عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۲-۱۲-۰۸ ۰۷:۴۱

مخبر: ملت‌های مستقل تحمیل و تحقیر را بر نمی‌تابند

معاون اول رئیس جمهور در نوزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت: محاصره طولانی مدت غزه و تبدیل این باریکه به بزرگترین زندان روباز جهان، زمینه ساز خروش نیروهای مقاومت علیه دشمنان شان و اقدام برای بازپس گیری حقوق از دست رفته خود شد

«محمد مخبر» معاون اول رئیس جمهور در نوزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که با حضور سران و مقامات عالی کشورهای عضو این جنبش برگزار می شد، هرگونه اقدام فلسطینیان تحت اشغال را حق ذاتی آنها برای مقاومت به هر وسیله ممکن دانست و تلاش رژیم صهیونیستی و حامیان غربی اش را برای معرفی این مبارزه مشروع به عنوان اقدامی تروریستی فاقد وجاهت قانونی و یک خدعه و فریب دانست.
مخبر در مقدمه سخنرانی خود نشست «سران جنبش عدم تعهد» را فرصت مغتنم بر شمرد و گفت: از جمهوری آذربایجان برای پیشبرد امور جنبش در دوران دشوار همه گیری کرونا قدردانی می نمایم و از میزبانی گرم دولت و ملت عزیز اوگاندا نیز تشکر نموده و ریاست این کشور را بر دو گروه بسیار مهم و تأثیر گذار بین المللی یعنی “جنبش عدم تعهد” و “گروه ۷۷ و چین” تبریک می گویم.امیدوارم در این دوره شاهد دست یابی به اهداف سازمانی و حرکت به سمت عدالت و انصاف در محیط بین المللی باشیم.
روح حاکم بر جنبش عدم تعهد، همگرایی برای مبارزه با انحصار قدرت و عدم وابستگی است
وی با بیان اینکه جنبش عدم تعهد در زمانه ای به ظهور رسید که دنیا در معرض آسیب های ناشی از فضای دو قطبی جنگ سرد قرار داشت، تصریح کرد: روح حاکم بر جنبش عدم تعهد، همگرایی برای مبارزه با انحصار قدرت و عدم وابستگی است. امروز با گذشت چند دهه، هنوز نشانه های تهدید و دخالت از سوی قدرت های سلطه گر بر مناسبات جهانی سایه افکنده است. بنابراین فعال سازی ائتلاف هایی نظیر جنبش عدم تعهد برای عبور از چالش ها بیش از پیش ضرورت دارد.
فعالتر کردن جنبش عدم تعهد در مجامع بین المللی به نفع جامعه جهانی است زیرا هدف اصلی این جنبش تلاش برای تحقق عدالت و گسترش حاکمیت قانون به جای حاکمیت زور در نظام بین الملل است.
معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: معتقدیم فعالتر کردن جنبش عدم تعهد در مجامع بین المللی به نفع جامعه جهانی است زیرا هدف اصلی این جنبش تلاش برای تحقق عدالت و گسترش حاکمیت قانون به جای حاکمیت زور در نظام بین الملل است. وقوع دهها جنگ خانمان سوز، سلطه نامبارک غرب بر مناطق مختلف دنیا در قالب استعمار نوین، غارت منابع مادی ملتها، رواج تبعیض در روابط بین الملل و مانع تراشی در حل و فصل عادلانه مشکلات جامعه بین المللی از جمله مصادیق بارز بی عدالتی و ناکارآمدی این نظام بین الملل محسوب می شود. تلاش غرب برای سلطه سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی بر سایر ملت ها، بسیاری از ارزش های اخلاقی و بومی ما را در معرض تهدید قرار داده است. در صورت عدم انسجام لازم برای پشتیبانی از اصول مندرج در منشور عدم تعهد، هر روز بر دامنه نفوذ و چیرگی فرهنگ غرب و نابودی ارزش های بومی و ملی افزوده خواهد شد.
مخبر اظهار کرد: به رغم تلاشهای صورت گرفته برای برپایی صلح و توسعه پایدار میان کشورها، هنوز جهان ما درگیر جنگ و خشونتهای پی در پی است. تحولات جاری در غزه و شهادت هزاران کودک، زن و افراد بی گناه به دست رژیم جنایتکار صهیونیستی در کنار بسیاری از اقدامات تروریستی صورت گرفته نظیر ترور رهبران گروه های مقاومت فلسطینی، و یا حادثه ناگوار اخیر در شهر کرمان ایران وشهادت جمعی از هموطنان ما در این واقعه تروریستی، قلب هر انسان آزاده ای را اندوهگین می سازد.
عمق بحران غزه و قساوت به کار رفته در این جنگ نابرابر خارج از توصیف است
وی با تاکید بر اینکه امروز منطقه غرب آسیا، شرایط حساسی را سپری می کند؛ متذکر شد: هر گونه تلاش برای جلوگیری از گسترش آتش افروزی و بازگشت امنیت در سرزمین های فلسطینی، به صورت آشکار و پنهان توسط رژیم صهیونیستی و یا دولت های حامی آن با شکست مواجه خواهد شد. اقدمات رژیم صهیونیستی در به خاک و خون کشیدن انسان های بی گناه، و کشتار دیوانه وار بیش از ۲۴ هزار نفر که بیش از ۱۰ هزار نفر آنها کودک هستند و بمباران بی وقفه و شدید خانه ها و زیرساخت های شهری در غزه، روایت نسل کشی و خشونت افسار گسیخته ای است که علیه یک ملت با هویت مشخص در حال انجام است.
مخبر با اشاره به اینکه عمق بحران غزه و قساوت به کار رفته در این جنگ نابرابر خارج از توصیف است، تاکید کرد: این وضعیت در حالی جریان دارد که سازمان ها و بسیاری از سازوکارهای بین المللی، به دلیل نفوذ و مداخله آمریکا از حل آن عاجز مانده اند. رژیم صهیونیستی برای فرار از شکست و عبور از این بحران خود خواسته و فراگیری خشم جهانی ایجاد شده علیه خود، به دنبال گسترش دامنه جنگ به سایر کشورها و درگیر کردن عوامل بیرونی با بحران غزه و تحریف افکار عمومی است.
مدعیان دروغین حقوق بشر، منافع خود را بر حقوق انسانی مقدم داشته و به دور از هرگونه انسانیت و موازین بین المللی و میراث حقوق بشر، پشتیبان این تراژدی انسانی شده اند و تمامی راههای بین المللی برای پایان این جنایت بی سابقه را بسته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *