خارج شده اند. ضریب جینی از ۴۰ صدم به ۳۸ صدم کاهش یافته است که مواردی چون کاهش نرخ بیکاری، توزیع کالابرگ، رایگان شدن بیمه پایه برای ۵ دهک اول در مراکز درمانی دولتی، هزینه درمان ۳ دهک پایین رایگان شده، تامین هزبنه مادران شیرده و تغذیه کودکان زیر ۵ سال در ۳ دهک پایین از عوامل بهبود وضعیت فقر است.

هیات دولت هم قسم شدند که راه رئیس‌جمهور شهید را ادامه دهند

خاندوزی در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر اینکه با توجه به اهتمام شهید آیت الله رئیسی به سفرهای استانی و اتمام پروژه های نیمه تمام، اکنون چه کسی در دولت این وظیفه مهم که بذر امید را در دل مردم کاشته ادامه می دهد،گفت: همه اعضای هیات دولت هم‌قسم شده‌اند تا مسیرها و تاکیدهای رییس جمهور شهید را پیگیری کنند، معاون اجرایی دولت مسئولیت یافته تا طرح های ناتمام در سفرهای استانی را ظرف ۵۰‌ روز باقی مانده پیگیری و تعیین تکلیف کند که به زودی در این خصوص اطلاع رسانی انجام خواهد شد.

وی گفت: بعد از سانحه سقوط بالگرد، کمیته ویژه ستاد کل نیروهای مسلح گزارش خود را در این خصوص اعلام می‌کند.

۵۹ هواپیمای مسافربری در دولت سیزدهم وارد ناوگان شد

خاندوزی اظهار داشت: درباره ناوگان هوایی مسافری هم علی رغم محدودیت های تحریمی برای نوسازی، قرار شد از روش هایی که امکان دور زدن تحریم ها هست، اقداماتی را برای نوسازی انجام دهیم، در این دولت ۵۹ هواپیمای مسافری وارد ناوگان شد تعدادی هم هلی کوپتر اضافه شد.

وزیر اقتصاد گفت: جزییات ویژگی‌های این هواپیما ها را دستگاه مربوطه اعلام می‌کند اما نوسازی ناوگان هوایی کشور در کنار نوسازی ناوگان جاده ای در دستور کار دولت بود که در این راستا تعداد قابل توجهی کشنده جدید ‌وارد ناوگان شد .

حساب همه دستگاه اجرایی تحت رصد خزانه داری کل است

وی بیان کرد: ایجاد حساب واحد خزانه سالها بود که مورد انتظار کارشناسان بود و در اسناد قانونی مانند بودجه های سنواتی هم آمده بود و از بی انضباطی مالی برخی دستگاه ها جلوگیری می کرد رییس جمهور شهیدمان این جرات را به ما داد تا این قانون را اجرا کنیم و از ۲۵۰ هزار حساب به ۲۴ هزار حساب اصلی و فرعی برسیم.

خاندوزی اظهار داشت: هیچ حساب دستگاه اجرایی نیست که تحت رصد خزانه داری کل نباشد؛ با اجرای این قانون از رسوب ۱۰۰ همت پول های بی قاعده در حساب دستگاه های اجرایی جلوگیری شد و دیروز به نقطه نظارت ۱۰۰ درصدی رسیده ایم و دیگر با صلاحدید یک دستگاه یا شرکت خاص امکان استفاده از پول بیت المال نیست.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: موضوع انضباط در پرداخت ها در مرحله دوم است که مستقیما اعتبارات از حساب خزانه داری به حساب شرکت های پیمانکار واریز می شود این کار از اسفند پارسال آغاز شده و دیگر شاهد رسوب چند ماه پول در حساب دستگاه ها یا شرکت های دولتی برای واریز به حساب پیمانکار نیستیم.

خاندوزی در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم اجرای مواد ۲۴ و ۳۰ قانون بهبود فضای کسب و کار و صدور بخشنامه‌های خلق الساعه گفت: پس از نهایی شدن آئین نامه اجرای ماده ۳۰ و ۲۴ قانون بهبود محیط کسب و کار، موضوع در برخی دستگاه‌های اجرایی مانند گمرکات مورد توجه قرار گرفت‌ به نحوی که در ۲ ماه اولیه سال ۱۴۰۱ قریب به ۳۰ مورد بخشنامه صادر شد اما این عدد در مدت مشابه سال ۱۴۰۲ به ۱۴ مورد و در دو ماهه امسال به ۱۰ مورد کاهش یافت. در سال ۱۴۰۱ هر روز یک روز در میان یک بخشنامه صادر می‌شد، اما امسال به هر ۶ روز رسیده ایم که موید فاصله گرفتن از شرایط قبل و نااطمینانی است.

عزم دولت برای مقاومت در برابر صدور بخشنامه‌های خلق الساعه/ رصد می‌کنیم

وی ادامه داد: در ایام اخیر چند مسآله مشخص رقم خورد به عنوان مثال ۳ بخشنامه در مورد صادرات خرما، سیب زمینی و پیاز بصورت خلق الساعه صادر شد که شاهد ابطال این بخشنامه‌ها بودیم. در مورد وزارت صمت هم یک تغییر در خصوص مقررات انجام شد که با همکاری شخص وزیر صمت پیگیری و اصلاح شد.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: بنای ما این است که در مرکز پایش فضای کسب و کار با همکاری معاونت حقوقی رصد دقیقی بر صدور بخشنامه ها داشته باشیم. همچنین درگاه سوت زنی در این زمینه ایجاد خواهد شد که تمام بازیگران بتوانند صدور بخشنامه‌های خلق الساعه را اعلام کنند. در ۳ مورد اخیر نیز با همکاری تجار جلوی بخشنامه مذکور در صادرات خرما، سیب زمینی و پیاز گرفته شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021