عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۱-۲۷ ۰۶:۳۶

سخنگوی دولت: ۵۰۰ میلیارد تومان تن خواه اولیه به سیستان و بلوچستان اختصاص یافت

سخنگوی دولت گفت: ۵۰۰ میلیارد تومان نیز دولت به عنوان تن خواه اولیه برای جبران بخشی از خسارات به استان اختصاص داده که پرداخت این مبلغ آغاز شده رییس جمهور هم در این زمینه دستورات لازم را صادر کرده، نهادهای انقلابی وزارت راه وزارت بهداشت نیروهای مسلح و سایر دستگاه ها امدادرسانی را آغاز کرده اند.

«علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت در مقدمه نشست خبری خود ضمن تشکر از ملت ایران برای حضور در انتخابات گفت: این مسأله بار تکلیف مسئولان را بیشتر می‌کند کسانی که به هر دلیلی شرکت نکردند امیدواریم گلایه هایشان منتقل شود و باز هم شاهد حضور آنها باشیم از مسئولان اجرایی و مردمی و آموزش وپرورش وثبت احوال و وزارت کشور و قوه قضاییه و شورای نگهبان تشکر ویژه می‌کنم.
وی ادامه با اشاره به تجربه موفق دولت در توسعه زیرساخت های الکترونیکی و بهره برداری از آنها در انتخابات خاطر نشان کرد: برای اولین بار بعد از اصلاح قانون انتخابات به صورت تماما الکترونیکی برخی فرآیندهای آن انجام شد در برخی حوزه ها هم ۱۰۰ درصد الکترونیک با موفقیت برگزار شد.
سخنگوی دولت بیان کرد: در روزهای اخیر حادثه سیل در سیستان و بلوچستان را داشتیم با مردم این استان همدردی می‌کنم کشته ای نداشتیم اما خسارات مالی در پی داشت بلافاصله بعد از انتخابات وزیر کشور به این استان سفر کرد وزیر نیرو هم بلافاصله در بازگشت از الجزایر به این استان رفت اختیارات ویژه به استاندار داده شده بود و از این اختیارات بهره برداری کرده بود.
بهادری جهرمی بیان کرد: امروز روز درختکاری است و طرح کاشت مردمی یک میلیارد درخت در ۴ سال را کلید زده ایم که تا کنون ۲۵۰ میلیون نهال تولید شده و بخش زیادی از آنها کاشته شده است. وی با اشاره به سفر رئیس جمهور به الجزایر تصریح کرد: این هفته رییس جمهور یه الجزایر برای شرکت در اجلاس کشورهای صادرکننده گاز و همچنین دیدارهای دوجانبه داشت. سخنگوی دولت بیان کرد: از امروز ستاد سفرهای نوروزی با ۲۴ دستگاه آغاز به کار کرد که با محوریت وزارت گردشگری است، در همین راستا یکی از مصوبات اخیر دولت اعطای مجوز به وزات راه برای استفاده از روش های مختلف تامین مالی بانکی و حتی غیر نقدی برای بهسازی و نوسازی جاده ها بود و پیش از آغاز سفرهای نوروزی این فرآیند نوسازی آغاز شده است.
بهادری جهرمی در پاسخ به ایرنا پیرامون اقدامات دولت برای سیل زدگان سیستان و بلوچستان بیان کرد: وزیر کشور بعد از سیلاب بلافاصله به سیستان و بلوچستان رفت ۵۰۰ میلیارد تومان نیز دولت به عنوان تن خواه اولیه برای جبران بخشی از خسارات به استان اختصاص داده که پرداخت این مبلغ آغاز شده رییس جمهور هم در این زمینه دستورات لازم را صادر کرده، نهادهای انقلابی وزارت راه وزارت بهداشت نیروهای مسلح و سایر دستگاه ها امدادرسانی را آغاز کرده اند.
وی در همین راستا ادامه داد: ۶۴ روستا مشکل قطعی برق در اثر سیل داشتند که همه این ۶۴ روستا برق آنها وصل شد بخشی از مشکل آبرسانی روستاها هم برطرف شده و ادامه دارد هزار خانوار در چادرها اسکان یافتند راهداری هم در حال بازگشایی بخشی از محورهای بازگشایی نشده است که تنها ۱۰ محور مسدود باقی مانده است، اقلام خوراکی در اختیار سیل زدگان قرار گرفته است. سخنگوی دولت با اشاره به کاهش رشد نقدینگی بیان کرد: هدف گذاری امسال کاهش نرخ رشد نقدینگی به ۲۵ درصد بود آخرین آمار بانک‌مرکزی هم این نرخ را ۲۵.۴ درصد اعلام کرده که نشان دهنده اثرگذار بودن اقدامات دولت و کاهش ۱۷ درصدی نرخ رشد نقدینگی دارد.
بهادری جهرمی خاطر نشان کرد: نرخ تورم نقطه به نقطه بهمن ماه به ۳۵ درصد کاهش یافته که کاهش حدودا ۲۵ درصدی از ابتدای دولت دارد، اثر آن در کاهش تورم سالانه هم دیده خواهد شد. وی تصریح کرد: در حوزه تامین و تخصیص ارز هم آمار گمرک نشان دهنده رکوردشکنی تخصیص ارز و شکسته شدن رکورد تجارت خارجی است. افزایش حجم تجارت خارجی و درآمدهای ارزی و تخصیص ارز را داشته ایم تخصیص ارز به سمت مواد اولیه تولید بود در پاییز بالای ۲۰ درصد نرخ رشد اقتصادی داشتیم در فصول مختلف به ۷ درصد هم رسید، نرخ های رشد اقتصادی در اکثر فصول بالای ۳ و نیم تا ۴ درصد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *