عصر رسانه - روزنامه صبح ایران

۱۴۰۳-۰۵-۰۱ ۰۸:۰۲

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند خبر داد: دریافت دستور قضایی برای مقابله با ضایعات فروشی‌ها

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به اینکه سطح رفت و روب شهر تهران ۱۳۰ میلیون مترمربع است، گفت: دستور قضایی محکمی برای مقابله با ضایعات فروشی‌ها دریافت کردیم و در مدت اخیر ۸۵ مجموعه ضایعات فروشی پلمب و بیش از ۱۵۰ خودرو توقیف شده است.

رضا محمدی در دویست و بیست و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در ارائه گزارشی از عملکرد سازمان مدیریت پسماند گفت: من از تیرماه سال قبل مشغول به فعالیت شدم. دو مأموریت شامل تنظیف و آراستگی و مدیریت پسماند برعهده ماست. در هشت ماه اخیر پنج گام برنامه تحولی را در نظر گرفتیم که مشارکت مردم در آراستگی شهر اولین بند این پنچ گام بود و سامانه ۱۳۷ برای قضاوت عملکرد ما فعال است. تا امروز مباحث متعددی در مورد تفکیک پسماند از مبدأ مطرح شده بود؛ اما زیرساخت های آن فراهم نبود و در این دوره اقداماتی در این خصوص انجام شد.
وی با تأکید بر اینکه مدیریت پسماند پیش از این به عنوان یک سازمان ستادی تعریف شده بود، افزود: قرار بر این شد بر مبنای اساسنامه، سازمان پسماند عملیاتی باشد و ما در اقدام اخیر خود به اساسنامه پرداختیم. پایتخت به یک اقدام تحولی در زمینه مدیریت پسماند نیاز داشت؛ لذا در دوره پیشین مدیریت شهری به دهه ۷۰ بازگشتیم و با ۱۵۴ پیمانکار، امور دنبال شد. هر ناحیه به یک و یا بعضاً به دو پیمانکار واگذار شد و بیشترین نارضایتی از وضعیت رفت و روب به ۵، ۶ سال اخیر مربوط می شود.
محمدی ادامه داد: ۱۳۰ میلیون مترمربع سطح رفت و روب شهر است. بر اساس آنالیزها برای هر ۱۰ هزار مترمربع یک کارگر در نظر گرفته بودند. گفتند ۱۴ هزار پاکبان برای شهر نیاز داریم و خود به خود جاروی مکانیزه از چرخه خارج شد. تا قبل از قرارداد جدید و در دوران فرآیند غلطی که وجود داشت، ۴۰ میلیون تومان هزینه یک جاروی مکانیزه بود؛ اما امروز هزینه اجاره آن ۱۲۰ میلیون تومان است.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با تأکید بر اینکه عملاً مکانیزاسیون را حذف کردند، گفت: براساس قراردادهای قبل باید سرمایه ۶ تا هفت میلیارد تومانی به کار گرفته می شد تا از یک جاروی ۴۰ میلیون تومانی استفاده شود. ما پیمانکارانی که توان فنی داشته باشند تا بتوانند ۱۴ هزار پاکبان را مدیریت کنند، نداشتیم و به ناچار به سمت یک اقدام تحولی با زیرساخت درست رفتیم؛ به سمت مدیریت فرامنطقه ای رفتیم. وی با بیان اینکه قراردادها سه ساله منعقد شد تا پیمانکاران ماشین آلاتی که از شهر خارج شده بود را بازگردانند، افزود: دو هزار میلیارد تومان در هشت ماه اخیر از سوی پیمانکاران سرمایه گذاری و ماشین آلات خریداری شده است. امروز پیمانکاران با توجه به اینکه خودشان سرمایه گذاری کرده و ماشین آلات خریداری کرده اند با حساسیت بیشتری خدمات ارائه می دهند.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با بیان اینکه درخصوص ماشین‌های دیزلی با مشکل روبه رو هستیم، اظهار کرد: ۸۰ دستگاه ماشین دیزلی خریداری شده اما هنوز موفق به شماره گذاری نشده‌ایم. هم جغرافیای قراردادها و هم مدت پیمان ها اصلاح شده است. سامانه نوماند زیر نظر سامانه شهرزاد راه اندازی شد. در این راستا توان پیمانکاران افزایش یافت و با توجه به اینکه ممکن بود رانندگان آموزش لازم را ندیده باشند، این آموزش صورت گرفت تا نوماند در ۲۲ منطقه شهر تهران اجرا شود و باید تا پایان خردادماه اطلاع رسانی نیز انجام شود. زیرساخت ها ایجاد شده و از هر نقطه از تهران با ما تماس گرفته شود که شرایط برای جمع آوری پسماند آنها فراهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021