عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۳-۲۷ ۰۸:۵۸

سخنگوی اقتصادی دولت: دولت، امسال هیچ استقراضی از بانک مرکزی نداشت

سخنگوی اقتصادی دولت بیان کرد: تا پایان دی‌ماه دولت هیچ استقراضی از بانک مرکزی تحت عنوان تن‌خواه گردان بودجه نداشته است این در حالی است که دولت هیچ منعی در این زمینه ندارد ولی این مورد استفاده قرار نگرفت و با مدیریت منابع تحت اختیار دولت این اتفاق رخ داد.

“سید احسان خاندوزی” در نشست خبری خود درباره آخرین تحولات رسمی اقتصاد کشور تصریح کرد: دولت سیزدهم در اولویت سیاست گذاری اقتصادی خود مسأله ایجاد ثبات اقتصادی، مهار تورم و همزمان کمک به رشد تولید، خروج از رکود و ایجاد اشتغال را در دستور کار داده است، امروز هم جمعی از تولیدکنندگان خدمت رهبر انقلاب رسیدند و مهمترین عبارتی که در این حوزه رهبر انقلاب فرمودند، بهبود فضای کسب و کار و کنترل نقدینگی و تامین مالی برای تولید خصوصا تولیدکنندگان متوسط و خرد بود.
سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به عملکرد مالی دولت در طی ده ماه نخست سال ۱۴۰۲ بیان کرد: در بخش واقعی اقتصاد ایران عملکرد ۱۰ ماهه دولت و بودجه ۱۴۰۲، در خصوص تراز کردن دخل و خرج دولت باید به تحمیل هزینه های دولت قبل و تحمیل آن به اقتصاد کشور را یادآور شد. دولت سیزدهم تلاش کرد ناترازی بودجه خود را بعنوان یکی از اولویت هایی که در دستور کار قرار داده، رفع کند. لذا در ۱۰ ماهه امسال ۱۳۸۸ هزار میلیارد تومان منابع و دریافتی های دولت است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴۰ درصدی دارد در بخش درآمدی غیر نفتی ۸۲۷ همت امسال محقق شده که این بخش، قسمت عمده دریافتی های دولت در سال جاری است و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۵ درصد رشد دارد.
سخنگوی اقتصادی دولت گفت: دولت تا پایان دیماه هیچ استفراضی تحت عنوان تنخواه گردان از بانک مرکزی نداشته است و تلاش کرد با مدیریت منابع تحت اختیار دولت این کار را انجام دهد.
دولت هیچ استقراضی تحت عنوان تنخواه گردان از بانک مرکزی نداشته است
وی افزود: در ۱۰ ماهه امسال ۱۳۹۰ همت مصارف دولت بوده که ۸۰ درصد مصارف پیش بینی شده در بودجه است دولت تا پایان دیماه هیچ استفراضی تحت عنوان تنخواه گردان از بانک مرکزی نداشته است دولت تلاش کرد با مدیریت منابع تحت اختیار دولت این کار را انجام دهد.
رشد ۸۶ درصدی بودجه عمرانی کشور

خاندوزی درباره بودجه عمرانی گفت: تا پایان دی ماه امسال تحقق این بودجه ۱۳۶۱ همت بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۸۶ درصد بیشتر تخصیص داده شد و در زیرساخت های حمل و نقل، سلامت، انرژی و … مصرف شده است و مانند سال گذشته به ماه پایانی موکول نشد دولت مابه ازای درآمدهایی که تحت عناوین محتلف مانند سود شرکت ها و مالیات داشته تلاش کرده بخش عمرانی را در دستور کار قرار دهد. سخنگوی اقتصادی دولت درباره جلوگیری از ناترازی بودجه بیان کرد: برخی مصوبات مجلس در بودجه ۱۴۰۳ با اخذ نظر موافق دولت بود از جمله افزایش ۱۸ درصد حقوق و دستمزد کارکنان به ۲۰درصد. دولت با هرپیشنهادی که مبتنی بر منبع درامد پایدار باشد موافق است ولی برخی مصوبات متکی بر درآمد های پایدار نیست وبه صلاح مردم هم نیست که بودجه ای با کسری تحمیل شود زیرامنجربه تورم و کاهش قدرت خرید مردم خواهد شد و هم اساسا مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی است، باید بار مالی مصوبات از قبل تایید شود امیدواریم در مراحل پایانی کمترین میزان کسری را برای بودجه ۱۴۰۳ شاهد باشیم.
سید احسان خاندوزی به مهمترین اقدامات دولت در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر برداشتن موانع از راه تولید اشاره کرد و گفت: مجموعه موانعی که بر سر راه تولیدکنندگان وجود دارد به دو بخش عمده تقسیم می‌شود؛ موانع و مشکلاتی که از نظر وضع مقررات وجود دارد و موانعی که در شروع فعالیت اقتصادی و مجوزها وجود دارد؛ در هر دو این موارد در طول یک سال گذشته بنا بر تاکید رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور گام‌های متمایزی برداشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *