عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۴-۲۲ ۱۵:۰۴

« شاهنامه فردوسی» گران‌سنگ‌ترین سند هویت ایران است

مشهد-ایرج آدینه،خبرنگارعصررسانه : نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد در انجمن خوشنویسان ایران با بیان اینکه شاهنامه گران‌سنگ‌ترین سند هویت ایران است، گفت: هیچ اثری را نمی‌توان در گستره ایران زمین یافت که توانسته باشد در اندازه شاهنامه، ایرانیان را با هویت، فرهنگ و تمدن خود آشنا کرده باشد. رضا زدوار در نشست خبری اختتامیه دومین جشنواره ملی خوشنویسی نستعلیق شکوه شاهنامه گفت: هیچ اثری را نمی‌توان در گستره ایران زمین یافت که توانسته باشد در حد و اندازه و قامت شاهنامه، ایرانیان را با هویت، فرهنگ و تمدن پربار پیشین خود آشنا کرده باشد و فردوسی این مهم را با تمام رنج‌ها و زحمت‌ها به انجام رسانده است. وی ملاک فردوسی را خرد و خردورزی دانست و افزود: کار خردمندانه همواره جان و کلام فردوسی است، دومین جشنواره شکوه شاهنامه نکوداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی در مشهد است و بی شک شاهنامه در حوزه ادبیات ارجمندترین اثر هنری در ایران زمین است و خط نستعلیق می‌تواند با زیباترین حالت آن را به چشم علاقه مندان ایران و جهانیان به تصویر بکشد و آثار خوشنویسان جوان که همگی سهراب خوشنویسان ایران هستند، می‌تواند برگ زرینی برای ثبت و ضبط دوباره شاهنامه باشد.

زدوار گفت: این رویداد با تلفیق دو هنر شعر و موسیقی، چنان شور و حالی در قشر خوشنویس ایجاد کرده تا مشتاق شوند تمام شاهنامه را بنویسند. نماینده وزیر در انجمن خوشنویسان ایران ادامه داد: به عنوان نماینده وزیر پیشنهاد می‌دهم که پس از برگزاری این جشنواره، آثار در چند مرکز استان به نمایش گذاشته شود تا کسانی که عاشق شاهنامه هستند از آن بهره‌مند شوند. همچنین توصیه می‌شود، چند جلسه تبادل نظر و کارگاهی دیده شود چون تجربیات کوچک غنی از رویدادهای بزرگتر هستند.
مدیرعامل انجمن خوشنویسان ایران نیز گفت: در بحث تخصصی بودن جشنواره با توجه به اینکه کلیت خوشنویسی کشور را در نظر گرفته، احساس می‌کنم باید خط شکسته در آینده اضافه شود، چون تعصبی روی خط ایرانی یا نستعلیق داریم و پایه تفکر خود فردوسی هم بر ایرانی بودن می‌شناسیم لذا باید همه خوشنویسان که خط ایرانی می‌نویسند در این جشنواره شرکت داشته و درگیر شوند. سید حیدر موسوی ادامه داد: هفت دوره دوسالانه در قزوین برگزار می‌شود که بزرگترین رویداد خوشنویسی ایران است، اما هیچگاه به تعداد جشنواره شکوه شاهنامه شرکت کننده نداشتیم. شورای سیاستگذاران جشنواره از میان آثار فقط ۱۱۰ اثر را برای نمایشگاه انتخاب کردند، که نشان‌ می‌دهد جشنواره به سمت حرفه‌ای سوق پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021