عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۲ ۱۴:۱۰

سهمیه آب آشامیدنی هر خانواده در غزه روزانه ۵ لیتر است

سخنگوی شهرداری غزه به بیان لایه‌های ناگفته از اوضاع معیشتی و اقتصادی و اجتماعی مردم غزه در هفت ماه گذشته از حمله وحشیانه رژیم صهیونیستی به غزه پرداخت.نسل کشی غزه در ماه‌های گذشته به تاریک‌ترین صفحه جنایت‌های ۸ دهه‌ای اسرائیل تبدیل شده است. مردم غزه علاوه با حملات شبانه‌روزی صهیونیست‌ها با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه هستند. این مسئله وضعیت فاجعه باری را رقم زده است.در این ارتباط «بخش ترکی خبرگزاری مهر» در گفت‌وگویی مفصل با «حسنی مهنا» سخنگوی شهرداری غزه به بررسی آخرین وضعیت این منطقه پرداخته است.

مهندس «حسنی مهنا» در ابتدا اعلام کرد، ساکنان غزه در یک بحران واقعی قرار دارند و آب شرب به مقدار بسیار اندکی به منازل می‌رسد و در بسیاری از مناطق، امکان دسترسی به آب آشامیدنی وجود ندارد و شهروندان برای دسترسی به مقادیر اندکی آب دردسرهای زیادی را متحمل می‌شوند. این روند تا جایی است که متوسط آب قابل مصرف که در دسترس خانواده‌های فلسطینی قرار می‌گیرد، ۵ لیتر در روز است، این در حالی است که بر اساس ارزیابی مؤسسات بین المللی میزان آب مورد نیاز انسان روزانه از ۱۲۰ لیتر فراتر می‌رود، اما در شهر غزه اوضاع بسیار نگران کننده است و اشغالگران صهیونیست از زمان آغاز تجاوز به این منطقه زیرساخت‌های آبرسانی به آن را قطع کرده‌اند. آنها بسیاری از چاه‌های آب غزه و تأسیسات شیرین کردن آب دریا را موشک باران کرده اند که این روند باعث ایجاد بحرانی عمیق شده و ۸۵ درصد از منابع آبی غزه را از بین برده است.
بحران تشنگی در شهر غزه
وی تصریح کرد که اشغالگران علاوه بر هدف قرار گرفتن منابع آبی غزه، خطوط آبرسانی به مناطق مختلف را نیز هدف گرفته‌اند و به این ترتیب امکان آبرسانی به بسیاری از مناطق با مشکل مواجه شده است و حتی در صورتی که آب شرب به شبکه‌های آبرسانی متصل شود، این آب‌ها در خیابان‌ها جاری می‌شوند و لذا شهروندان مجبور هستند برای دسترسی به مقدار بسیار اندکی از آب آشامیدنی مورد استفاده خود مسافت‌های طولانی را پیاده طی کنند. شهرداری نیز مجبور شده است که از تعداد بسیار محدودی از چاه‌های آب استفاده کند و این استفاده نیز به ساعت‌های محدودی منحصر می‌شود تا شهروندان همه مناطق امکان دسترسی به آب را داشته باشند.
حجم عظیم تخریب زیرساخت‌های غزه
سخنگوی شهرداری غزه همچنین به بیان آماری از میزان تخریب منازل و مدارس و بیمارستان‌ها در این جنگ اشاره و تاکید کرد که شهر غزه بزرگترین شهر در نوار غزه به شمار می‌رفت که به نوعی پایتخت اداری این منطقه بود، تمام مؤسسات و دانشگاه‌ها و آکادمی‌ها و مؤسسات دولتی و مراکز اصلی شرکت‌ها و مؤسسات بین المللی در این شهر بود. این موضوع، ویژگی منحصر به فردی به شهر غزه داده بود و همین موضوع باعث شد رژیم صهیونیستی تصمیم بگیرد این شهر را تقریباً به صورت کامل ویران کند و بسیاری از مناطق و محلات را به صورت کامل تخریب کرده است. حجم تخریب ناشی از موشک باران اشغالگران صهیونیستی در این شهر بسیار زیاد است و بسیاری از برج‌ها و آپارتمان‌ها و ساختمان‌های مسکونی که صدها فلسطینی را در خود جای می‌دادند، به صورت کامل تخریب شده‌اند و ساکنان شهر عمدتاً آواره شده و به مناطق جنوبی عزیمت کرده‌اند. این اتفاق در نتیجه حملات هوایی و موشکی و همچنین حمله زمینی به غزه صورت گرفته که همچنان نیز ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021