عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۵-۰۳ ۱۰:۱۱

سخنگوی شورای نگهبان: دوره ریاست‌جمهوری جدید ۴ ساله است

وی در ادامه بیان داشت: ضایعه تاسف‌بار و دردناکی برای ملت ایران رخ داده، اما قانون اساسی برای چنین روزهایی پیش‌بینی‌هایی انجام داده است.سخنگوی شورای نگهبان گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند هیچ خللی در امور کشور به وجود نمی‌آید و کارها بر منوال روش‌های قانونی پیش‌بینی‌شده طی خواهد شد.
معاون اول عهده‌دار مسئولیت‌های ریاست‌جمهوری
این عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به اصل ۱۳۱ قانون اساسی عنوان کرد: در چنین شرایطی یعنی فوت رئیس‌جمهور یا موارد مشابه با موافقت مقام معظم رهبری، معاون اول ریاست‌جمهوری مسئولیت‌ها و اختیارات ریاست‌جمهوری را عهده‌دار خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین شورایی متشکل از رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه و معاون اول رئیس‌جمهور ترتیبات لازم برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ظرف مدت ۵۰ روز را فراهم خواهند کرد.طحان‌نظیف اظهار داشت: همه مسئولیت‌های ریاست‌جمهوری برعهده معاون اول است، اما در اصول قانون اساسی برخی از محدودیت‌ها قرار داده شده همچون اینکه در این مدت ۵۰ روز امکان استیضاح وزرا توسط مجلس وجود ندارد و نمی‌توان اقدام به بازنگری قانون اساسی و برگزاری همه‌پرسی کرد.
برگزاری جلسات با وزارت کشور برای برگزاری انتخابات
وی در خصوص زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید کرد: در قانون اساسی و قوانین عادی برای چنین روزهایی پیش‌بینی‌هایی شده است. زمان‌بندی‌ها باید به گونه‌ای تمهید شود که حداکثر ظرف مدت ۵۰ روز انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود.
سخنگوی شورای نگهبان در همین رابطه افزود: امروز جلسه‌ای با وزارت کشور داشتیم. در شورای نگهبان نیز جلسه‌ای در این خصوص برگزار شد تا تمهیدات و مقدمات بر مدار قانون فراهم شود. به محض اینکه این موارد همچون زمان ثبت‌نام و زمان برگزاری انتخابات جمع‌بندی و تصمیم نهایی اتخاذ شود، از طریق صدا و سیما و رسانه‌ها اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.وی خاطرنشان کرد: پیشنهادات مختلفی مطرح است. باید جوانب کار سنجیده شود. آن تقویمی که در قانون پیش‌بینی شده باید لحاظ شود. به محض اینکه این موارد جمع‌بندی شود، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.
سخنگوی شورای نگهبان درباره طول مدت دوره ریاست‌جمهوری بعدی هم گفت: براساس اصول قانون اساسی و رویه‌ای که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی داشتیم، طول دوره رئیس‌جمهور منتخب ۴ سال خواهد بود؛ بنابراین از زمان انتخاب، دوره چهار ساله وی آغاز خواهد شد؛ نسبت به این موضوع ابهامی نداریم و منتخب مردم به مدت ۴ سال سکان‌دار حوزه اجرایی کشور خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021